دُزآپ” در قالب نام “زاهدان” 94 ساله شد اما! چگونه؟

“در جشن 94 سالگی کلان شهر زاهدان از هر دری سخن به میان آمد به جز اینکه آیا واقعا امکانات شهری آن در خور شان کلان شهری با بیش از 600 هزار نفر جمعیت می باشد؟
به گزارش زاهدانه، زاهدان تنها شهر از مراکز استان های کشور است که علی رغم اینکه جشن 94 سالگی آن برگزار شد اما همچنان با معضلات اساسی و کمبودهایی همچون حاشیه نشینی، نداشتن جایگاه CNG و قطار شهری، وضعیت نامناسب زیر ساخت های شهری، مبلمان شهری، نظافت شهری، نارسایی های زیست محیطی، تکدی گری، ازدیاد مشاغل کاذب، نبود سرویس بهداشتی در معابر شهری و هزاران مشکل دیگر مواجه است.
از همه این مشکلات که بگذریم تازه معضل اصلی خود به خود نمایان می شود آنهم در کوچه پس کوچه های کلان شهری که بیش از 600 هزار نفر جمعیت را درون خود جای داده است، کپسول های گاز 11 کیلویی؛ که یا بر دوش مردم برای مصارف خانگی یا در صندوق عقب ماشین ها جایگزین گاز CNG شده است!
براستی که جای تعجب هم دارد زیرا نه تنها به خانه‌های این شهر لوله کشی گاز شهری ورود پیدا نکرده است و مردم مجبور هستند سیلندرها‌ی ۱۱ کلیویی را بر دوش خود حمل کنند بلکه نبود جایگاه CNG نیز معضل دیگری می باشد که سد راه شهروندان و مسافرانی است که برای سفر این منطقه را انتخاب می کنند اما از ترس هزینه های گزاف بنزین نرسیده به دوراهی مسیر را دور می زنند.
البته حق با آنهاست چرا که اگر کمی تامل کنید متوجه خواهید شد بنزین 1000 تومانی کجا و گاز 400 تومانی کجا؟؟؟ شاید اگر ما نیز در شهری با تمام امکانات رفاهی زندگی می کردیم برای وارد شدن به شهر یا استانی که علی رغم داشتن آثار باستانی و گردشگری بی نظیر با چنین مشکلات و کمبودهایی دست و پنجه نرم می کند استخاره می گرفتیم زیرا شیرینی سفر و بهره بردن از سه یا چهار روز مرخصی برای رها شدن از دغدغه های کاری با کمبود این امکانات برایمان تلخ و نچسب می شد.
حال دریافتید که امکانات شهری زاهدان در سطح هیچکدام از کلان شهرهای ایران نیست و می توان گفت این شهر تنها در بُعد جمعیتی یک کلان شهر است زیرا در صورتی عنوان کلان شهر را یدک می کشد که هنوز از زیرساخت‌های متناسب با یک شهر معمولی هم برخوردار نیست! و معابر غیراستاندارد، رشد نامتوازن و ناهمگون شهری، کمبود بسیاری از امکانات خدماتی و رفاهی و کلاف ‌سردرگمی همچون ترافیک، شهروندان آن را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
از نبود جایگاه CNG در شهر زاهدان که بگذریم کمی آن طرف تر معضلی بزرگی که همیشه در فصول بارندگی دامنگیر نیمی از کلان شهر زاهدان می شود خود نمایی می کند، وجود ” آب های سطحی” که با توجه به شیب طبیعی و مناسبی که در شهر زاهدان وجود دارد تاکنون از این فرصت بهره ‌برداری نشده و با هر بارندگی در عرض چند دقیقه کلان شهر زاهدان به زیر آب می ‌رود و خسارت های زیادی به تاسیسات و خانه ها این شهرستان وارد شده و بعضا نیز جان افراد در معرض خطر قرار می گیرد که با این وجود، تاکنون هر زمان که موضوع ایجاد کانال در خیابان ها و مسیل در شهر مطرح شده شهرداری “در حال مطالعه بودن این طرح” را بهانه کرده است.
درست است که زاهدان پایتخت وحدت ایران اسلامی قلمداد می شود اما در کنار آن بد نیست اگر مسئولان کمی هم به فکر رفاه و آسایش شهری شهروندان آن باشند زیرا در جشن 94 سالگی کلان شهر زاهدان از هر دری سخن به میان آمد به جز اینکه آیا واقعا امکانات شهری آن در خور شان کلان شهری با بیش از 600 هزار نفر جمعیت می باشد؟

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا