روند جدید پرونده مولوی نقشبندی در آستانه ورود به چهارمین سال بازداشت

مولوی فتحی محمد نقشبندی امام جمعه اهل سنت راسک علیرغم نقض حکم وی توسط دیوان عالی کشور و قول مکرر برای آزادی وی به خانواده مسئولان قضایی اما از “روند جدیدی” در پرونده وی خبر داده اند.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ مولوی فتحی محمد نقشبندی و 9 تن از همراهانش در حالی وارد چهارمین سال بازداشت خود می شوند که دیوان عالی کشور بدلایل نبود ادله محکمه پسند رای به نقض احکام صادر شده توسط دادگاه انقلاب زاهدان داده است.

بنابر رای دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی ماه گلی با اتهام محاربه و اقدام علیه امنیت ملی ، مولوی فتحی محمد نقشبندی، به ۱۵ سال زندان و تبعید به خلخال، مولوی عبدالغفار نقشبندی، به ۱۳ سال حبس و تبعید به اردبیل، ملک محمد آبادیان، جواد آبادیان، جابر آبادیان و نظام الدین ملازاده به اعدام محکوم شده بودند.

یک منبع مطلع در مورد آخرین وضعیت مولوی نقشبندی گفت: “مسئولان خانواده مولوی نقشبندی را به بازی گرفته اند تا کنون چندین بار به خانواده وعده های صد در صد با مشخص کردن وقت داده اند که آزادشان می کنند اما یک روز قبل از موعد موضوع را به یک بهانه لغو کرده اند و علت این برخورد مشخص نیست.”

وی در تشریح این صحبت گفت: بار اول یک ماه قبل از نوروز مدیر کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان حجت الاسلام حمیدی و محمد مرزیه دادستان زاهدان شخصا برای ملاقات مولوی نقشبندی به زندان رفته و قول داده اند که به زودی آزاد می شوند و چند روز بعد به خانواده زنگ زدند که به زاهدان بیاید تا مولوی نقشبندی را ازاد کنیم اما وقتی خانواده می روند به بهانه های مختلف این موضوع را لغو می کنند.

وی افزود: “با پیگیری خانواده و علمای اهل سنت و معتمدان پیش از تعطیلات نوروز حاجی آقا سلیمانی نماینده رهبر در استان سیستان و بلوچستان طی تماسی به مولانا عبدالحمید به ایشان گفته که طی ضیافت شام در خانه خود مولوی نقشبندی را ازاد می کنند اما یک روز قبل از زمان تعیین شده برای ضیافت شام با این بهانه که مدیر کل وزارت اطلاعات استان در سفر هست این برنامه را لغو کرده است.”

این منبع مطلع از نزدیکان خانواده مولوی نقشبندی ادامه داد: “تا اینکه باز با پیگیری خانواده مجددا سلیمانی نماینده رهبر امروز پنجشنبه 20 فروردین را به عنوان وعده صد در صد داده بود که طی مراسم ضیافت شام با حضور معتمدان و علما آزادش کنند تا جایی که حتی مولوی سلامی عضو اهل سنت خبرگان رهبری از تهران به زاهدان آمدند اما سلیمانی شب گذشته مجددا به همه زنگ زده که بخاطر عدم حضور مدیر کل اطلاعات این برنامه فعلا برگزار نمی شود.”

وی ادامه داد: “از طرف دیگر دیروز چهارشنبه 19 فروردین فردی به نام قاضی شاه محمدی قاضی شعبه 6 بازپرسی دادگاه انقلاب زاهدان برای ملاقات با مولوی نقشبندی به زندان رفته و به طور مشکوکی از وی سوال کرده که: چرا شما گوشی موبایل خواسته اید؟ شما همانند بقیه زندانیان هستید. اما مولوی نقشبندی از این موضوع کاملا اظهار بی اطلاعی کرده است. قاضی شاه محمدی گفته: اکنون پرونده شما در دست من است و با “روند جدیدی” می رود.”

وی اما توضیح نداده که “روند جدید پرونده” چه چیزی است. اما در پاسخ به سوال فرزند مولوی نقشبندی که از آزادی به قید وثیقه پدر و برادر خود پرسیده است گفته “این امکان وجود ندارد”

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا