زاهدان| اپیدمی بیماری‌های عفونی در ۳۰۰۰ روستای “بی آب” سیستان و بلوچستان

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۳۰۰۰ روستا در مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان فاقد شبکه آبرسانی بهداشتی هستند،گفت: با وجود بی‌آبی و مشکلات ناشی از آن شاهد شعله‌وری کانون‌‌های بیماری عفونی در مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، نبود شبکه آبرسانی بهداشتی در روستاهای سیستان و بلوچستان یکی از مشکلات قدیمی این استان است که مردم محروم و قانع آن سال‌ها با آن کنار آمده‌اند اما امسال با تشدید بحران آب علاوه بر تشنگی خطرات دیگری مردم را تهدید می‌کند.

شیوع بیماری‌های عفونی و روده‌ای در مناطق مرکز و جنوبی سیستان و بلوچستان یکی از ترکش‌های بی‌آبی است که مصرف اجباری آب غیربهداشتی در روستاهای این منطقه در کنار همجواری با دو کشور بی‌بهره از خدمات بهداشتی و درمانی یعنی افغانستان و پاکستان احتمال تبدیل این بیماری‌ها به ایپدمی را بسیار جدی کرده است.

از 3000 روستای فاقد شبکه آبرسانی در مرکز و جنوب استان 1000 روستا به وسیله تانکر آبرسانی می‌شوند و اهالی 2000 روستای دیگر خودشان باید به هر طریق اقدامی برای تأمین آب موردنیازشان انجام دهند. در این وضعیت افراد هر قطره آب غیربهداشتی را غنیمتی برای تر کردن لب‌های تشنه خود و خانواده‌شان می‌دانند و با این حال آبی برای مصارف و نیازهای بهداشتی در اختیار ندارند.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: منابع آب شرب استان از دو مشکل اساسی رنج می‌برد یکی وابستگی منابع آب شمال استان است که از خارج مرزهای ایران تأمین می‌شود و دیگر تأمین آب شرب و بهداشتی در مناطق مرکزی و جنوب استان است که علت اصلی آن عدم اجرای شبکه‌های بهداشتی آب شرب بالاخص در روستاهاست.

محمد نعیم امینی فرد با بیان اینکه بحرانی‌ترین مشکل در شهرستان ایرانشهر در مرکز سیستان و بلوچستان وضعیت فعلی روستاهاست، افزود: از هزاران روستای موجود در این منطقه 3000 روستای “کد دار” فاقد شبکه آب شرب هستند که از این تعداد 1000 روستا را می ‌توان به شکل سقایی یا سیار آبرسانی کرد.

وی ادامه داد: اگر چه انتقال آب به صورت سیار خطرات عمده بهداشتی را در بر دارد ولی در عین حال 2000 روستایی که همین آب را هم ندارند، با مشکلات جدی‌تر مواجه هستند.

دریافت سرانه 15 لیتری با وجود نیازِ 70 لیتری

امینی فرد تصریح کرد: سرانه آبی که برای 1000 روستا با آبرسانی سقایی وجود دارد چیزی در حدود 15 لیتر است که در مقایسه با میزان آبی که هر فرد برای نیازهای بهداشتی خود در روز نیاز دارد بسیار کمتر است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: به طور معمول هر فرد در مناطق گرم و خشک برای امور بهداشتی خود روزانه 70 تا 80 لیتر آب نیاز دارد. از طرفی چون شبکه آبرسانی در این منطقه وجود ندارد تمامی مشکلات بهداشتی که از انتقال آب به مقصدهای مختلف وجود دارد موجب می‌شود همان میزان اندک آب که در اختیار مردم قرار می‌گیرد شرایط بهداشتی نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در کنار مشکل کم‌آبی، سیستم دفع فاضلاب در روستاها نیز عموما غیربهداشتی است. پراکندگی بیش از حد جمعیت و پایین بودن زیرساخت توسعه نیز از عواملی است که خطر شیوع بیماری‌های عفونی را در مرکز و جنوب استان خیلی جدی کرده است.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به وجود کانون‌های آندیمیک بیماری‌های مثل التور، وقوع شعله‌وری و ایپدمی بیماری‌های عفونی روده‌ای دور از ذهن نیست و خطر قریب‌الوقوعی است.

امینی فرد اظهار داشت: در مرکز و جنوب استان عملا امکان شیوع بیماری‌های عفونی مخصوصاً بیماری‌های روده‌ای خیلی بالاست امسال هم که کمبود منابع آب تشدید شده است این مشکل بیشتر خواهد شد.

تانکرهای آبرسان آب و فاضلاب انگشت‌شمارند

وی ادامه داد: در سالهای متمادی همیشه کانون های بیماری‌های عفونی و روده‌ای را به شکل وبا که بیماری‌های آندیمیک هستند در مرکز و جنوب استان داشتیم چرا که با توجه به انتقال بیماری‌های عفونی که خیلی راحت از ورای مرزها عبور می ‌کنند و هم اینکه در آن سوی مرز در کشورهای پاکستان و افغانستان هیچ سیستم سازمان یافته‌ای برای کنترل بیماری‌های عفونی نداریم این خطر دوچندان می‌شود.

امینی فرد گفت: در گذشته و حتی اکنون نیز مواردی را که فراتر از موارد تک گیر بیماری‌های عفونی است در این منطقه داشته‌ایم. از لحاظ پزشکی وقتی شیوع بیماری‌های عفونی از حد تک گیر و انفرادی عبور کند با شعله‌وری بیماری‌های عفونی روبرو می شویم که حداقل در چند دهه اخیر این شعله‌وری را در سیستان و بلوچستان داشته‌ایم.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت آبرسانی سیار در این منطقه اظهار داشت: از میان تانکرهای آبرسان، تانکری که در تملک آب و فاضلاب روستایی باشد خیلی کم و انگشت شمار در این منطقه وجود دارد و اکثر تانکرهای آبرسانی مربوط به پیمانکاران بخش خصوصی است که سالیان سال امر آبرسانی به مردم را انجام می دهند و به ازای دریافت پول به این شیوه اقدام به خدمت کردند اما چندین سال است که طلب خود را دریافت نکردند.

درخواست نشست اضطراری تأمین امنیت غذایی

وی با اشاره به پپیشنهاد فوری برای حل این مشکل اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تقاضای یک نشست اضطراری “تأمین امنیت غذایی و شرایط بهداشتی مرکز و جنوب استان” با استاندار را مطرح کرده است که استانداری باید هر چه سریعتر این دعوت را اجابت کند.

امینی فرد ادامه داد: توسعه آموزش‌های بهداشت عمومی با استفاده از وسایل ارتباط جمعی، استفاده از شبکه رسمی خدمات بهداشتی درمانی که در اختیار داریم و مهمترین مسئله تأمین آب شرب سالم و بهداشتی به طور اورژانسی توسط تانکرهای آبرسان از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ضروری ‌ترین اقدام برای جلوگیری از این مشکل اختصاص تعدادی تانکر آبرسانی است، ادامه داد: متاسفانه در نشستی که با مدیرعامل آب و فاضلاب کشور در هفته‌های اخیر در زاهدان انجام شد در نهایت تصمیم مشخصی در این زمینه اتخاذ نشد و انتظار ما از آقای جانباز و استاندار سیستان و بلوچستان این است که تدبیر جدی را با توجه به نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان در زَمینه آب اشامیدنی روستاها در حوزه مرکزی استان و محدوده شهرستان ایرانشهر، سرباز، فنوج، کنارک و تعداد قابل توجهی از روستاهای چابهار انجام دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا