زن، زندگی آزادی ۸ مارس روز جهانی مبارزات و همبستگی زنان، خجسته باد!

امسال ۸ مارس، روز جهانی مبارزات و همبستگی زنان در شرایطی فرا می رسد که زنان در ایران با خیزش انقلابی و ساختار شکن خود طی چند ماه گذشته، نقطه عطف دیگری را بر تارک تاریخ مبارزات بی وقفه خود رقم زدند. بدنبال قتل حکومتی ژینا( مهسا) امینی دختر جوان کرد بدست ماموران گشت ارشاد، موجی از اعتراضات از کردستان برخاسته و بسرعت سراسر ایران را درنوردید. بسیاری از زنان حجاب اجباری از سر برگرفته و به شعله های آتش سپردند. فریادهای حق و برابری طلبانه آنان از مرزهای های کشور فراتر رفت و حمایت چشمگیر و بی‌سابقه ای را  از این خیزش انقلابی در سراسر جهان به نمایش گذاشت.  قتل ژینا بواقع جرقه‌ای بود بر انبار خشم انباشت شده در پی  تحقیر، تبعیض، سرکوب  و خشونتهای سیستماتیک که طی بیش از چهار دهه، حکومت زن ستیز، استبدادی، مذهبی و متحجر بر زنان ایران روا داشته است. زنان دست در دست مردان، مردانی که دریافته‌اند رهایی ازاسارت حکومت اسلامی بدون همگامی و همراهی فعال با جنبش انقلابی زنان ستم کشیده  میسر نخواهد شد، در نبردی نابرابر حکومت جهل و جنایت را در تمامیت آن به چالش کشیدند. نبردی که در آن نه تنها نقش غیر قابل انکار زنان بلکه  جایگاه و نقش چشمگیر ملیتهای ایران همچون کرد، بلوچ، عرب،  ترک و… به نمایش گذاشته شده است.

هم از اینرو، بسیاری از نیروهای سیاسی، تشکل‌ها و فعالین مدنی، با درس گرفتن از اشتباهات گذشته از جمله عدم پشتیبانی از اعتراضات زنان در اسفند ۱۳۵۷ ( مارس ۱۹۷۹) بدرستی تشخیص داده‌اند که یکی از موئلفه‌های اصلی دستیابی به یک جامعه آزاد و دمکراتیک، تحقق برابری زنان و مردان در تمامی عرصه‌های حقوقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی است. به همین دلیل امروزه شاهد هستیم که منشورهای مطالبات حداقلی که از جانب تشکل‌های مستقل صنفی،  مدنی ، دانشگاهی و.. منتشر شده‌اند، تاکید خاصی بر برابری کامل حقوق زنان و مردان در تمامی عرصه‌های فوق دارند. طرح مطالباتی مانند  به رسمیت شناختن جامعه رنگین کمانی ” ال جی بی تی کیو ”  و لغو تمامی قوانین و سیاستهای تبعیض آمیز مبتنی بر ستم  ملی، مذهبی، جنسیتی ، و تاکید بر جدایی دین و دولت، بواقع نشانگر آن است که  اهداف و خواستهای این جنبش انقلابی به لغو حجاب اجباری و یا تعطیل کردن گشت ارشاد محدود نمی شود.

رژیم جنایتکار اسلامی،  در مقابله با این جنبش انقلابی همچون گذشته از هیچ جنایتی فرو گذار نکرده است : کشتار در کف خیابانها تا دستگیری، کودک‌کشی، شکنجه و تجاوز و اعدام.  درتداوم  این جنایات، عوامل رژیم ضد زن  مایوس و هراسان از شکست پروژه اسلامی کردن جامعه  و خشمگین از شرکت فعال دختران دبیرستانی در اعتراضات اخیر، با حمله شیمیایی به مدارس دخترانه و همچنین خوابگاه دختران دانشجو و مسموم کردن هزاران دختر جوان ، نه تنها قصد انتقام از آنان را دارند بلکه می‌کوشند با ایجاد وحشت و به خطر انداختن سلامتی و جان  دانش آموزان عملا مدارس دخترانه را به تعطیلی بکشانند.  اخبار رسیده تا به امروز  حاکی از مرگ یک دانش‌آموز و فلج شدن چند نفر دارند. سکوت و یا موضع‌گیری‌های مبهم وناروشن مسئولین مربوطه در رابطه با حمله شیمیایی به مدارس که از آذر ماه در شهر قم آغاز شد و اکنون صدها  دبیرستان را در سراسر ایران در برگرفته است، نشانگرهمدستی حداقل برخی از مقامات رژیم با جریانات مرتجعی است که برای تحقق پروژهای واپسگرای  خود از هیچ اقدام جنایتکارانه ای ابا ندارند.

در آستانه ۸ مارس، روز جهانی مبارزات و همبستگی زنان هرچند تظاهرات خیابانی در اکثر شهرهای ایران به استثنای بلوچستان و کردستان، کاهش چشم‌گیری داشته اند اما اعتراضات در اشکال دیگری ادامه دارند. از جمله تجمعات اعتراضی معلمان، کارگران، بازنشستگان که مدتها  قبل از خیزش انقلابی زن، زندگی ، آزادی ، شاهد آن بودیم، مجددا از سر گرفته شده اند. همزمان وهمانطور که قبلا اشاره شد منشورهایی از جانب تشکلهای مستقل صنفی و مدنی ، زنان، کارگران، دانشجویان، اساتید دانشگاهها، بازنشستگان، .. انتشار یافته اند که نه تنها نشانگر تداوم جنبش انقلابی مردمان ایران  بلکه حاکی از به عمق رفتن آن در بطن جامعه است. در چنین شرایطی انتشار فراخوانهای متعدد برای برگزاری مراسم و گرامیداشت ۸ مارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زنان ایران که طی سالیان گذشته همواره کوشیده اند با پرداخت هزینه های سنگین، این روز را به اشکال مختلف گرامی بدارند، امسال نیز در تلاشند تا روز جهانی مبارزه و همبستگی زنان را هر چه  با شکوهتر برگزار کنند.

ما سه ائتلاف سیاسی متشکل از احزاب، سازمانها و جریان‌های جمهوری خواه دموکرات، لائیک، و سکولار،  استقرار یک جامعه عاری از ستم ، نابرابری و تبعیض های مبتنی بر ستم  ملی، مذهبی، جنسیتی  را در گروِ تحقق و تحکیم  برابری واقعی زنان و مردان در تمامی عرصه های سیاسی، اقتصادی، حقوقی، خانوادگی و میدانیم. هم از اینرو هم پیمان، دوشادوش و همراه  با زنان شجاع و دلیر ایران در جنبش انقلابی ” زن، زندگی ، آزادی”  گام برمی داریم.

فرا رسیدن ۸ مارس، بر زنان ایران و سراسر جهان و تمامی کسانی که در راه رهایی زنان و دستیابی آنان به حقوق انسانیشان مبارزه می کند، خجسته باد.

کنگره ملیتهای ایران فدرال

شورای دموکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و دموکراسی در ایران

دوشنبه ۱۵ اسفند/ ۶ مارس ۱۴۰۱

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا