زندانی سیاسی هموطن بلوچ از طرح ناموفق ترور و شکنجه های وحشیانه در زندان سراوان پرده بر می دارد

رنجنامه زندانی سیاسی هموطن بلوچ عمادالدین ملازهی به مقامات سازمان ملل متحد ، او در این نامه از طرح ترور ناموفق خویش پرده بر می دارد و همچنین به شکنجه های وحشیانه و غیر انسانی در زندان سراوان برای گرفتن اعترافات تلویزیونی از وی اشاره می کند.

رنجنامه زندانی سیاسی هموطن بلوچ عمادالدین ملازهی به مقامات سازمان ملل متحد ، او در این نامه از طرح ترور ناموفق خویش پرده بر می دارد و همچنین به شکنجه های وحشیانه و غیر انسانی در زندان سراوان برای گرفتن اعترافات تلویزیونی از وی اشاره می کند.

این رنجنامه جهت ارسال به مقامات سازمان ملل متحد و انتشار در رسانه ها در اختیار « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » قرار داده شده است .

متن رنجنامه به قرار زیر می باشد:

از انجاییکه در مورخه ۱۷\۱۲\۱۳۸۸ اینجانب عماد الدین ملازهی فرزند عبدالمجید متولد ۱\۶\۱۳۶۶ بدست ماموران اداره اطلاعات استان سیستان و بلوچستان شهرستان زاهدان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور دستگیر و مدت ۱۳ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان ممنوع الملاقات بودم و مورد شکنجه جسمی و روحی شدید قرار گرفتم و مدت ۴ سال در زندان مرکزی زاهدان تحمل حبس نمودم که نهایتا در مورخه ۲۳\۱۱\۹۳ آزاد شدم .

بعد از آزادی از زندان تحت تعقیب ماموران اداره اطلاعات قرار داشتم و تلفن همراه و تلفن منزلم بدون اجازه بنده در کنترل و شنود اداره اطلاعات بود.

که نهایتا اینجانب عماد الدین ملازهی در مورخه ۱\۹\۱۳۹۵ برای خرید چند دستگاه قالیشویی عازم شهرستان سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان بودم که همان روز بنده با ۲ نفر از دوستانم آقایان یعقوب جهانی فرزند محمدحسین ۲۹ ساله و خلیل جهان دیده فرزند ابراهیم ۲۳ ساله سوار اتومبیل شخصی ام بودیم در محدوده فلکه کوزه در شهر سراوان ساعت ۱۹:۳۰ عصر در حرکت بودیم که تعدادی از ماموران لباس شخصی بدون هشدار ایست به طرف ما اتش گشودند که خلیل جهاندیده که ۵ دقیقه قبل جای بنده پشت فرمان اتومبیلم نشسته بود و ماموران فکر کرده بودند عماد الدین ملازهی هنوز راننده است تعداد ۲۲ گلوله به قسمتهای سر، گردن و سینه وی شلیک کرده که خلیل جهاندیده در دم کشته شد و یعقوب جهانی ۲ گلوله سطحی در قسمت پای چپ او اصابت کرد و بنده که در صندلی پشت اتومبیلم نشسته بودم که با ترکشهای گلوله ها خون آلود شدم خودم را به پایین اتومبیل قسمت بلوار خیابان پرت کردم که تعداد صدها گلوله به طرف اتومبیلم شلیک شد و از آنجاییکه مردم و مغازه داران با دیدن این صحنه خود را به نزدیک اتومبیلم رساندند.

و ماموران لباس شخصی با دیدن مردم صحنه را فورا ترک کرده و یک گروه دیگر از ماموران اداره اطلاعات به صحنه نزدیک شدند و با دیدن بنده تعجب کردند و با خود بگو مگو کرده که عماد هنوز زنده است و یکی دیگر اشتباها کشته شده که خود بنده شاهد شنیدن این سخنان ماموران اداره اطلاعات بودم. که نهایتا بنده و یعقوب جهانی را به اداره اطلاعات منتقل کرده و خلیل جهاندیده را به سردخانه شهر سراوان انتقال دادند اتومبیل شخصی ام را با جرثقیل به پارکینگ اداره اطلاعات منتقل کردند و فورا در دقایق اولیه ورود به اداره اطلاعات شهرستان سراوان مورد شکنجه شدید قرار گرفتیم و اتهامات کذب و بی اساس گروهک تروریستی و حمل مواد منفجره و مهمات جنگی را به ما نسبت داده و بعد از مدت ۲ ماه به عماد الدین ملازهی یعنی بنده ۱۵ سال حبس و یعقوب جهانی ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کردند.

که ما فورا اعتراض کردیم و پرونده به دادگاه تجدید نظر مرکز استان سیستان و بلوچستان زاهدان انتقال یافت که با بررسی دادگاه تجدید نظر استان سیستان و بلوچستان و دادستانی کل استان ما هر دو نفر از اتهام گروهک تروریستی تبرئه شدیم و حکم صادره ۱۵ و ۱۰ سال نقض خورد با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از طرف قاضی طرقی از دادستان سراوان خواستار آزادی ما شدند .

دادستانی سراوان هیچ توجهی به نظر و رأی مسئولین مرکز استان سیستان و بلوچستان نکردند و رأی و نظر آنها مورد بی توجهی قرار گرفت و الان مدت ۱۰ ماه می باشد ما ۲ نفر همچنان در حالت بلاتکلیفی در زندان سراوان قرار داریم که در این خصوص از مقامات بین المللی و حقوق بشری بخصوص از دبیر کل محترم سازمان ملل خواستار آزادی و پیگیری از مقامات ایران هستیم.

۲۶\۶\۹۶ عمادالدین ملازهی زندان سراوان

گزارش به سازمانهاي زير ارسال گرديد:

دبیر کل سازمان ملل متحد

كميسرعالى حقوق بشر سازمان ملل متحد

گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران

سازمان عفو بين الملل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا