سعودی و برخی کشورهای عربی روز شنبه را اول ماه رمضان اعلام کردند

دادگاه عالی پادشاهی سعودی شامگاه جمعه 25 ماه مه 2017 اعلام کرد که روز جمعه مکمل به ماه شعبان است و روز شنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان خواهد بود.

در همین حال امارات متحده عربی، بحرین، یمن و کویت نیز اعلام کردند که در روز شنبه اولین روز از ماه مبارک رمضان است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی «وام» ، هیئت رویت ماه مبارک رمضان در این کشور شامگاه پنجشنبه اعلام کرد، اعضای این هیئت که برای رویت ماه مکلف شده‌اند، تا پایان روز پنجشنبه موفق به رویت ماه نشدند بنابرین روز جمعه مکمل ماه شعبان است و به شرطت رویت ماه شنبه اولین روز ماه مبارک رمضان خواهد بود.

موضوع «رويت هلال» یعنی ماه‌های رمضان و شوال در سال های اخير از مباحث مهم مسلمانان بوده است و از اهميت خاصی برخوردار است.

با نزديک شدن ماه مبارک رمضان مسلمانان مشتاقانه به ديدار اين هلال می روند. رويت هلال اين ماه به خاطر جنبه‌های دينی و مذهبی آن برای مسلمانان بسیار مهم تلقی می شود. در قرآن آمده است که این ماه ماه نزول قرآن و شب قدر در این ماه است که از هزار شب برتر… «خیر من الف شهر» است .

تعيين ماه قمری مبتنی بر رويت هلال است و ناظران در آغاز هر ماه می‌کوشند تاهلال را رصد نمايند ولي ديدن هلال در اولين شب پس از خارج شدن از محاق کار دشواری است.

ماه شب اول به صورت هلال باريکی در غرب آسمان در نزديکی افق براي مدت کوتاهی نمايان می شود و رويت پذيري آن به شرايط متعددی بستگی دارد .

اگر چه ماه تقريباٌ هر 5/29 روز يکبار به دور زمين گردش می‌کند ولي به خاطر پيچيدگی های مدار آن تعيين دقيق زمان ظاهر شدن هلال بسيار مشکل است علاوه بر آن ممکن است وجودغبار ابر يا محدود بودن افق ناظرسبب شود تا راصدين نتوانند هلال را به آسانی شکار کنند .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا