سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران

هیئتی متشکل از نمایندگان دفتر سیاسی طالبان به تهران سفر کرده است. در حالیکه طالبان در پی بهبود روابط خود در منطقه است، سازمان‌های اطلاعات مخفی پاکستان و افغانستان برای نبرد با طالبان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

دو تن از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر

دو تن از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر

شماری از نمایندگان سیاسی طالبان افغانستان به ایران سفر کرد‌ه‌اند. خبرگزاری تسنیم در “گزارشی اختصاصی” از ورود هیئتی متشکل از اعضای دفتر سیاسی طالبان افغانستان در قطر به تهران خبر داده است. این هیئت به رهبری طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر دوشنبه (۱۸ مه/ ۲۸ اردیبهشت) وارد تهران شده است.

طیب آغا معاون مطبوعاتی و مترجم ملاعمر، رهبر طالبان است. گفته می‌شود طیب آغا در شمار معدود افرادی است که با ملاعمر ارتباط مستقیم دارد. طیب آغا ریاست کمیته سیاسی طالبان را بر عهده دارد که وظیفه آن تعیین اهداف سیاسی طالبان و گسترش ارتباطات آن با دولت‌های خارجی است.

به گزارش تسنیم، نمایندگان طالبان افغانستان در نخستین روز سفر خود با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل منطقه‌ای بحث و تبادل نظر کردند. جزئیات بیشتری از این دیدارها اما منتشر نشده است.

هیئت سیاسی طالبان افغانستان پیش‌تر نیز دو بار به ‌منظور دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران و شرکت در “کنفرانس بین‌المللی بیداری اسلامی” به ایران سفر کرده بود.

یادداشت تفاهم سازمان‌های اطلاعات مخفی پاکستان و افغانستان

سفر هیئت سیاسی طالبان افغانستان به تهران در حالی صورت گرفته است که سازمان‌های اطلاعات مخفی افغانستان و پاکستان، پس از سال‌ها تنش سرانجام بر سر طرح مشترکی برای مبارزه با اسلا‌م‌گرایان افراطی این گروه به توافق رسیدند.

به نقل از سخنگوی ارتش پاکستان، سازمان اطلاعات مخفی ارتش پاکستان و سازمان اطلاعات مخفی افغانستان روز دوشنبه (۱۸ مه/ ۲۸ اردیبهشت) یادداشت تفاهمی امضا کردند که بر اساس آن دو طرف ضمن تبادل اطلاعات، عملیات‌های خود علیه شبه‌نظامیان طالبان را هماهنگ خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری آلمان در اسلا‌م‌آباد، مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی پاکستان و افغانستان پس از پایان عملیات نظامی ناتو در افغانستان (پایان سال ۲۰۱۴ میلادی) و با توجه به افزایش فعالیت‌های تروریستی شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا