عربستان سعودی: ایران در صدد تسلط بر عراق است

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی، درباره نقش فزاینده ایران در عراق هشدار داد و دولت جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که با ارسال کمک به عراق در جنگ علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در صدد تسلط بر این کشور است.

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانسی خبری به همراه جان کری، وزیر خارجه آمریکا حضور یافت

وزیر خارجه عربستان که روز گذشته در کنفرانسی خبری در ریاض به همراه جان کری، وزیر خارجه آمریکا حضور داشت، گفت: “تکریت، مثال بارزی است از آن چه که ما را نگران می کند. ایران در حال تسلط بر آن کشور است.”

شاهزاده سعود الفیصل از ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه خواست تا علیه پیکارجویان این گروه وارد جنگ زمینی شوند.

وزیر خارجه عربستان بر “ضرورت فراهم آوردن تجهیزات نظامی مورد نیاز جنگ زمینی” تاکید کرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم در این کنفرانس خبری تایید کرد که کشورش اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران برای کمک در عملیات بازپس گیری شهر تکریت در جبهه دولت عراق حضور دارد.

آقای کری در پاسخ به این سوال که آیا قاسم سلیمانی در جنگ در تکریت حضور دارد، گفت: “بله حضور دارد.”

در حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی عملیاتی را برای بازپس گری شهر تکریت آغاز کردند

وزیر خارجه آمریکا در عین حال افزود به هرحال اطلاعات ما نشان می دهد که عملیات به رهبری عراق است.

آقای کری گفت: “همه از برخی تحرکات نیروهای ایرانی در داخل و خارج شمال عراق آگاه هستند. اما این اقدامات هماهنگ شده نیست. ما با آنها (ایرانی‌ها) هماهنگ نکرده‌ایم.”

مارتین دمپسی، از فرماندهان نظامی ارشد آمریکا هم روز سه شنبه (سوم مارس) کمک ایران به نیروهای عراقی در بازپس گیری شهر تکریت را ” اقدامی مثبت ” خواند.

روز گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد که عملیات نظامی با هدف بازپس گیری شهر تکریت از نیروهای داعش باعث شده که دست‌کم ۲۸ هزار عراقی خانه‌هایشان را ترک کنند.

در حدود ۳۰ هزار نیروی عراقی با کمک شبه‌نظامیان شیعه و سنی از روز دوشنبه (دوم مارس) عملیاتی را برای بازپس‌گیری شهر تکریت آغاز کردند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، که از حملات هوایی علیه داعش حمایت کرده، تمایلی به اعزام پیاده نظام در جنگ علیه داعش نشان نداده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا