مغز متفکر اقتصادی سپاه پاسداران بازداشت شده است

سردار «مسعود مهردادی» مغز متفکر اقتصادی سپاه پاسداران، به دلیل مشارکت در اختلاس ۱۳۰۰۰ میلیارد تومانی بازداشت شده است.

یک منبع مطلع در سپاه پاسداران به «آمدنیوز» گفته است: سردار «مسعود مهردادی» عضو هیئت مدیره بنیاد تعاون سپاه پاسداران، بانک انصار، شرکت ارتباطات سیار، شرکت مخابرات و همچنين ده‌ها شرکت و نهاد ديگر متعلق به سپاه پاسداران که در «هولدینگ یاس» متعلق به بنیاد تعاون سپاه پاسداران در سمت مدیریت عاملی مشغول به فعالیت اقتصادی بوده، به دلیل مشارکت در اختلاس کلان مالی سیزده هزار میلیارد تومانی به همراه سردار سیف (سجادی‌نیا) قائم مقام خود توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است.

یکی از عمده فعالیت‌های هولدینگ یاس، شناسایی اموال و املاک ارزشمند و مشکل‌دار بوده است.

این هولدینگ وابسته به سپاه پاسداران، اموال و املاک ارزشمند و مشکل‌دار بسیاری از ایرانیان خارج و داخل کشور را به قیمت نازل خریداری کرده و پس از حل مشکلات آن‌ها در شهرداری‌ها، سازمان زمین شهری و ادارات مربوطه، با قیمت‌های واقعی به فروش می‌رساندند.

درباره سوابق سردار مسعود مهردادی در سپاه پاسداران اطلاعات چندانی منتشر نشده؛ تنها در جمع‌آوری آثار و خاطرات برخی از سپاهيانی که در جنگ با عراق کشته شدند، از وی تقدير شده است.

از جمله، در گردآوری خاطرات و يادداشت‌های سردار حسن باقری، از پاسدار مسعود مهردادی نيز در کنار افراد شناخته شده‌ای از سپاه پاسداران همچون يحيی رحيم صفوی، محمدباقر قاليباف، عزيز جعفری، قاسم سليمانی، حسن پلارک و علی اکبر خوش لهجه قدردانی شده است.

مسعود مهردادی، عضو هيئت مديره بنياد تعاون سپاه، تقريبا بر صندلی هيئت مديره تمامی شرکت‌های ريز و درشت و مهم تحت تملک سپاه پاسداران، از بانک انصار گرفته تا شرکت مخابرات ايران تکيه زده است به گونه‌ای که از وی به عنوان «مغز متفکر امپراطوری اقتصادی سپاه» نام برده می‌شود.

ميانه‌های تيرماه ۱۳۹۳ نام آقای مهردادی در يکی از بحث برانگيز‌ترين قراردادهای تجاری سپاه پاسداران مطرح شد. خبر امضای تفاهم‌نامه ميان شهرداری تهران و سپاه پاسداران، نخستين‌بار روز دوشنبه (۱۶ تير-۷ جولای) در وب‌سايت «روزآنلاين» منتشر شد که بر اساس اين قرارداد، پروژه‌های عمرانی تهران با «سقف ظرفيت ۲۰ هزار ميليارد تومان» به مدت «چهارسال» به سپاه پاسداران واگذار شده که «۱۰ هزار ميليارد تومان آن بايد از سوی شهرداری تهران به صورت نقدی پرداخت شود.»

در اين قرارداد، «بانک انصار» متعلق به «بنياد تعاون سپاه» به عنوان «بانک عامل» تعيين شده است. امضای محمدباقر قاليباف، شهردار تهران همراه با عيسی شريفی [قائم مقام وی که اکنون به سوئد رفته]، سيد داود هاشمی معاون مالی و اقتصاد شهری، از سوی شهرداری تهران و همچنين سرتيپ پاسدار جمال‌الدين آبرومند معاون فرمانده کل سپاه و رئيس هيات مديره بنياد تعاون سپاه به همراه سيدپرويز فتاح مديرعامل وقت و رئیس فعلی کمیته امداد و مسعود مهردادی جانشين اقتصادی بنياد تعاون سپاه در پای اين تفاهنامه به چشم می‌خورد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا