نامه سرگشاده سه ائتلاف اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران به آقای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جناب آقای جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا

با بهترین احترامها

با شروع جنبش‌های اعتراضی در سال ۱۹۷۹ در ایران مبارزات مردمی به سرانجام مطلوب نرسید و از دل کجراهه شرایط تاریخی حکومت اسلامی شکل گرفت.

از آن زمان تاکنون هزاران هزار پرونده، گزارش و شکایات بی شمار ارسال شده به سازمانهای حقوق بشری، همگی نمایانگر نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر توسط رژیم جمهوری اسلامی و بازوی سیاسی ـ نظامی اش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که آسیب های جبران ناپذیری را به حقوق اساسی انسانها نه تنها درایران بلکه در گوشه گوشه دنیا بخصوص  در منطقه وسیع خاورمیانه وارد ساخته است.

در این بین اما سیاستهای اتخاذی اتحادیه اروپا در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران، علیرغم اطلاع کافی از نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران، رویکردی کجدار و مریز به گونه ای داشته است که در مجادلات سیاسی، اولویت همواره به نفع حفظ تعاملات اقتصادی  با جمهوری اسلامی در ایران تمام شده است.

جمهوری اسلامی جدا از اینکه در ایران نقض گسترده حقوق بشر را انجام می‌دهد، در خاک اروپا هم بارها دست بر ترور زده است۔ بیاد داشته باشید که در برابر تعاملی که اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی دارد، حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران در سال ٢٠١٧ رو به جامعه اروپا گفت: “اگر چشمانمان را ببندیم در ٢۴ ساعت مواد مخدر به همه شهرهای اروپا می‌رسد”.

در شرایط کنونی مسئله تلاش ایران برای دسترسی به ساخت بمب اتمی وضعیتی را ایجاد کرده است که احساس می‌شود جامعه غرب نه تنها وضعیت حقوق بشر ایران را فراموش کرده بلکه تنش‌های ایجاد شده توسط جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جنگ‌‌های نیابتی این رژیم را نیز نادیده گرفته است.

جناب آقای بورل ؛ با گذشت بیش از چهار دهه، دستاورد جمهوری اسلامی ایران برای مردمان ایران چیزی به غیر از فقر، فلاکت و جنایت نبوده و امروز مردمان بیدارو تحت فشار سیاسی و اقتصادی در ایران با جنبش های سیاسی و اجتماعی شان، بدرستی حامیان و پشتیبانان این رژیم جهل و جنایت را نیز ازجمله مسببان فلاکت حال حاضر خود میدانند۔

برای ما جریانات اپوزیسیون دموکراتیک ایرانی جای سوال است که چرا اتحادیه اروپا به رغم تبلیغ وتاءکید برارزشهای پایه‌ای خودمبنی بردفاع از حقوق بشر و آزادی‌های دموکراتیک و رفع تبعیض در همه ابعادش در روابط با ایران مسئله نقض حقوق بشر و تروریسم دولتی هیچ جایگاه جدی تا کنون نداشته است! ؟

از همین روی تمام آزادیخواهان داخل و خارج از کشور همصدا و همگام با اعتراضات گسترده مردمی در سراسر کشور به نابسامانی های موجود با عزمی جزم تر از همیشه پای در میدان گذاشته  و از مجامع بین المللی بویژه اتحادیه اروپا که از بدو تآسیسش درتاریخی پر افتخار در زمینه ی دموکراسی، سکولاریسم و حقوق بشرفعال بوده است، طرح و پیگیری جدی موارد نقض حقوق بشراز جمله ترور، زندان، شکنجه و اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی و کشتار اعتراض کنندگان خیابانی در شهرهای ایران در مذاکرات با رژیم جمهوری اسلامی ایران را خواستار میباشند۔

ما امضآء کنندگان این نامه ی سرگشاده به عنوان بخشی از اپوزیسیون جمهوری خواه و دموکرات ایران،  بدینوسیله ضمن انتقاد از سیاستهای حمایتی اتحادیه اروپا از رژیم جمهوری اسلامی ایران ، از مسئول سیاستهای خارجه اتحادیه انتظار داریم که در این گذار در کنارمردمان ایران قرار گرفته و در مذاکرات خود با رژیم جمهوری اسلامی ایران دفاع قاطعانه از حقوق بشر مندرج در منشور جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد  را بطور جدّی دردستور کار مذاکرات خود بگنجانند۔

با احترام و سپاس پیشاپیش

کنگره ملیتهای ایران فدرال

شورای دموکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

 

سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ ـ  ۲ نوامبر ۲۰۲۱

https://t.me/ostomaan/2534

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا