نگرانی سازمان‌های حقوق بشری از ‘بازداشت‌های گسترده’ خوزستان

سازمان‌های عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر درباره گزارش‌ها مبنی بر دستگیری ده‌ها شهروند عرب در استان خوزستان ایران ابراز نگرانی کرده اند.

این دو سازمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند فعالان عرب در خارج از ایران به آن‌ها اطلاع داده‌اند که از اواسط ماه مارس امسال حداقل ۷۸ شهروند عرب و احتمالا حتی بیشتر از ۱۰۰ نفر در شهر اهواز یا شهر‌ها و روستاهای اطراف آن، به دلیل اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شده‌اند.

عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر به نقل از خانواده‌های بازداشتی‌ها می‌گویند نیروهای امنیتی نقاب دار بدون آنکه حکم دادگاه به متهمان ارائه کرده باشند، دست به این بازداشت‌ها زده‌اند.

در این رابطه،‌ حسیبه صحراوی، مدیر بخش خاورمیانه عفو بین الملل، گفته است: «میزان بازداشت گزارش شده فعالان حقوق عرب‌های ایران در ظرف هفته‌های گذشته عمیقا نگران کننده است.»

او می‌افزاید: «مقامات ایرانی به جای بازداشت‌های خودسرانه باید افرادی را که به خاطر اعتراضات مسالمت آمیز و بیان نظراتشان دستگیر کرده‌اند آزاد و فورا برای بقیه اتهامات کیفری رسمی مطرح کنند. مقامات ایرانی باید از محاکمه منصفانه این افراد اطمینان حاصل یا آن‌ها را آزاد کنند.»

سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر از ایران خواسته‌اند که به خانواده‌های بازداشتی‌ها درباره مکان حبس و سرنوشت آن‌ها اطلاع رسانی کنند.

به گفته این دو نهاد، بیشتر بازداشت‌ها در آستانه دهمین سالگرد اعتراضات گسترده‌ای انجام شده است که در ماه آوریل سال ۲۰۰۵ میلادی در خوزستان به راه افتاده بود.

مقامات ایرانی هنوز به این گزارش واکنش نشان نداده اند.

بنا بر گزارش،‌ عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر، یکی از بازداشتی‌ها، حاتم عبیات (۳۵ ساله) ساکن شهر حمیدیه است که گفته می‌شود در ساعت دو بامداد روز ششم آوریل در منزلش دستگیر شد. همچنین مصطفى حیدرى، ۱۷ ساله، ساکن کوی علوی شهر اهواز روز هفتم آوریل دستگیر شده است.

یاسین اهوازی، فعال حقوق بشر و از فعالان حقوق عرب‌های خوزستان، ساکن کپنهاگ دانمارک به بی‌بی سی فارسی می‌گوید علاوه بر اهواز و حمیدیه، شماری نیز اخیرا در شوش دستگیر شده‌اند. او می‌گوید افراد دستگیر شده عمدتا بسیار جوان و از فعالان فرهنگی و مدنی هستند که به غیر از فرصت شغلی و آزادی‌های اجتماعی چیز دیگری نمی‌خواهند.

یاسین اهوازی می‌افزاید: «نگرانی ما جو امنیتی شدیدی است که دولت آقای روحانی قول رفع آن را بار‌ها داده بود، ولی نه تنها جو امنیتی رفع نشده بلکه بر شدت سرکوب‌ها هم اضافه شده است. از طرف دیگر، ازدیاد بیکاری و فقر هم باعث اعتراضات شهروندان عرب ایران شده است ولی متاسفانه با سکوت دولت، سرکوب‌های نیروهای امنیتی همچنان ادامه دارد.»

اخیرا در پی خودسوزی و مرگ یونس عساکره، دستفروش عرب در خرمشهر، اعتراضاتی در استان خوزستان انجام شده است.

یونس عساکره شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ برای اعتراض به برچیده شدن بساط میوه فروشی اش به شهرداری خرمشهر مراجعه و در نهایت مقابل شهرداری خودسوزی کرد. وی در دوم فروردین سال جاری بر اثر شدت عفونت و سوختگی در گذشت.

در مراسم تشییع جنازه آقای عساکره گروهی از مردم به زبان عربی شعارهای اعتراضی مانند «آزادی، آزادی»، «نباید تن به خواری دهیم» و «ما همه یونس هستیم». تعدادی از شرک کنندگان، در هنگام بازگشت از مراسم بازداشت شده اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا