(هر دم از این باغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد، بانک نیز بر حسب فرقه مذهبی راه اندازی شد!) شعبه شهدای وحدت بانک انصار با شعار” وحدت و بصیرت” در جنوب شرق کشور افتتاح شد

بانک انصار با ارائه خدمات بانکی به هموطنان اهل سنت با موازین مشترک فقه اهل سنت و فقه امامیه و با کسب اطمینان خاطر و مشارکت در زاهدان افتتاح شد
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، صبح امروز با حضور مسئولین استانی و نظامی استان نخستین شعبه بانک انصار ویژه اهل سنت به منظور ترویج بانکداری اسلامی با عنوان شهدای وحدت در سیستان و بلوچستان راه اندازی شد.
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پیامی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: اکنون که به همت بانک انصار و تایید و حمایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فرصتی فراهم شده است تا ارائه خدمات بانکی به هموطنان اهل سنت با موازین مشترک فقه اهل سنت و فقه امامیه و با کسب اطمینان خاطر و مشارکت ایشان توسعه یابد جای بسی افتخار و سربلندی است که تاسیس شعبه ای برای ارائه این خدمات و هماهنگی مسائل شرعی و فقهی مطابق با موازین یاد شده در شهر زاهدان اعلام گردد.
در ادامه این پیام آمده است که هر چند ارائه خدمت به آحاد مختلف هموطنان در سراسر کشور وظیفه مجموعه های بانکی بوده و هست ولی با این حرکت اعتماد آفرین، اقبال ویژه ای نسبت به هموطنان عزیزمان دراستان سیستان و بلوچستان وجهه همت قرار گرفت تا بررسی های فقهی و ایجاد ساز و کار های خدمات بانکی و نظارت بر انجام امور در این شعبه به صورت مشترک و مورد تایید صورت گیرد.

آغاز به کار نخستین گام عملی در بانکداری اسلامی کشور در سیستان و بلوچستان
در ادامه این مراسم مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان گفت: نزدیک به یک سال است که علمای اهل سنت و تشیع استان با علمای شورای فقهی بانک انصار و بانک مرکزی نشست های مختلفی را برای ایجاد شعبه بانکداری اسلامی برگزار کردند.
محمدرضا احمدی ادامه داد: علما در این نشست ها مسائل مختلف از جمله عقود اسلامی و موازین فقهی پرداخت تسهیلات و وام را در مذهب تشیع و تسنن بررسی کردند و به یک دستورالعمل جامع رسیدند.
وی اظهار داشت: نتیجه این نشست ها افتتاح نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی زیر نظر علمای تشیع و تسنن با تایید بانک مرکزی در زاهدان است.
وی گفت: این اقدام نخستین گام عملی برای توسعه همه جانبه بانکداری اسلامی در کشور به حساب می آید.
مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان افزود: تمام قراردادهای پرداخت تسهیلات در این شعبه با تایید علمای شیعه و سنی کاملا شرعی است.

اسلامی شدن سامانه بانکی از نخستین منویات امام خمینی(ره) بوده است
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در ادامه این مراسم اظهار داشت: میان علمای شیعه و اهل سنت مشترکات زیادی وجود دارد و فقط در نحوه اجرا باید به یک عملکرد مشترک دست یابیم.
آیت الله عباسعلی سلیمانی افزود: مجموعه قوانینی که در دین مبین اسلام موجود است از وجود مبارک پیامبر اعظم (ص) نشئت گرفته و دستاوردهای امت اسلامی در چهار بخش با عنوان عبادات، عقود، ایقائات و احکام و سیاست ها تقسیم بندی می شود.
امام جمعه زاهدان با گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: اسلامی شدن سامانه بانکی از نخستین منویات امام خمینی(ره) بوده است بر این اساس بانک انصار درصدد برآمد تا در نوع اجرا به وسیله مذاهب موجود در داخل ایران با هدف اصلاح موارد در نظام بانکداری اسلامی به ویژه در حوزه اجرا نشست هایی برگزار کند.
نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان گفت: علمای شیعه و سنی استان آستین را بالا زدند تا با محوریت بانک انصار اختلافات جزئی در مساله بانکداری اسلامی حل شود بر این اساس راه حل مناسب را پیدا کردند.

بانکداری بدون ربا تنها در 3 کشور مسلمان راه اندازی شده است
دبیر شورای فقهی بانک مرکزی در این جلسه اظهار کرد: نظام بانکداری بدون ربا از 50 سال قبل در کشور ما به صورت تجربی و عینی عملیاتی شده است.
حجت‌‌الاسلام موسویان اظهار کرد: در کشورهای مختلف جهان اسلام شعبه‌هایی از بانکداری بدون ربا ایجاد شده است.
وی گفت: تنها کشورهایی که نظام بانکداری بدون ربا را راه‌اندازی کرده‌اند پاکستان، سودان و ایران هستند و در این مسیر قطعا نیازمند حمایت و همراهی علما و دانشمندان شیعه و سنی هستیم.
دبیرشورای فقهی بانک مرکزی بیان کرد: بانک انصار از نمونه بانک‌هایی است که با برگزاری دوره‌های آموزشی برای کارکنان و آموزش معاملات به آنها در راستای بانکداری بدون ربا حرکت کرده است.
این مسئول ادامه داد: در زمینه بانکداری بدون ربا بین علمای شیعه و سنی اختلاف نیست و هر 2 مذهب با پدیده رباخواری مخالف هستند.
موسویان گفت: جریمه‌ها به هیچ عنوان درآمد برای بانک‌ها محسوب نمی‌شود، بلکه به نوعی بازدارنده است، امیدواریم همه افراد خوش حساب بوده و جریمه نشوند.
وی با تاکید براینکه همه بانک‌ها تلاش می‌کنند معاملات بانکی اسلامی باشد، افزود: بین فقهای شیعه و سنی در این زمینه اختلافات بسیار جزئی است.

تخصیص 10 میلیارد ریال اعتبار قرض‌الحسنه به مردم سیستان و بلوچستان
آیت‌الله ابراهیمی در مراسم افتتاح بانک نمونه بانکداری اسلامی در زاهدان اظهار کرد: بانک انصار به مدت 6 سال است در قالب یک شعبه اقتصادی پویا و فعال در حال فعالیت بوده و هم‌اکنون بیش از 10 میلیون مشتری دارد.
مدیرعامل بانک انصار افزود: بانک انصار 700 شعبه در سراسر کشور داشته و در سال گذشته حدود 30 درصد از معاملات بازار بورس را به خود اختصاص داده است.
وی از افتتاح 13.5 میلیون حساب در بانک انصار خبر داد و گفت: در سیستان و بلوچستان و استان‌های محروم با هدف محرومیت زدایی فعالیت کرده و 100 درصد منابع بانکی صرف خود استان‌ها و سیستان و بلوچستان می‌شود.
ابراهیمی بیان کرد: 10 میلیارد ریال اعتبار قرض الحسنه و 50 میلیارد ریال اعتبار مرابحه با هدف کمک به مردم سیستان و بلوچستان به نخستین شعبه بانکداری اسلامی زیر نظر علمای تشیع و تسنن در زاهدان اختصاص یافت.

افتتاح شعبه وحدت بانک انصار سرآغاز بانکداری اسلامی در استان است
امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز در این مراسم با بیان اینکه ایجاد شعبه بانکداری اسلامی سرآغاز خوبی در راستای بانکداری اسلامی است،افزود: امیدواریم این انگیزه‌ای برای تمام بانک‌ها باشد تا برنامه‌های خود را اسلامی کنند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی با بیان اینکه بانک انصار متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است تصریح کرد: سپاه نهادی مردمی به حساب می آید که برای رفاه تمام اقشار جامعه به ویژه محرومان تلاش می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا