هیلاری کلینتون: داعش و رژیم ایران دو چالش مجزا نیستند

نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز جمعه 20 نوامبر 2015 طی سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفته است، چالش های رژیم ایران و داعش دو چالش جدا از یکدیگر نیستند.
هیلاری کلینتون افزود:« ما نمی توانیم رژیم ایران و داعش را به عنوان دو چالش جداگانه ببینیم. سیاست های منطقه ای بیش از حد به هم تنیده است. افزایش اعتماد شرکای عرب ما و افزایش هزینه های برای مقابله با عملکرد و رفتارهای بد رژیم ایران باعث کمک به نبردی موثر تر علیه داعش خواهد شد».
به گزارش رسانه های بین المللی کلینتون که در شورای روابط خارجی آمریکا درباره راهبرد پیشنهادی خود برای مبارزه با داعش سخن می گفت، افزود:برای مثال عملکرد ایران باعث شد که که سعودی ها توجه خود را از سوریه به یمن تغییر دادند. پس ما باید روی یک رویکرد واحد کار کنیم . من در ماه سپتامبر یک طرح جامع برای مقابله با نفوذ رژیم ایران در منطقه و حمایت این رژیم از گروههای نیابتی تروریستی مثل حزب الله را تشریح کردم.
گذار سیاسی با رفتن اسد امکان پذیر است
نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، افزود: «هیچ جایگزینی برای گذار سیاسی وجود ندارد. گذار سیاسی، به سوری ها اجازه می دهد که به حکومت اسد خاتمه دهند. بخش زیادی از راهبرد در دو سوی مرز عراق و سوریه وابسته به نقش شرکای عرب و ترک ما است. آمریکا باید با شرکای عرب ما کار کند تا آنها را وادار به سرمایه گذاری بیشتر در نبرد علیه داعش بکند. هم اکنون تمرکز این کشورها روی دیگر عرصه ها است چون آنها در منطقه نگرانی هایی دارند که به طور خاص می توان به تهدید رژیم ایران اشاره کرد».
به گزارش سایت آمریکایی «تایم.کوم» کلینتون افزود:« در داخل مرز سوریه علاوه بر کردهایی که مشغول نبرد با داعش هستند ، بزرگترین مانع برای اعزام نیروی زمینی بیشتر برای نبرد با داعش این است که گروه های مخالف سنی که امکان نبرد با داعش را دارند همچنان دغدغه فکری شان نبرد با رژیم اسد است. البته فراموش نکنیم که اسد بیش از داعش، اقدام به کشتن سوری ها کرده است. اما مانع این است که این مخالفان سنی به صورت فزاینده از طرف داعش نیز تهدید می شوند».
وی افزود:« پس ما باید هم زمان به سوی یک راه حل سیاسی برای جنگ داخلی در سوریه حرکت کنیم که زمینه یک دولت جدید را با رهبری جدید فراهم کند و شمار بیشتری از سوری ها را ترغیب کند که با داعش نبرد کنند. ما برای حمایت از آنها باید فورا نیروهای عملیات ویژه آمریکا را به سوریه و عراق اعزام کنیم».
ایجاد منطقه پرواز ممنوعه در سوریه / ایران و روسیه بدانند اسد رفتنی است
کلینتون افزود:« ما باید با همپیمانان و همسایگان کار کنیم تا مناطق پرواز ممنوع در سوریه ایجاد کنیم و جلوی اسد را بگیریم که نتواند غیرنظامیان و مخالفان را از طریق حملات هوایی قتل عام کند. نیروهای مخالف در میدان سوریه با حمایت مادی از طرف ائتلاف، باید کمک کنند تا مناطق امنی ایجاد شوند که سوری ها بتوانند در کشور سوریه بمانند و دیگر به سوی اروپا فرار نکنند».
هیلاری کلینتون در ادامه اظهارات خود به سیاست رژیم ایران و روسیه در سوریه اشاره کرد و گفت: «روسیه و رژیم ایران باید با این حقیقت روبرو شوند که ادامه حمایت از یک دیکتاتور شرور، باعث ایجاد ثبات نخواهد شد. هم اکنون بیم من آن است که پوتین درحال وخیم کردن مسائل است. روشن است که نقشی مهمی برای روسیه به منظور کمک به حل مناقشه در سوریه وجود دارد . ما تمایل خود را برای کار با آنها به سمت یک نتیجه که باعث حفظ سوریه به عنوان یک کشور متحد و غیر فرقه ای شود و حقوق همه سوری ها در آن رعایت شود و نهادهای مهم دولتی دست نخورده باقی بماند، نشان دادیم».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا