وجود بیش از ۷۰۰ بیمار سرطانی در سیستان و بلوچستان/ بیماری سرطان در استان رو به افزایش است

کارشناس سرطان معاونت بهداشت زاهدان گفت: آمار بیماران سرطانی در سیستان و بلوچستان در طول 5 سال گذشته روند رو به افزایشی داشته است.
به گزارش شستون به نقل از عصر هامون، معصومه بهزادی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون با بیان اینکه سرطان از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیردار است که بار عمده‌ای را به جامعه تحمیل می‌کنند، افزود: سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین علت مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه است.
وی ادامه داد: در سال ۹۲ بیش از ۷۰۰ نفر از مردم سیستان و بلوچستان به بیماری های سرطان مبتلا شده اند که این روند در ۵ سال گذشته روند رو به افزایش این بیماری را نشان می دهد.
کارشناس سرطان معاونت بهداشت زاهدان در ادامه افزود: این آمار کامل استان نیست چرا که برخی از بیماران برای درمان به استان های دیگر مراجعه می کنند لذا این بیمار در استان ثبت نمی شود.
بهزادی با بیان اینکه سرطان در استان رو به افزایش است، بیان کرد: مردم باید توجه شود که تمام سرطان ها یک سری علائم مشترک برای بروز دارند که شایعترین این علائم تغییر تن صدا، توده غیر طبیعی، مشاهده خون در مدفوع و بی اشتهایی است لذا بیمار به محض مشاهده این علایم باید به پزشک مراجعه نماید.
وی با بیان اینکه سرطان خون، پستان و معده از سرطان هایی است که در استان به وفور مشاهده می شود، تصریح کرد: برای پیشگیری از این بیماری از تماس زیاد با نور خورشید بپرهیزید، سیگار نکشید، بطور منظم ورزش کنید، از مصرف الکل بپرهیزید، خوردن سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار داده و از خوردن فست فودها خودداری کنید.
کارشناس سرطان معاونت بهداشت زاهدان در خصوص مشکلات بیماران سرطانی در استان گفت: برخی سرطان ها رادیوتراپی لازم دارند که متاسفانه استان ما ندارد و لذا بیماران سرطانی آواره استان های دیگر می شوند همچنین تخت موجود بالینی در بیمارستان امام علی(ع) کم می باشد که امیدواریم این مشکلات هر چه سریعتر رفع شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا