چهار دهه مدیریت غیربومی آموزش و پرورش چابهار و آغاز مطالبه گری مردم

۸۰ درصد معلمان چابهار غیر بومی هستند این در حالی است که صدها بلوچ لیسانس و کارشناس ارشد در چابهار و دهها هزار تحصیلکرده در سراسر بلوچستان بیکار هستند.

پس از چهار دهه مدیریت مدیران غیر بومی بر آموزش و پروش شهرستان چابهار، فعالان آموزشی از ویرانه بودن این بخش خبر می دهند دو همزمان پویش های در فضای مجازی برای انتصاب یک مدیر بومی شایسته آغاز شده است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، چابهار که به عنوان عمق استراتیژیک “توسعه سواحل مکران” و آمایش جمعیتی معرفی می شود پس از چهار دهه حتی یک مدیر بومی در سطح آموزش و پرورش این شهرستان به خود ندیده است.

آمارهای بد در حوزه آموزشی این شهرستان ساحلی حیرت انگیز است. شهداد بلوچ رییس پیشین شورای اسلامی شهرستان چابهار که سایت شهرداری منتشر کرده است گفت: ۸۰ درصد معلمان چابهار غیر بومی هستند این در حالی است که صدها بلوچ لیسانس و کارشناس ارشد در چابهار و دهها هزار تحصیلکرده در سراسر بلوچستان بیکار هستند.

این حوزه همچنان دارای ده ها مدرسه خشتی و گلی، کپری و نیازمند بازسازی است که آمارهای دقیق توسط مسئولان بیان نمیشوند. وضعیت بد آموزشی در این شهرستان تا جایی پیش رفت که صدای ائمه جمعه راهم در آورد.

امام جمعه موقت چابهار مولوی عبدالواحد بزرگزاده در خطبه های نماز جمعه ۲۴ شهریور گفت: من بارها در جلسات اظهار داشته‌ام که کیفیت درسی اداره آموزش و پرورش چابهار جای بررسی دارد، چرا دانش آموزی که نمی‌تواند اسم خود را بنویسد با معدل بیست به خانه می‌فرستند، واقعا این نمرات تقلبی چه ارزشی را دارند.

وی در ادامه اشاره کرد که در صورت اعتراض ما مدیران چابهار می گویند: “اموزش و پرورش مورد حمایت قرار نمیگیرد” یکی ازنمازگزاران چابهار در اشاره به سخنان انتقادی مولوی بزرگزاده نسبت به آموزش و پرورش چابهار گفت: “چطور برای آوردن چند صد هزار نفر بودجه دارند اما وقتی بحث تربیت فرزندان ما مردم بلوچی می شود بودجه ها نمی رسند؟!

” از سوی دیگر نماینده مردم چابهار با انتقاد از عملکرد نخعی مدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گفته: ” نخعی مدیر کل آموز شو پرورش استان کارنامه موفقی در زمینه عملکردی نداشته و فرصت وی به پایان رسیده؛ ضرورت دارد هر چه سریعتر نسبت به جابجایی وی از مسئولیت فعلی اقدام شود.

” ایران‌نژاد افزود: “مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان تاکنون وعده‌های زیادی در زمینه ارتقای شاخص‌های آموزش و پرورش در چابهار و جنوب استان داده که متاسفانه محقق نشده است.

” در همین زمینه پویشی در شبکه های مجازی آغاز شده است که “خواستار انتصاب نیروی بومی شایسته بر آموزش و پرورش شهرستان چابهار” هستند.

امضا کنندگان این پویش نوشتند: ” از منافع نیروهای بومی شایسته این است که به محیط کارشان آشنایی کامل دارند، دلسوز مردم هستند و از توانایی‌ هایشان، نفوذ کلام و نفوذ قدرتشان در جهت منافع عموم استفاده می‌کنند.

یک نوع غرور ملی و منطقه‌ای نیز باعث می‌شود زمان بیشتری کار کنند و در نهایت کارآیی و اثربخشی بالاتری داشته باشند یعنی سعی می‌کنند اگر یک ریال هزینه می‌شود در حد آن یک ریال نفری داشته باشد.

وقتی که شخصی کاری که انجام می‌دهد برای خودش است، وقتی که می‌بیند نقش و تأثیر اعمالش نه تنها در بحث اداری بلکه در بحث اجتماعی به خانواده، گذشته و آینده‌اش برمی‌گردد و حتی پس از مرگش نیز باقی می‌ماند بی‌شک بیشتر تلاش چندین برابر می‌کند.”

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا