گزارشگران بدون مرز انتخابات ۷ اسفند را “از پیش بسته” توصیف کرد

سازمان گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن محدویت آزادی اطلاع رسانی در روند برگزاری انتخابات اخیر ایران، این انتخاب را “از پیش بسته و غیر آزاد” توصیف کرد که در آن بسیاری از نامزدها توسط شورای نگهبان به دلیل “عدم التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی و یا ولی فقیه” رد صلاحیت شدند و از شرکت در انتخابات بازماندند.
این سازمان که مقر آن در پاریس است، با اشاره به پیروزی نسبی هواداران حسن روحانی در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، با انتشار اطلاعیه‌ای نوشت که “حسن روحانی و متحدان اصلاح‌طلب و میانه‌رو او هیچ توجیه‌ای برای در زندان نگاه داشتن ۳۷ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار زندانی ندارند.”
اطلاعیه گزارشگران بدون مرز می افزاید: “قدرت حاکم تنها به محدود کردن امکان انتخاب برای رأی‌دهنده‌گان بسنده نمی‌کند، که با مهار کامل رسانه‌ها هر صدای مخالف را سرکوب می‌کند.”
این سازمان برای توضیح بیشتر سرکوب رسانه های ایران از دو ماه پیش از انتخابات، می نویسد که در تاریخ١١ آبان ١٣٩٤ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرکوب پیشگیرانه را با بازداشت روزنامه‌نگاران، تهدید و سانسور رسانه‌ها آغاز کرد و آفرین چیت‌ساز، احسان مازندارنی، سامان صفرزایی و عیسی سحرخیز از روزنامه‌نگارهای اصلاح‌طلب، بازداشت شدند.
همچنین در همان روز فرزاد پورمردادی همکار رسانه‌ها در منزل خود در شهر کرمانشاه بازداشت شد و بهمن دارالشفائی همکار سابق بی بی سی در تاریخ ۱۴ بهمن ۱۳۹۴بازداشت و چند روز بعد با سپردن وثیقه و در انتظار برگزاری دادگاه به شکل موقت آزاد شد.
بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، همزمان شمار دیگری از روزنامه‌نگاران از سوی اطلاعات سپاه احضار و بازجویی و تهدید شدند که برخی از آن‌ها نیز مدتی در بازداشت بسر بردند.
گزارشگران بدون مرز همچنین به اتهام زنی رهبر جمهوری اسلامی علیه بریتانیا پیش از برگزاری انتخابات اشاره می کند و می نویسد که رسانه‌های مستقر در خارج از کشور نیز “از تلاش حکومت برای مهار و یا نهادهای امنیتی برای شیطان‌سازی‌ و تهدیدشان در امان نیستند”.
این سازمان درباره تهدید روزنامه‌نگاران تبعیدی از سوی جمهوری اسلامی تأکید کرده که بسیاری از این تهدیدها به شکل مستقیم از سوی نهادهای امنیتی یا رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران همچون فارس‌نیوز بوده و برخی خانواده‌های خبرنگاران نیز در ایران احضار و از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.
در جریان این بازجویی‌های ماموران امنیتی از خانواده‌ روزنامه نگاران تبعیدی خواسته‌اند که فرزندشان به آن چه حکومت ایران “همکاری با رسانه دشمن” می خواند، پایان دهد.
بر اساس آخرین آمار سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران با ۳۷ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است و ر رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٥ نیز از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا