گزارشی از وضعیت ۶ زندانی سیاسی شامل 5 شهروند بلوچ تبعید شده به زندان اردبیل

در حال حاضر شش زندانی سیاسی-امنیتی شامل پنج شهروند بلوچ و یک شهروند عرب اهل اهواز در زندان مرکزی اردبیل متحمل حبس در تبعید هستند. این افراد در زمره زندانیانی هستند که کمتر اطلاعاتی در مورد آنان پیش از این منتشر شده است.

خبرگزاری هرانا – در حال حاضر شش زندانی سیاسی-امنیتی شامل پنج شهروند بلوچ و یک شهروند عرب اهل اهواز در زندان مرکزی اردبیل متحمل حبس در تبعید هستند. این افراد در زمره زندانیانی هستند که کمتر اطلاعاتی در مورد آنان پیش از این منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندان اردبیل بعنوان یکی از زندانهایی که زندانیان سیاسی-امنیتی تبعیدی را در خود جای داده است به طور جدی تحت کنترل و نظارت دستگاههای امنیتی قرار دارد. زندانیان سیاسی-امنیتی این زندان ارتباط کمی با دنیای بیرون دارند که علاوه بر محدودیت در تماس تلفنی، در تبعید بودن این افراد و فاصله دور محل زندگی خانواده های آنان مزید بر محدودیت ارتباطی شده است.

در سایه عدم ارتباط این زندانیان با دنیای بیرون، زندانیان سیاسی-امنیتی این زندان در موارد متعددی تحت بدرفتاری قرار گرفته اند و چه از سوی نیروهای مدیریتی زندان و چه توسط زندانیان دیگر به تحریک یا خواست مسئولین زندان مضروب شدند. آخرین نمونه این بدرفتاری های نظام مند در مورد محمدصابر ملک رئیسی بود که چندین هفته اعتصاب غذای اعتراضی او را در پی داشت.

در حال حاضر هویت ۶ زندانی سیاسی یا امنیتی تبعید شده به زندان اردبیل از جمله ۵ شهروند بلوچ و ۱ شهروند عرب برای هرانا احراز شده است که در ادامه می آید؛

۱- علی فرش گل فرزند صالح / متولد ۱۳۷۰ / تاریخ دستگیری ۲۳/۹/۱۳۸۹ / محکوم به ۱۶ سال زندان در تبعید / متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان (۹ ماه سلول انفرادی در اداره اطلاعات را تجربه کرده است)

۲- نور احمد حسن زهی فرزند نور محمد / متولد ۱۳۶۵ / تاریخ دستگیری ۲۴/۱۲/۱۳۸۹ / محکوم به ۲۶ سال حبس در تبعید/ متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان (۹ ماه سلول انفرادی در اداره اطلاعات را تجربه کرده است)

۳- عبدالکریم شه بخش فرزند محمد / متولد ۱۳۴۰ /تاریخ دستگیری نامعلوم / محکوم به ۱۵ سال حبس در تبعید / متهم به اتهام اقدام علیه امینت ملی از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان

۴- ماهر کعبی فرزند رحیم / متولد ۷/۹/۱۳۷۱ / تاریخ دستگیری ۱۸/۱۱/۱۳۹۰ / محکوم به ۱۰ سال حبس در تبعید / متهم به عضویت در سازمان آزادیبخش اهواز و ایفای نقش در تظاهرات ۱۵ آوریل اهواز

۵- شیراحمد شیرانی فرزند چاکر / متولد ۳۰/۶/۱۳۶۲ / تاریخ دستگیری ۱۳/۳/۱۳۸۹ / محکوم به ۲۲ سال حبس در تبعید/ متهم به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

۶- محمد صابر ملک رئیسی فرزند دادعلی / متولد ۱ بهمن ۱۳۷۰ / تاریخ دستگیری مهرماه ۱۳۸۸ / محکوم به ۱۵ سال حبس در تبعید / متهم به اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با اپوزیسیون بلوچستان (در ۱۷ سالگی بازداشت و دوسال سلول انفرادی در اداره اطلاعات را تجربه کرده است)

لازم به یادآوری است سه زندانی عرب دیگر به نامهای شهاب عباسی، هادی البوخنفرنژاد و سامی جدماوى که به حکم دادگاه انقلاب اهواز به تحمل سه سال زندان در تبعید به شهر اردبیل محکوم شده‌ بودند نیز در این محل نگهداری می شدند اما در زمان تنظیم این گزارش اطلاعات جدیدی از آخرین وضعیت آنان به دست نیامده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا