۸۰ درصد مشاغل آموزشی چابهار در اختیار غیربومی‌ها

به گفته رئیس شورای شهر چابهار با وجود توانایی نیروهای بومی، ۸۰ درصد فرصت‌های شغلی آموزشی این منطقه به غیربومی‌ها واگذار شده است. عدم به کارگیری متخصصان بلوچ در این استان از ابتدای انقلاب تا کنون مورد انتقاد بوده است.

شهداد بلوچ رئیس شورای شهر چابهار گفته ۸۰ درصد مشاغل آموزشی چابهار در اختیار غیربومی‌هاست.

به گزارش خبرگزاری “ایلنا” رئیس شورای شهر چابهار شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ گفت تنها ۳۰ درصد معلمان مقطع ابتدایی و ۱۰ درصد معلمان مقطع متوسطه مدارس چابهار را نیروهای بومی منطقه تشکیل داده‌اند که این به معنی واگذاری حداقل ۸۰ درصد از فرصت‌های شغلی آموزشی این منطقه به افراد غیربومی (اهالی زاهدان و زابل) است.

آن‌طور که رئیس شورای شهر چابهار گفته، در حالی‌ این مسئولیت‌ها تا به امروز به نیروهای غیربومی واگذار شده است که نیروهای بومی منطقه توانایی‌های کافی و لازم را در زمینه‌ تدریس و مدیریت مراکز آموزشی منطقه دارند.

شهداد بلوچ همچنین با اشاره به تبعیض میان نیروهای بومی و غیربومی ادامه داد که فرصت‌های شغلی مرتبط با آموزش و پرورش چابهار به افراد غیربومی که سابقه کاری آن‌ها در ‌‌نهایت به ۲ سال می‌رسد واگذار شده اما طبق بخشنامه کشوری آموزش و پرورش افراد با سابقه‌کاری زیر ۱۵ سال حق احراز چنین پست‌هایی را ندارند.

هم اکنون از ۱۱۴ مدیر شاغل در آموزش و پرورش شهرستان چابهار تنها ۲۵ نفر از نیروهای بومی منطقه انتخاب شده‌اند.

عدم به کارگیری متخصصان محلی بلوچ در پست‌های استانی موضوعی است که پس از انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بارها مورد اعتراض فعالان بلوچ قرار گرفته است.

این در حالی است که پیش از این علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام، مذاهب و اقلیت‌های دینی ایران، در ”آینده بسیار نزدیک” پست‌های کلیدی و ارشد مدیریتی دولت به اقلیت‌های قومی و مذهبی واگذار خواهد شد.

فعالان حقوق مدنی معتقدند که به علت سوء مدیریت و نگاه نادرست مسئولان ارشد نظام جمهوری اسلامی به مسئله اقلیت‌های قومی و مذهبی امکان برخورداری عادلانه از امکانات موجود برای برخی از اقلیت‌ها وجود ندارد.

نگرانی از سر‌خوردگی رای‌دهندگان

دولت حسن روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته توانسته بود حمایت اقلیت‌های قومی و مذهبی را به خود جلب کند، نگران است که با محقق نشدن وعده‌های دولت پشتیبانی آن‌ها را از دست بدهد.

بر اساس آمار رسمی منتشر شده حسن روحانی موفق شده بود که در استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان به ترتیب بیش از ۷۳ و ۷۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

این دو استان به نسبت دیگر استان‌ها با اختلافی قابل توجه بیشترین درصد آرای خود را به رئیس‌جمهور فعلی ایران دادند. همچنین به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی در برخی روستا‌ها دور افتاده و محروم سیستان بلوچستان صد درصد آرا را به خود اختصاص داده بود.

پیش‌‌تر علی یونسی در سفر به سیستان و بلوچستان با اشاره به حضورش در جمع فعالان سیاسی و اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی از راکد شدن این ستادها انتقاد کرد. به باور وی این موضوع به زیان دولت است و فعالان سیاسی و اجتماعی باید فعال و به روز باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا