7 استان کشور درگیر آنفولانزایh1 N1 شدند/ از اظهارات ضد و نقیض مسئولین تا ابتلاء 297 نفر در جنوب شرق

ویروس آنفولانزا در افراد پرخطر سبب مرگ و میر می شود, هرچند هنوز زمستان در استان سیستان و بلوچستان آغاز نشده است اما شیوع این بیماری مسری در جنوب شرق زنگ خطر را برای مردم به صدا درآورده است
به گزارش خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون، این روزها خبرهای مختلف از شیوع بیماری آنفلوانزا در کشور و آمار های هزار نفری از پذیرش این بیماری در بیمارستان های سیستان و بلوچستان در شبکه های مجازی باعث نگرانی شهروندان شده است به طوری که انتشار آمار مرگ 8 نفر از شهروندان درکرمان بر اثر این بیماری نگران ها را دو چندان کرده و سبب هجوم مردم به بیمارستان ها و ایجاد صف های طویل شده است.
هرچند هنوز زمستان در استان سیستان و بلوچستان آغاز نشده است اما شیوع این بیماری مسری در جنوب شرق زنگ خطر را برای مردم به صدا درآورده است و مسئولان نیز هشدارهای پی‌درپی را به مردم آغاز کرده‌اند، در این میان به نظر می‌رسد مهم‌ترین راه مقابله با بیماری پیشگیری است که باید توسط تک‌تک افراد جامعه صورت گیرد، در غیر این صورت شاهد بروز موجی از این بیماری خواهیم بود.

ابتلاء 192 نفر به بیماری آنفولانزا در زاهدان
سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پاسخ به خبرنگار بهداشت و سلامت عصر هامون مبنی بر تعداد مرگ و میر مبتلایان به این بیماری در سیستان و بلوچستان ضمن تائید مرگ و میر گفت: تا کنون مرگ و میر تایید شده نداشته ایم و منتظر جواب آزمایشات هستیم.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 60 نفر بر اثر ابتلاء بستری و 132 نفر مشکوک به این بیماری در استان داریم، اظهار داشت: نمونه برداری های لازم در این زمینه انجام شده است و منتظر جواب آزمایش هستیم.
طباطبایی با بیان اینکه سه نوع بیماری آنفولانزا داریم، افزود: نوع A این بیماری که شامل گروه های انسانی و حیوانی می شود عامل پاندمیم های خطرناک، بزرگ و کشنده است که با شروع فصل سرما و بروز بیماری های تنفسی افزایش چشمگیری پیدا می کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه این بیماری همراه با تب بالا، سرفه، گلو درد ،درد عضلانی، سردرد، لرز، خستگی و همچنين استفراغ و عوارض گوارشی همراه است، ادامه داد: در این زمینه بیماران دیابتی باردار سرطانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند ممکن است علائم زیادتر باشد.

ویروس آنفولانزا در افراد پرخطر سبب مرگ و میر می شود
وی در ادامه به شهروندان توصیه کرد که در صورت مشاهده علائم بیماری حتما به پزشک مراجعه و در منزل استراحت نمایند، موقع سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را بگیرند و دستمال استفاده شده را در سطل زباله بیندازند و از دست و روبوسی خودداری نمایند.
طباطبایی با بیان اینکه این بیماری در سال گذشته هم وجود داشته، گفت: امسال تغییراتی در ماهیت ویروس صورت گرفته که می تواند منجر به افزایش بیماری و در گروه های پر خطر نیز منجر به مرگ و میر شود .
وی با بیان اینکه 7 استان کشور شاهد این بیماری هستند، اظهار داشت: جهت کنترل این بیماری کلیه بیمارستان ها در حال آماده باش هستند و اقدامات کنترلی و واکسیناسیون تا کنون در استان انجام شده است.
وی در ادامه در خصوص استفاده واکسن این بیماری، افزود: واکسن برای همه توصیه نمی شود اولویت با افراد پر خطر، مادران باردار، بیماران دیابتی، قلبی، کلیوی، تالاسمی و سرطانی است که حتما باید با مجوز پزشک این واکسن را تزریق نمایند.

ابتلاء 163 نفر به بیماری آنفولانزا در زاهدان
محمود رضا میری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصر هامون با بیان اینکه 31 نفر بر اثر ابتلاء به این بیماری در زاهدان بستری شده اند، گفت: 132 نفر نیز مشکوک به این بیماری هستند.
وی ادامه داد: یک بخش مجزا در بیمارستان علی بن ابیطالب جهت پذیرش مادران باردار و کودکان مبتلا به بیماری آنفلوانزا و یک بخش مجزا هم در بیمارستان بوعلی جهت پذیرش سایر بیماران آنفولانزایی زاهدان راه اندازی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا