Hdp خواهان خودمختاری است

س از آنکه احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه با متهم کردن حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به خشونت، دیدار خود را با سران این حزب لغو کرد، HDP موضوع خودگردانی در استان های جنوب شرقی ترکیه را مورد تأکید قرار داد.

پس از آنکه نخست وزیر ترکیه دیدار خود را با سران HDP لغو کرد این حزب و کنگرۀ جوامع دموکراتیک تأسیس مناطق خودمختار دموکراتیک را مورد تأکید قرار دادند.پروین بولدان: خودداری نخست وزیر از دیدار با سران حزبی که شش میلیون رأی دارد، بی توجهی به مسائل کشور و کار اشتباهی است. به این ترتیب فرصت بزرگی برای بازگشت به گفتگو ها از بین رفته است.

به گزارش روزنامۀ حریت، پس از آنکه احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه با متهم کردن حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به خشونت، دیدار خود را با سران این حزب لغو کرد، HDP موضوع خودگردانی در استان های جنوب شرقی ترکیه را مورد تأکید قرار داد.
کنگرۀ جوامع دموکراتیک (DTK) برای شرکت در دیداری با هدف گفتگو دربارۀ تأسیس «مناطق خودمختار دموکراتیک» به منظور حل و فصل مسألۀ کرد ها فراخوانی صادر کرد. DTK برای گفتگو دربارۀ عملیات نظامی در استان جنوب شرقی دیاربکر تشکیل جلسه داد و در بیانیه ای که دیروز 27 دسامبر منتشر شد، خواهان خود مختاری شد.
این گروه خواستار ادامۀ گفتگو و مذاکره و همچنین آزادی عبدالله اوجالان رهبر دربند حزب کارگران کردستان (PKK) شد. DTK همچنین اعلام “تمرد مشروع” کرد و از مردم ترکیه خواست از آنها حمایت کند.
پس از درگیری های اخیر میان شبه نظامیان PKK و نیروهای امنیتی ترکیه، انجمن های مردمی در شهرهای جنوب شرقی سیلوپی، جزیره، نصیبین و همچنین در استان شرناخ اعلام خودمختاری کردند.
در همین اثنا داود اوغلو دیدار برنامه ریزی شدۀ خود را با HDP که عضوی از DTK به شمار می رود، با این بهانه که سیاست این حزب ریشه در خشونت دارد، لغو کرد و اندک امیدی که به یک همکاری پارلمانی در بحبوحۀ درگیری های خشونت بار فعلی می رفت، نابود شد.

پروین بولدان، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه با اشاره به لغو دیدار نخست وزیر با سران این حزب گفت: لغو این دیدار رفتاری بی نهایت اشتباه از جانب حکومت ترکیه است. خودداری نخست وزیر یک کشور از دیدار با سران حزبی که 6 میلیون رای کسب کرده است به معنی بی مسئولیتی در قبال مسائل کشور بوده و این حکومت نخواهد توانست راه حلی برای مشکلات کشور پیدا کند. ما معتقدیم که هر گونه مشکلی روی میز مذاکره قابل حل است.
وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به این که شروع دوباره روند مذاکرات صلح تماما به نفع ملت ترکیه است افزود: در 3 سال روند گفتگو میان حکومت و حرکت های آزادی کرد یک آرامش نسبی در کشور به وجود آمده بود. متاسفانه با پایان دادن به این روند توسط حکومت، دوران درگیری ها بار دیگر آغاز شده است. در مناطق کردنشین ترکیه حکومت نظامی ها باید هر چه سریعتر به اتمام برسد. حبس کردن مردمان سور، جزیره، سیلوپ، دارگجیت و … در خانه هایشان بسیار بی رحمانه است.
بولدان در ادامه سخنان خود تاکید کرد: در دیدارهای 3 جانبه قندیل – امرالی – حکومت درباره همه چیز صحبت شده بود. در آن روند حل و فصل مسائل با گفتگو را باور کرده بودیم. درگیری هایی که امروزه شاهد آن هستیم با گفتگو قابل حل است. به همین خاطر لغو دیدار نخست وزیر ترکیه با سران HDP بسیار اشتباه بوده و یک فرصت بزرگ برای بازگشت به گفتگوها را از بین برده است.

Source:

http://kurdane.com/news/item/7197-hdp-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85%D8%AE%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا