آزادی ۳۴ اعدامی با وساطت یک روحانی سنی در ایران

گفتنی است مولانا گرگیج طی ۳۶ سال فعالیت خود در استان گلستان تاکنون موفق شده است حدود ۳۴ نفر محکوم به اعدام را از سراسر کشور اعم از شیعه و سنی با وساطت خود نجات دهد و رضایت خانواده‌های مقتول را بگیرد.

خبرگزاری هرانا ـ مولانا گرگیج، امام جمعه آزادشهر در استان گلستان در میان پیروان اهل سنت و شیعه نفوذ زیادی دارد. پادرمیانی او در سراسر ایران سبب بازگشت به زندگی محکومین به اعدام شده است. برخی از محکومین در پای چوبه دار آزاد شدند. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دویچه وله فارسی، مولانا محمدحسین گرگیج، رئیس “دارالعلوم فاروقیه گالیکش” است.

این روحانی سنی روز سه‌شنبه ۳ اسفند (۲۱ فوریه) با پادرمیانی و تلاش‌های مکرر خود موفق شد جان یک جوان بلوچ سنی محکوم به اعدام را از مرگ حتمی نجات دهد. پایگاه اطلاع رسانی این روحانی اطلاع داده است که ماجرا به ۱۰ سال پیش برمی‌گردد. در آن زمان (سال ۱۳۸۵) به دنبال درگیری که در شهرستان گالیکش اتفاق افتاده قتلی رخ داد. قاتل یک جوان بلوچ اهل سنت بود و مقتول از یک خانواده شیعه. دادگاه در آن زمان با صدور حکم اعدام قاتل او را به حبس محکوم کرد. اما مولانا گرگیج موفق شد پس از ۱۰ سال رضایت خانواده مقتول را بگیرد. سایت گرگیج در این باره شرح داده است که اولیای دم از “عزیزان شیعه” بودند. بعد از رضایت خانوداه دادستانی گالیکش نیز با آزادی فرد محکوم به اعدام موافقت کرد این روحانی سنی می​گوید، عفو و گذشت برای “حفظ اخوت و برادری” جامعه مهم است. آزادی از پای چوبه دار پس از ۱۰ سال به نوشته سایت این روحانی، در همین راستا جلسه نهایی اعلام رضایت و گذشت خانواده مقتول از اجرای حکم قصاص، ظهر روز سه‌شنبه (۳ اسفند ۹۵) در دادستانی شهرستان گالیکش برگزار شده است.

گفتنی است مولانا گرگیج طی ۳۶ سال فعالیت خود در استان گلستان تاکنون موفق شده است حدود ۳۴ نفر محکوم به اعدام را از سراسر کشور اعم از شیعه و سنی با وساطت خود نجات دهد و رضایت خانواده‌های مقتول را بگیرد. آزادی محکوم به اعدام پس از ۷ سال در میان ۳۴ نفر آزاد شده یک جوان اهل زابل هم هست.

پیش‌تر گرگیج در سفری که از استان گلستان به سیستان و بلوچستان کرده بود، با پادرمیانی خود جان یک جوان محکوم به اعدام را پس از سپری کردن ۷ سال از ارتکاب قتل، نجات داد.

قاتل در درگیری خانوادگی در شهرک کوهک از توابع شهرستان زابل دستگیر شده بود. این دعوا بین دو جوان از طایفه‌های گرگیج (مقتول) و نارویی (قاتل) رخ داده بود که سبب دریافت حکم قصاص برای جوان قاتل شده بود.

پس از گذشت ۷ سال و نزدیک شدن به مرحله اجرای حکم، با وساطت امام جمعه اهل سنت آزادشهر و ریش‌سفیدان و رضایت اولیای مقتول، این جوان محکوم به اعدام از چوبه دار نجات یافت. صلح دو طایفه بلوچ مولانا گرگیج در آشتی و میانجی‌گری طوایفی که اختلاف دارند نیز نقش مهمی دارد.

خبرگزاری ایرنا در ۲۳ شهریور ۹۵ گزارش داد که با وساطت این روحانی برجسته سنی کشور، دو طایفه بلوچ “رخشانی” و “نوتی زهی” آشتی کردند. در خبر ایرنا هم آمده است، زمانی که نزاع و درگیری اتفاق افتاد مولوی عبدالحمید و مولوی گرگیج با پادرمیانی و پیگیری‌های شبانه روزی خود مانع افزایش تنش و بحران میان این دو طایفه شده بودند.

آگاهان به امور اهل سنت ایران به دویچه وله گفتند، یکی از وظایف اصلی روحانیان اهل سنت، برقراری آشتی و ایجاد سازش میان طوایف و خانواده‌هایی است که اختلاف دارند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش‌تر در آزادی مرزبانان ایرانی نقش به‌سزایی داشت. عبدالحمید در آن زمان از افراد جیش‌العدل که چهار مرزبان ایرانی را به گروگان گرفته بودند، خواست آنها را آزاد کنند. او با پادرمیانی خود موفق شد این مرزبانان آزاد شوند.

در آن زمان شیخ‌الاسلام مولوی عبدالحمید در گفت‌وگوی اختصاصیدرباره سهم علمای روحانی در آزادی گروگان‌ها گفت: «روحانیان اهل سنت یک وظیفه شرعی و ملی می‌دانند که تا آنجا که توانایی دارند نقش‌آفرینی کنند.

این اولین بار نیست و قبل از آن هم جریاناتی اتفاق افتاده که مهم بوده است. در آزادی گروگان‌های خارجی روحانیان اهل سنت نقش داشتند، منتهی مشکلاتی در آن زمان بوده و انعکاس داده نشده است.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا