بازداشت شدگان بلوچ در اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان شکنجه شده اند

ایران بریفینگ / دستکم ۷ تن از شهروندانی که حدود یک ماه پیش در ارتباط با انفجار یک بمب صوتی مقابل اداره اطلاعات سراوان بازداشت‌شده بودند روز گذشته به بند یک زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند، این افراد در مدت ‌زمان بازداشت در بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه سلمان (سیستان و بلوچستان) به ‌شدت مورد شکنجه قرارگرفته‌اند تا اتهامات مطروحه را بپذیرند. علیرغم گذشت زمان کماکان آثار شکنجه بر بدن این افراد قابل‌ مشاهده است.

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، این شهروندان در زمان بازداشت در بازداشتگاه سپاه سلمان به ‌شدت مورد شکنجه قرارگرفته و وضعیت جسمی مناسبی ندارند.

یک منبع مطلع در این خصوص به چند منبع حقوق بشری گفته است: «این شهروندان که طلاب مدرسه دینی بودند در ارتباط با بمب صوتی که حدود یک ماه قبل در مقابل اداره اطلاعات سراوان منفجرشده بازداشت شدند، این ۷ نفر در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران هرروز چند مرتبه مورد شکنجه و ضرب و شتم قرارگرفته تا نهایتاً مجبور به پذیرش اتهامات وارده شدند. این افراد شب‌ها مورد بازجویی قرار می‌گرفتند و به‌ وسیله کابل و شوک الکتریکی شکنجه می ‌شدند تا حدی که آثار شکنجه‌ها بر کف پاهایشان هنوز قابل روئیت است و کماکان قادر به راه رفتن نیستند».

تاکنون هویت ۲ تن از این شهروندان به نام‌های «نجیب دهواری، ۲۱ ساله، اهل سراوان» و «عبدالشکور ستوده، ۲۲ ساله، اهل سراوان» توسط هرانا احرازشده است.

لازم به ذکر است، در خردادماه سال جاری نیز زندانی دیگری به نام «مسعود قنبرزهی» که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروه‌های مخالف نظام» بازداشت‌شده بود، به مدت ۳ هفته در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت و سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

شکنجه بازداشت ‌شدگان در بازداشتگاه‌های منتسب به نهادهای امنیتی در منطقه بلوچستان بسیار متداول ‌تر و پیشرفته ‌تر از دیگر نقاط کشور در جریان است.

یکی از نمادهای بارز این توسعه ‌یافتگی در شکنجه مربوط به ابزاری به نام «تخت معجزه» در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان است.

تخت معجزه یکی از شیوه‌های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی در این محل است، در این نوع شکنجه متهم را به تخت می‌بندند و پرسنل اطلاعات، متهم را آن ‌قدر با کابل شلاق میزند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.

برای بستن فرد به تخت و همین‌طور میزان دردی که لازم است به او وارد شود ادوات مختلفی ازجمله درجه ‌بندی مختلفی از شلاق در این محل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لازم به یادآوری است پیش‌ازاین زندانیان دیگری ازجمله محمد صابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه بخش و نور احمد حسن زهی که تجربه حضور در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر زاهدان را داشتند در روایت‌های خود از وجود ابزار شکنجه موسوم به «تخت معجزه» در این محل و اعمال شکنجه بر خود سخن گفته بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا