بر اساس خبرهایی که از زندان‌های قم و زابل به فعالان حقوق بشر رسیده است، روز دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۰ زندانی محکوم به اعدام در این دو زندان اعدام شدند: هفت زندانی در زندان قم و سه زندانی در زندان زابل.

در میان زندانیانی که به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر، ساعت شش صبح در زندان لنگرود قم به دار آویخته شده‌اند، دست‌کم یک زندانی فرصت اعاده دادرسی پیدا نکرده است و روند دادرسی عادلانه در مورد او نقض شده است. خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مدارک مرتبط با صدور حکم اعدام برای این فرد را منتشر کرده و یک منبع نزدیک به خانواده او هم گفته است که او (فرد اعدام شده)، روز پیش از اعدام آخرین ملاقاتش را با خانواده انجام داده است: «دادستان قم تازه منصوب شده است و با این اعدام‌ها قصد زهر چشم گرفتن داشته است. متأسفانه حتی به وکیل آقای {…} فرصت ندادند طبق ماده ۴۷۷ تقاضای اعاده دادرسی دهد و با تمسخر به او گفته بودند فردا در مراسم ختم موکلش شرکت کند.» این فرد که نام و هویتش منتشر شده، متولد سال ١٣۶٩ بوده است. هویت شش زندانی اعدام شده دیگر مشخص نیست و رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری درباره این اعدام‌ها منتشر نکرده‌اند. از سوی دیگر سحرگاه روز ۲۵ بهمن سه زندانی محکوم به اعدام هم در زندان زابل اعدام شدند. اتهام این افراد نیز مرتبط با مواد مخدر بوده است. کمپین فعالین بلوچ هویت دو نفر از این اعدام‌شدگان را احراز کرده است. آن‌ها به مدت پنج سال در انتظار اعدام بوده‌اند. نام و نشانی از فرد سوم به دست نیامده است. در دو روز گذشته دو زندانی هم به اتهام قتل در زندان مرکزی شهر مشهد به دار آویخته شده‌اند. دست‌کم ۹ زندانی زندان رجایی‌شهر نیز برای طی کردن تشریفات اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند:

در میان زندانیانی که به اتهام انجام جرایم مربوط به مواد مخدر، ساعت شش صبح در زندان لنگرود قم به دار آویخته شده‌اند، دست‌کم یک زندانی فرصت اعاده دادرسی پیدا نکرده است و روند دادرسی عادلانه در مورد او نقض شده است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مدارک مرتبط با صدور حکم اعدام برای این فرد را منتشر کرده و یک منبع نزدیک به خانواده او هم گفته است که او (فرد اعدام شده)،

روز پیش از اعدام آخرین ملاقاتش را با خانواده انجام داده است: «دادستان قم تازه منصوب شده است و با این اعدام‌ها قصد زهر چشم گرفتن داشته است. متأسفانه حتی به وکیل آقای {…} فرصت ندادند طبق ماده ۴۷۷ تقاضای اعاده دادرسی دهد و با تمسخر به او گفته بودند فردا در مراسم ختم موکلش شرکت کند.» این فرد که نام و هویتش منتشر شده، متولد سال ١٣۶٩ بوده است.

هویت شش زندانی اعدام شده دیگر مشخص نیست و رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری درباره این اعدام‌ها منتشر نکرده‌اند. از سوی دیگر سحرگاه روز ۲۵ بهمن سه زندانی محکوم به اعدام هم در زندان زابل اعدام شدند.

اتهام این افراد نیز مرتبط با مواد مخدر بوده است. کمپین فعالین بلوچ هویت دو نفر از این اعدام‌شدگان را احراز کرده است. آن‌ها به مدت پنج سال در انتظار اعدام بوده‌اند. نام و نشانی از فرد سوم به دست نیامده است.

در دو روز گذشته دو زندانی هم به اتهام قتل در زندان مرکزی شهر مشهد به دار آویخته شده‌اند. دست‌کم ۹ زندانی زندان رجایی‌شهر نیز برای طی کردن تشریفات اعدام به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا