تداوم بحران ریزگردها و واهمه از گسترش اعتراضات مردمی

بحران ریزگردها در خوزستان با موجی از نارضایتی‌های مردمی مواجه شده است. امروز به دلیل تداوم گرد و خاک، دانشگاه‌های خوزستان هم تعطیل شده‌اند. مردم “سردرگم”‌اند. پلیس هرگونه “تجمع بدون مجوز” در این استان را ممنوع کرده است.

بحران ریزگردها در استان خوزستان موجی از نارضایتی‌های مردمی را به دنبال داشته است. مردم اهواز در اعتراض به بالا گرفتن بحران ریزگردها، قطع شدن مداوم آب و برق، طرح‌های انتقال آب کارون و سوءمدیریت در رابطه با آلودگی هوا در روزهای گذشته چندین بار در برابر استانداری خوزستان تجمع کرده بودند. در پی همین تجمع‌های اعتراضی بود که هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری و شهریار بذرکار، مدیرکل منابع طبیعی خوزستان، از سمت‌های خود برکنار شدند.

از حدود یک هفته‌ی پیش تاکنون بحران ریزگردها بارها به قطع آب و برق در شهرهای مختلف استان خوزستان انجامیده بود. تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها امروز (یکشنبه، ۱۹ فوریه/ اول اسفند) نیز علاوه بر نوبت صبح مدارس و مراکز آموزشیِ تمامی شهرستان‌های خوزستان بجز ایذه، باغملک، اندیکا، لالی و مسجدسلیمان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی این استان هم تعطیل شدند. رسانه‌های ایران از تعطیلی کامل این دانشگاه‌ها به دلیل “تداوم گرد و خاک” در همه شهرستان‌های خوزستان به جز ۵ شهرستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امروز دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اهواز، باوی، شوش، حمیدیه، کارون، آبادان، خرمشهر، دزفول، شوشتر، هندیجان، آغاجاری، امیدیه، رامشیر، بهبهان، رامهرمز، رامشیر، هفتگل، ماهشهر، شادگان، هویزه، دشت‌آزادگان، گتوند و اندیمشک تعطیل هستند. این در حالی است که بنا به اعلام ستاد مدیریت بحران استان خوزستان، هیچ‌یک از مدارس و مراکز آموزش عالی نوبت بعد از ظهر یکشنبه (اول اسفند) در شهرهای استان خوزستان تعطیل نیست. “سردرگمی” مردم پیش از این فرمانداری‌های برخی شهرها از جمله اهواز، هفتکل بهبهان و شوشتر، کل روز یکشنبه را تعطیل اعلام کرده بودند.

ولی با تصمیم اخیر استانداری خوزستان، دانش‌آموزان باید خود را برای رفتن به مدرسه آماده می‌کردند. این در حالی است که امروز ادارات اغلب شهرهای خوزستان فقط تا ساعت ۱۲ فعال بودند. خبرگزاری مهر در این میان از “جنگ رسانه‌ای مسئولان در فضای مجازی” خبر داده و نوشته است: «تکلیف دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در این شرایط سخت گرد و غبار چیست و چه کسی باید پاسخگوی این سردرگمی باشد».

به گزارش مهر، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان در برخی شهرهای خوزستان دچار “سردرگمی” بودند و تکلیف خود را در رفتن یا نرفتن به مدرسه نمی‌دانستند. مشکلات متعدد ناشی از بحران ریزگردها و به‌خصوص قطع آب و برق، تجمع‌های اعتراضی پیاپی مردم در برابر استانداری خوزستان را در پی داشت. تجمع ممنوع! در نهایت روز شنبه (۳۰ بهمن) پس از چندین حرکت اعتراضی، نیروی انتظامی واکنش نشان داد و این تجمع‌ها را ممنوع اعلام کرد.

فرماندهی نیروی انتظامی خوزستان در اطلاعیه خود تهدید کرد: «هرگونه راهپیمایی و تجمع بدون اخذ مجوز، غیر قانونی بوده و بعنوان نقض قانون با مسببان و متولیان و برپا کنندگان برخورد قانونی می‌شود». فرماندهی انتظامی خوزستان در عین حال تأیید کرد که «فرسودگی تجهیزات آب و برق و گستردگی سیستم‌های برق‌رسانی در سطح استان موجبات بروز مشکلات فنی در ارایه خدمات به مردم را بوجود آورده است که موجب ناراحتی روحی و روانی مردم شده است».

فرماندهی انتظامی اعلام کرده که به قصد “جلوگیری از سوء استفاده” تصمیم به ممنوع کردن تجمعات اعتراضی مردم گرفته است. فرصت ۲۰ روزه فرماندهی انتظامی خوزستان ضمن دادن این وعده که “بخش اعظم معایب و نواقص رفع شده و یا در حال رفع است” اعلام کرده است که محمدعلی موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، برای رفع مشکلات به مسئولان استان ۱۵ تا ۲۰ روز فرصت داده است. دولت روحانی در این میان با انتقادهای تند شماری از نمایندگان اصولگرای مجلس مواجه شده است.

در مقابل اما مسئولان سازمان محیط زیست بارها اعلام کرده‌اند که حل معضل ریزگردها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست. هم‌زمان اعلام شد که حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در “جلسه فوق‌العاده مدیریت بحران” در رابطه با استان خوزستان، “دستورات ویژه‌ای” صادر کرده است. روحانی ضمن اذعان به “شرایط نامناسب” و “قطع برق و نارسایی‌در شبکه آب و ارتباطات تلفنی” مردم خوزستان و به‌ویژه اهواز، “دستورات ویژه” برای رسیدگی آنی به مشکلات مردم خوزستان را صادر کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی نیز با اشاره به اینکه “اگر خللی در فعالیت این استان ایجاد شود، کل کشور دچار مشکل خواهد شد” گفت: «کل امکانات کشور باید برای حل مسائل استان خوزستان بسیج شود». “سؤال از روحانی و استیضاح وزیر” اما رئیس مجمع نمایندگان خوزستان مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در زمینه مقابله با “ریزگردها” و در واکنش به “جلسه فوق‌العاده مدیریت بحران” دولت گفت: «مجمع نمایندگان خوزستان طرح سؤال از رئیس جمهور را در برنامه دارد و بر استیضاح وزیر نیرو نیز مصر است».

به گفته‌ی مجید ناصری‌نژاد: «به نظر نمی‌رسد چیزی از این جلسه عاید مردم خوزستان شود. این جلسه برای مردم خوزستان هیچ خروجی موثری نداشت و قدم اساسی برای حل مشکلات اساسی استان در این جلسه برداشته نشد». در سال‌های گذشته پدیده ریزگردها بارها در خوزستان و برخی دیگر از استان‌های غربی و شرقی ایران باعث تعطیلی مدارس و اداره‌ها، لغو پرواز هواپیماها و بستری شدن تعدادی از ساکنان این مناطق در بیمارستان‌ها و دیگر مراکز درمانی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا