ترامپ رژیم ایران را جنایتکار و یاغی خواند و گفت توافق هسته‌ای باعث شرمندگی آمریکا است

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، ایران را کشوری “یاغی” خواند و گفت در این کشور شمار زیادی از مردم خواهان تغییر حکومت هستند که باید صدای آنان شنیده شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 19 سپتامبر در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تاکید کرد که «باید با ایران که چیزی جز خشونت و آشوب صادر نمی‌کند مقابله کنیم».

ترامپ در این سخنرانی با بیان این‌که مردم ایران، قربانیان نظام تهران هستند، تاکید کرد که نظام ایران قانون شکن است و تلاش می‌کند در پوشش دموکراسی خود را پنهان کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ افزود که توافق هسته‌ای با ایران «یک جانبه و برای ما شرم آور است».

توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، 16 ژوئیه 2015 حاصل شد و یک سال بعد به اجرا در آمد.

برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

ترامپ از ابتدا مخالف توافق هسته‌ای بود و آن را بدترین توافق ممکن نامید. رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اجازه نمی‌دهیم توافق هسته با ایران به عنوان سپری برای توسعه برنامه اتمی این کشور به کار گرفته شود».

او تاکید کرد که ایران، باعث استحکام دیکتاتوری است شد و جنگ در یمن را رهبری کرد. او افزود که واشینگتن تلاش می‌کند جنگ در سوریه تشدید نشده و راه حلی بر پایه خواست مردم این کشور، حاصل شود.

ترامپ ادامه داد که ایران از ثروت‌هایش برای تامین بودجه حزب‌الله و مانع تراشی در برابر صلح در خاورمیانه استفاده می‌کند.

او تاکید کرد: «دولت ایران باید به پشتیبانی از تروریسم پایان داده و رسیدگی به مردم خود را آغاز کند».

رئیس جمهوری آمریکا گفت :«باید تروریست‌ها را از پناهگاه امن محروم کنیم. باید با گروه‌های شبه‌نظامی همچون القاعده و حزب‌الله که غیرنظامیان را می‌کشند، مقابله کنیم».

او افزود: «باید تروریست‌ها را از پناهگاه امن، منابع درآمد و گذرگاه‌های امن، محروم کنیم». او تاکید کرد که زمان مقابله با کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، فرا رسیده است.

ترامپ در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: «کشورهایی هستند که از تکنولوژی برای تهدید شهروندان ما استفاده می‌کنند». او با اشاره به این‌که تروریست‌ها و تندروها در همه مناطق جهان حضور یافته‌اند، افزود: «کشورهای عهد شکن تهدیدی برای جهان هستند».

او با بیان این‌که که ارتش آمریکا، قوی‌ترین ارتش در تاریخ جهان خواهد بود، گفت: «به ارزش‌های حاکمیت و عدم دخالت در امور دیگران، پایبندیم.. تحقق منافع آمریکا، هدف نخست من است». رئیس جمهوری آمریکا گفت که محقق شدن منافع ملت‌ها، نیازمند همکاری کشورها است، «باید علیه کسانی که تهدید به اشاعه آشوب می‌کنند، اقدام کنیم».

ترامپ به بحران کره شمالی هم اشاره کرد و گفت که نظام کره شمالی، مسئول گرسنگی، فقر، حبس و سرکوب میلیون‌ها تن از مردمان این کشور است.

او با اشاره به آزمایش‌های اخیر هسته‌ای و موشکی کره شمالی گفت «اگر مجبور به دفاع از خود شویم، کره شمالی را به طور کامل منهدم خواهیم کرد». ترامپ تاکید کرد: «کره شمالی باید بداند که تنها راه پیش رویش، خلع سلاح هسته‌ای است». درباره بحران پناهجویان ترامپ گفت که هزینه رسیدگی به یک پناهجو در خاک ایالات متحده، به اندازه کمک به 10 پناهجو در کشور خودشان است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا