جنتی: مسئله هسته‌ای مسئله براندازی است

دبیر شورای نگهبان در مخالفت با توافق هسته‌ای، خواستار ایستادگی در برابر غرب شد وپرسید: «آیا فکر می‌کنید بعد از برداشتن تحریم‌ها می‌گذارند ما بر سر کار خود باشیم؟ آنها بعدا به نام حقوق بشر هر بلایی که بخواهند سر ما در می‌آورند.»

جنتی: مسئله هسته‌ای مسئله براندازی است

دبیر شورای نگهبان در همایش فرمانداران ایران، نسبت به اشغال پست‌ها توسط برخی “فتنه‌گران” و انداختن توافق هسته‌ای در مسیر براندازی هشدار داد. جنتی افزود که مسئله “فتنه” کهنه نشده و موضوع روز جامعه است.
حمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در همایش سراسری فرمانداران کشور به ایراد سخنانی پیرامون انتخابات مجلس آینده پرداخت. پیش از جنتی، حسن روحانی در این همایش سخنرانی کرده بود و گفته‌های جنتی به نوعی پاسخ به اظهارات رئیس جمهور در مورد انتخابات و احزاب بود.
دبیر شورای نگهبان در بحث بررسی صلاحیت افراد، مسئله “فتنه” را امری فراموش نشده خواند و گفت: «فتنه مرحله‌ای بود که بعد از مرحله سال ۷۸ اتفاق افتاد و با همان هدف صورت گرفت که شکست خورد… فتنه به دنبال براندازی نظام بود و رهبری هم فرمودند که فتنه خط قرمز ماست.»
جنتی اضافه کرد که “فتنه” با طرح تقلب در انتخابات، در صدد عوض کردن اوضاع بود تا افراد خود را به پست و مقام‌های مورد نظر بگذارد. او خطاب به فرمانداران گفت: «شما باید این مسئله را باور داشته باشید زیرا داستان ادامه دارد و فتنه‌گرها هنوز هستند و موضوع را رها نکرده‌اند و گاها برخی از پست‌ها و مقامات را تصرف می‌کنند.»
دبیر شورای نگهبان گفت ورود “افراد نالایق” به مجلس، باعث چهار سال ضرر به ملت می‌شود و این حق بر گردن شورای نگهبان است: «کسانی که این پست‌ها را به آنها می‌دهند باید در قیامت جوابگو باشند.»
بیشتر بخوانید: انتقاد شدید از “موضع‌گیری جناحی” دبیر شورای نگهبان
احمد جنتی ابراز تاسف کرد که برخی مقامات، گرایش و عضویت خود به “فلان حزب” را صراحتا و مشخصا بیان می‌کنند: «دولت و وزارت کشور نمی‌توانند به یک جریان سیاسی گرایش داشته باشند. آن جریان هرچه می‌خواهد باشد.»
او به طرح نقل قولی از یکی از مسئولان پرداخت: «اخیرا گفته‌اند اگر مجلس آینده را گرفتیم می‌توانیم در این جایگاه بمانیم و اگر مجلس را نگرفتیم نمی‌توانیم بمانیم… این حرف معنی بدی دارد و بیان آن دخالت در امر انتخابات است. دولت حق ندارد در انتخابات دخالت کند.»
یک همایش و دو رویکرد
ساعاتی پیش از اظهارات جنتی و در همان همایش، حسن روحانی خواستار خودداری مقامات از جانبداری کاندیداهای انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان شده و پیشنهاد کرده بود که از صندوق‌های پلاستیکی شفاف برای رای‌گیری استفاده شود تا شائبه پر شدن یک سوم صندوق‌ها پیش از رای‌گیری ایجاد نشود.
روحانی از جمله گفت: «مبادا در شهرستان‌ها به گوش کسی برسد که دولت،‌ سپاه، ارتش، ‌صدا وسیما،‌ فرماندار و استاندار یا دفتر امام جمعه طرفدار یک کاندیداست.»
او تاکید کرد که هیچ جناحی قابل حذف نیست و ایران شبیه کشورهای شرق دور نیست که به صورت پادگانی اداره شود: «خواب این را ببینید که بخواهند جناحی را حذف کنند چرا که این جناح‌ها ریشه‌های علمی و تاریخی دارند. ممکن است اسم و تابلوی گروه‌ها عوض شود اما احزاب و جناح‌ها از بین نمی‌رود.»
سخنان جنتی در نکوهش دخالت دولت و مقامات در امر انتخابات در حالی بیان می‌شود که نظارت استصوابی شورای نگهبان بر صلاحیت کاندیداها و مداخله مستقیم این نهاد در امور سیاسی، همواره مورد انتقاد بوده است. این شورا، به موازات رد فله‌ای صلاحیت نامزدها، در انتخابات ریاست جمهوری دور دهم آشکارا جانب محمود احمدی‌نژاد را گرفت.
روحانی در سخنان خود عملکرد مذاکرهكنندگان هسته‌ای ایران را ستوده و جواد ظریف را “سردار دیپلماسی” خوانده بود. جنتی اما خطاب به فرمانداران سراسر کشور گفت که هدف موضوع هسته‌ای، براندازی و تسلیم مقامات جمهوری اسلامی است: «امروز مسئله بازرسی از مراکز نظامی را مطرح می‌کنند و می‌خواهند قدرت نظامی ما را ببینند که آیا به اسرائیل می‌رسد یا نه.»
بیشتر بخوانید: جنتی: آمریکا کمر به انتقام گرفتن از ایران بسته است
دبیر شورای نگهبان در مخالفت با توافق هسته‌ای، خواستار ایستادگی در برابر غرب شد وپرسید: «آیا فکر می‌کنید بعد از برداشتن تحریم‌ها می‌گذارند ما بر سر کار خود باشیم؟ آنها بعدا به نام حقوق بشر هر بلایی که بخواهند سر ما در می‌آورند.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا