حمایت قاطع زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان از گردهمایی بزرگ ایرانیان در پاریس

ازهمه شما هموطنان دلسوز ایرانی خصوصا قوم بلوچ و اهل سنت به طور جد و مصرانه می خواهیم که در این اجتماع به عنوان مدافع حقوق ما بی صدایان و رساندن صدای ما به گوش جهانیان و فعالان حقوق بشری شرکت کرده و به طوریکه گویا یکی از اعضا خانواده ما هستید که از طرف ما و خانواده های ما این پیام ما را برسانید.

بیانیه زندانیان عقیدتی اهل سنت و هموطن بلوچ محبوس در زندان مرکزی زاهدان در حمایت قاطع و همه جانبه از گردهمایی بزرگ سالیانه ایرانیان در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۹۶ در پاریس و دعوت آنها از عموم ایرانیان برای شرکت گسترده در این اجتماع بزرگ و تاریخی و حمایت از زندانیان سیاسی محبوس و خانواده های آنها.

این بیانیه جهت اطلاع عموم و انتشار در رسانه های عمومی در اختیار « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » قرار داده شده است

متن بیانیه به قرار زیر می باشد ؛

با عرض سلام و احترام به محضر همه فعالان و دلسوزان جامعه بی صدا خصوصا عزیزان ایرانی مقیم خارج و داخل ایران.

همانطور که مستحضرید در ۱۰ تیرماه ۹۶ اجتماع و کنفرانس ایرانیان در پاریس برگزار می گردد از انجاییکه ما از شما و شما از ما هستید و در راستای احقاق حقوق ما بی صدایان تلاشها کردید دلسوزی و تلاشهای شما بر ما پوشیده نبوده لذا کمال تشکر را داریم .

ازهمه شما هموطنان دلسوز ایرانی خصوصا قوم بلوچ و اهل سنت به طور جد و مصرانه می خواهیم که در این اجتماع به عنوان مدافع حقوق ما بی صدایان و رساندن صدای ما به گوش جهانیان و فعالان حقوق بشری شرکت کرده و به طوریکه گویا یکی از اعضا خانواده ما هستید که از طرف ما و خانواده های ما این پیام ما را برسانید.

جهت یاداوری بار دیگر دست به قلم برده و مشکلات موجود در زندانهای ایران که قشر بزرگی از جامعه ایران در پشت میله های زندان در شرایط بحرانی بسر می برند که از طرف مسئولین بی مسئولیت و بی احساس که از بدو ورود به زندان کاملا به فراموشی سپرده شده و قربانی اهداف افراد متصب و مغرض با اعمال تعصبات و قوانین در چارچوب قانون اساسی و فراتر از آن هتک حرمت و کرامت انسانی قرار گرفته را بازگو کنم.

ـ آمار زندانیان بیش از ظرفیت زندانها است در زندانها که از خوابیدن در کریدور گرفته تا پله ها و در سرویس بهداشتی

ـ اعدام : متاسفانه اعدام کما فی السابق در حال اجراست بیشترین آسیب را مناطق محروم بالاخص بلوچستان و سیستان دیده و می بیند و همچنین اعدام دسته جمعی که در زندانهای بزرگ ایران در حال اجراست. – بلاتکلیفی: از ۲سال تا ۲۰ سال زندانیان در زندان در بلاتکلیفی بسر می برند.

– شکنجه : در بازداشتخانه ها که بدترین شکنجه ها بر متهمین اعمال می شود با وجود شکایات متعدد از طرف متهمین و خانواده آنها متاسفانه مراجع قضایی سعی در موجه جلوه دادن مامورین خود کرده و با تعجب می گویند مگر ممکن است سربازان گمنام شکنجه کنند در حالیکه آثارشکنجه و شکستگی ها بر جسم ما موجود هستند.

ـ از سوی مامورین و مراجع قضایی هر چه مدنظر آنهاست در هنگام بازجویی به طور مستقیم در پرونده قید می گردد که این در استان سیستان و بلوچستان از بیسوادی مردم سوء استفاده شده و حکم اجرا می شود و بر خلاف انتظار متهم حکم سنگینی به او ابلاغ می گردد.

ـ ممنوع بودن کتابهای مذهبی و برگزاری مراسم مذهبی اهل سنت در زندانها را می توان مثال زد. ـ خرید وسایل با پول زندانیان که می توان خرید شیر فلکه و رنگ آمیزی اتاق مسئولین و خرید وسایل مورد نیاز مسئولین را نام برد. کسانی که نیاز به مرخصی ، رای باز و ملاقات با خانواده را دارند مجبور به خرید وسایل مذکور می شوند که این در زندان مرکزی زاهدان در حال اجراست.

ـ شرایط اسفبار بهداری و نبود آزمایشگاه، نداشتن دکتر، دندانپزشک، چشم پزشک و اعزام نکردن بیماران خاص به بیمارستان را می توان نام برد.

همچنین وضعیت غذایی ، بهداشتی و نبود امکانات در بندها را می توان نام برد. ـ محروم بودن زندانیان سیاسی از حقوق اولیه انسانی ـ بی توجهی به رسیدگی به پرونده ها مانند مرخصی ، رای باز و غیره ـ

وثیقه های سنگین در استان سیستان و بلوچستان که از ۲ میلیارد تا ۱۰ میلیارد تومان و حتی بیشتر صورت می گیرد.

ـ حضور قاضی و بازپرس در بازجویی ها و بازداشت خانه ها و اجبار شخصی به اقرار که در استان سیستان و بلوچستان اتفاق می افتد .

– دستگیری و شکنجه گسترده مردم و جوانان اهل سنت در بلوچستان و سایر نقاط ایران که امروز دیوانه وار دارد توسط سپاه صورت می گیرد و بدون دلیل و کوچکترین درگیری اقدام به جمع آوری و دستگیری جوانان می کنند.

این گوشه ای از مشکلات و بحران زندانیان بالاخص زندان مرکزی زاهدان که بی صدا مانده اند به علت اینکه دارند کاملا به خاطر دفاع از حقوق خود بی رحمانه سرکوب می شوند. ممکن است سخنان تکراری باشند که این خود به علت شرایط زندانیان و نرسیدن به حقوق خود است .

با وجود این همه مشکلات و مشکلات دیگر لذا ما از همه فعالان و دلسوزان داخلی و خارجی که همواره در کنار ما بی صدایان پشت میله های زندان بوده و همه تلاشتان را در این زمینه کرده اید مثل سالهای قبل باردیگر برای دفاع و احقاق حقوق ما بینوایان که هیچ گونه دسترسی را نداریم در گردهمایی بزرگ پاریس در تاریخ ۱۰\۴\۹۶ برگزار می گردد شرکت کرده و صدای ما بی صدایان باشید تا ما به حقوق مسلم خود برسیم و خانواده های ما زندانیان که با مشکلات عدیده در زندگی مواجه شده اند از این غم و اندوه خارج شوند و کرامت انسانی زندانیان به طور کامل به آنها برگردد. ما زندانیان سیاسی از این اجتماع ایرانیان در تیرماه قاطعانه حمایت می کنیم و حمایت خود را اعلام می داریم .

به امید روزی که این اجتماعات در داخل کشور برگزار گردد و به امید آزادی و رسیدن زندانیان به حقوق خود و موفقیت شماعزیزان.

زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان تیرماه ۱۳۹۶

مولوی نورالدین کاشانی، مولوی عبدالرحیم کوهی ، مولوی امان الله بلوچ زهی ، همزه ریگی ، بشیراحمد حسین زهی، میثم چمدانی، عابد بمپوری، اسحاق کلکلی، عبدالخالق جفادار شاهوزهی ، حسن دهواری، الیاس قلندرزهی، شیرمحمد زمانی پور، عبدالصمد هود، عبدالوحید هود، عطاالله هود، زبیر هود، عبدالرحیم کیمیازهی، ملک قنبرزهی، محسن قنبرزهی، محمدرضا قنبرزهی، صوفی چاکری، شاپورزهی، سجاد بلوچ، ابوبکر رستمی، عبدالقاصد زمانی، عبدالباسط ریگی، میثاق دلشادی، جاوید دهقان، محمود کلکلی، امید ایمانی، عبدالحمید بلوچ زهی، محمدرضا بمپوری، عنایت الله نوتی زهی، اسماعیل شه بخش، درمحمد شه بخش، ابوبکر ملازهی، امیر باران زهی، فاروق بارانی، ادریس بلیدهی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا