حکم هزار ضربه شلاق برای وبلاگ‌نویس منتقد در عربستان

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که رائف بدوی، ژورنالیست عربستانی به خاطر راه‌اندازی یک نشریه آنلاین انتقادی نسبت به دین اسلام از جمله به هزار ضربه شلاق محکوم شده است. حکم شلاق این ژورنالیست عربستانی قرار است روز جمعه (۱۹ دی / ۹ ژانویه) در شهر بندری جده اجرا شود.

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که قرار است رائف بدوی در ملاء عام شلاق بخورد. او در ماه مه سال گذشته میلادی به خاطر فعالیت ژورنالیستی خود به ۱۰ سال زندان، پرداخت یک میلیون ریال عربستان (حدود ۱۹۱ هزار یورو) و هزار ضربه شلاق محکوم شد.

رائف بدوی از میانه سال ۲۰۱۲ در زندان است. وبسایت او با نام “لیبرال‌های آزاد سعودی” بسته شده است، زیرا مقامات قضائی عربستان این اتهام را به او وارد کرده‌اند که در سایت اینترنتی خود به اسلام توهین کرده است.

گفته می‌شود بدوی در وبسایت‌اش مقامات دینی ارشد سعودی را مورد انتقاد قرار داده و به نقش اسلام در زندگی عامه مردم این کشور پرداخته است. بدوی همچنین متهم است که مراجع دینی را تمسخر کرده و پایش را از “مرز اطاعت” فراتر گذاشته است.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای در این باره خاطر نشان کرده که بدوی تنها مرکزی عمومی برای بحث ایجاد کرده است و ادامه داده که مجازات کردن افراد به این دلیل “وحشتناک” است.

پیگرد فعالان اجتماعی در عربستان 

سرنوشت رائف بدوی، وبلاگ‌نویس عربستانی موردی منحصر به فرد در این کشور نیست. در عربستان سعودی به طور منظم فعالان حقوق بشر و منتقدان دولتی به مجازات‌هایی شدید محکوم می‌شوند. در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۴ دادگاهی در عربستان سعودی ولید ابوالخیر، یکی از فعالان حقوق بشری این کشور را به ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

طبق گزارش عفو بین‌الملل، قضات دادگاه اتهام‌های او را چنین برشمرده بودند: “عدم اطاعت از ولی امر”، “تلاش برای به زیر سوال بردن مشروعیت پادشاه عربستان”، “مخدوش کردن حیثیت دولت از راه تماس با سازمان‌های بین‌المللی” و “تهیه، ذخیره و انتقال اطلاعاتی که نظم عمومی را به خطر می‌اندازد”.
ولید ابوالخیر وکیل و فعال حقوق بشر است و پولش را از راه وکالت در مسائل حقوقی به دست می‌آورد. یکی ار مراجعین سرشناس او رائف بدوی بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا