خشکسالی 121 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان شهرستان زهک در سیستان و بلوچستان وارد کرد

مدیر جهاد کشاورزی زهک گفت: بر اثر خشکی رودخانه هیرمند، این میزان زمین زیر کشت به بار ننشست و ۱۲۱ میلیارد تومان به کشاورزان این شهرستان خسارت وارد شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، امیری افزود: شهرستان زهک ۲۴ هزار هکتار زمین قابل کشت دارد و امسال پنج هزار و 600 هکتار به کشت گندم، جو، سیر، پیاز، سورگوم، جالیز و باغات اختصاص یافت.

وی بیان کرد: کاهش بارندگی و خشکسالی موجب شد زمین های کشاورزان زهک در شمال سیستان و بلوچستان پیش از به بار نشستن محصول خشک شوند.

مدیر جهاد کشاورزی زهک در ادامه گفت: بی آبی در منطقه همچنین موجب شد تا ۱۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان زهک در سال زراعی جاری کشت نشود.

وی خاطرنشان کرد: میزان خسارات وارده، به ستاد حوادث غیرمترقبه اعلام شده است.

همچنین رئیس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: در سال زراعی جاری ، وسعت مزارع گندم استان به 56 هزار و 740 هکتار رسید که نسبت به پارسال، بیش از 19 هزار هکتار کاهش یافته است.

زضا نجفی افزود: سال زراعی گذشته 76 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان به کشت گندم اختصاص داشت اما کاهش شدید باران و کم آبی در استان، امسال اجازه این میزان کشت را نداد.

وی گفت: هم اکنون میزان خسارت وارد شده به کشاورزان استان در حال برآورد و جمع آوری است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان هم گفت :در سال 96 نسبت به سال قبل، بین 42 تا 80 درصد در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان با کاهش بارندگی مواجه بوده ایم.

ملاشاهی افزود: کاهش بارندگی ها در چابهار و زابل بیشتر از دیگر نقاط استان بوده به طوری که در شش ماه اول سال زراعی جاری، شهرستان زابل با 88 درصد کاهش بارش روبرو شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا