دستگیری به دلیل مخالفت با اعزام سنی​‌های ایران به سوریه

در سیستان و بلوچستان یک روحانی دستگیر شد. امام جمعه اهل سنت زاهدان از طرف داعش و محافل تندرو در ایران تهدید شد.

خبرگزاری میزان به نقل از حجت‌الاسلام موحدی‌راد دادستان عمومی و انقلاب زاهدان (۱۶ فروردین/ ۵ آوریل) گزارش داد که مولوی عبدالرحمان کوهی روحانی سنی امام جمعه و مدیر مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ “بعد از چندین بار تذکر نسبت به مراقبت درباره حفظ وحدت”، به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است.

بیشتر بخوانید: دستگیری یک روحانی بلوچ باعث تجمعات اعتراضی شد

به گفته این مقام قضائی روحانی دستگیر شده در ماه‌های اخیر “همواره سخنان تندی علیه امنیت داخلی و خارجی حاکمیت نظام” ايراد داشته است. د

ر ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده این روحانی سنی در آخرین سخنرانی خود پیش از دستگیری می‌گوید: «من از تریبون کوچک نماز جمعه از حق اهل سنت دفاع کردم.

شما از طریق قانون حق خود را پیگیری کنید. اما راه مسلحانه خطاست. ما حق داریم انتقاد بکنیم وانتقاد حق قانونی ماست.»

بی‌خبری از وضعیت مولوی فضل‌الرحمان کوهی

سایت سنی آنلاین، پایگاه اطلاع رسانی اهل تسنن ایران می‌نویسد از وضعیت مولوی فضل‌الرحمان کوهی خبری نیست.

به گزارش سنی ‌آنلاین، مولوی کوهی پس از احضار تلفنی از سوی دادگاه ویژه روحانیت مشهد (سوم آوریل/ ۱۴ فروردین) و مراجعه به این دادگاه، مورد بازجویی قرار گرفت و بازداشت شد.

منابع خبری و سایت‌های مرتبط با اهل سنت در ایران می‌‌نویسند دستگیری این روحانی سنی بیشتر به خاطر سخنرانی‌هایش در “انتقاد از سپاه و اقداماتش در سوریه و برنامه‌اش برای اعزام بلوچ‌ها به سوریه” بوده است.

تجمعات اعتراضی در سیستان و بلوچستان دستگیری این روحانی سبب اعتراض گروهی از مردم شهرهای سرباز، کلات، راسک، جکیگور، بیدلد و نصیرآباد شده است.

برخی از روحانیان سنی از جمله مولوی محمد امین آسکانی هشدار دادند که شاید نتوانند جلوی خشم و اعتراض مردم را بگیرند و مقامات سریع‌تر به درخواست مردم برای آزادی این روحانی سنی پاسخ بدهند. این روحانی با حضور در میان تجمع‌کنددگان گفت که مسئولیت عدم آزادی مولوی کوهی بر عهده مسئولان دولتی است.

بیشتر بخوانید: مخالفت علمای سنی ایران با حملات هوایی روسیه در سوریه

حبیب​الله سربازی از “کمپین فعالین بلوچ”، که در زمینه اهل سنت تحقیق می‌کند به دویچه‌ وله می​گوید معترضان ابتدا در مقابل”مقر سپاه پشامگ” تجمع کردند و پس از آن اعتراضات به مرکز سرباز کشیده شد و گروهی از معترضان در مقابل فرمانداری شهرستان راسک تجمع کردند و جاده ترانزیتی سرباز- چابهار را بستند.

اعتراضات در شهر سرباز نیز ادامه داشت. شورای تامین شهرستان سرباز روز پنچ شنبه ۱۷ فروردین در مورد تظاهرات و اعتصاب‌های گسترده مردم با علمای منطقه تشکیل جلسه داد. فرماندار و رئیس اداره اطلاعات سرباز در این جلسه از علما خواسته‌اند از مردم درخواست کنند که به اعتصاب و اعتراضات خود پایان دهند.

داعش روحانیان سنی ایران را تهدید کرد به نوشته کمپین فعالین بلوچ انتقادات مولوی کوهی نسبت به اقدامات سپاه برای اعزام جوانان اهل سنت به جنگ سوریه با واکنش‌های مثبتی از سوی مردم و رسانه‌های اهل سنت مواجه شده است.

اما پرونده این روحانی سنی به علت “کوتاه نیامدن از مواضعش” به وزارت اطلاعات ارجاع داده شده است. مولوی عبدالجلیل نعمانی مدیر مدرسه تعلیم القران سرباز هم به علت انتشار بیانیه‌ای در حمایت از مولوی کوهی تهدید به احضار به دادگاه شد. در تاریخ ۱۵ فروردین مسئولان دادگاه انقلاب زاهدان مولوی امین آسکانی را هم تهدید به احضار و بازجویی کردند.

بیشتر بخوانید:ایران سنی​های بلوچ را به جنگ سوریه اعزام کرده است

از طرفی فشار به روحانیون سنی مذهب در ایران به دلیل مخالفت آشکار آنان با اعزام پیروان اهل سنت به سوریه بیشتر می‌شود. موج جدید انتقادها علیه مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز آغاز شده است.

گروه “دولت اسلامی” داعش هم با انتشار نخستین پیام ویدیوئی۳۶ دقیقه‌ای خود به زبان فارسی روحانیان سنی از جمله مولانا عبدالحمید را مورد تهدید قرار داد.

داعش در پیام خود (۷ فرودین/ ۲۸ مارس) روحانیان سنی را متهم به همکاری با جمهوری اسلامی ایران کرد. در ویدئوی منتسب به داعش تصاویر رهبران اهل تسنن ایران از جمله مولوی عبدالحمید نشان داده می‌شود.

داعش این روحانیان را “منافق” خطاب می‌کند. بیشتر بخوانید:

امکان یارگیری گروه “دولت اسلامی” از میان بلوچ​ها چقدر است؟

تکذیب سخنان منتسب به عبدالحمید در مورد سوریه همزمان با انشتار این ویدئو تبلیغات وسیعی در سایت‌ها و روزنامه‌های جریان افراطی علیه عبدالحمید به راه افتاد. امام جمعه اهل سنت زاهدان متهم به هواداری از داعش شد.

دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان جملات منتسب به عبدالحمید در مورد جنگ داخلی سوریه را بار دیگر (۶ آوریل/ ۱۷ فرودرین) تکذیب کرد و نوشت که عبدالحمید در “مسیر اعتدال” قرار دارد و هرگونه ترور و خشونت از سوی هر گروه و جریانی را محکوم می‌کند حبیب‌الله سربازی کارشناس امور اهل سنت در ایران معتقد است که روحانیان اهل سنت هم از طرف محافل افراطی در ایران و هم از سوی داعش تحت فشار قرار گرفته‌اند.

او به دویچه وله می‌گوید که حاکمیت ایران به دنبال ترویج باورهای شیعی است لذا علمای اهل‌سنت را خطری در مسیر خود تلقی می‌کند و به دنبال کنترل آنها و مساجد، منابر و مدارس دینی آنهاست. از سویی بخاطر اعتدال روحانیان اهل سنت ایران گروه داعش توانای نفوذ در مناطق سنی‌نشین خصوصا جنوب را پیدا نکرده است و همین امر فشار مضاعفی بر سر روحانیان سنی مذهب ایجاد کرده است.

کارشناسان مسائل اهل سنت از جمله آقای سربازی از کمپین فعالین بلوچ بر این باروند که دستگیری و اعمال فشار بر علمای اهل سنت همزیستی شیعه و سنی در ایران را تهدید می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا