دولت ایران آب سنگین تأسیسات اراک را به آمریکا می‌فروشد

علی اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که در چارچوب توافق اتمی این کشور با قدرت‌های جهانی، ایران بخشی از ذخیرۀ آب سنگین تأسیسات اتمی اراک را به آمریکا می‌فروشد. وی تصریح کرده است که جمهوری اسلامی ایران به واسطۀ یک کشور ثالث ٤٠ تن از ذخایر آب سنگین تأسیسات اراک را به آمریکا خواهد فروخت.
علی اصغر زارعان، نه نامی از این کشور ثالث برده است و نه در مورد تاریخ و مبلغ فروش آب سنگین تأسیسات اراک به آمریکا توضیحی داده است.
بر اساس توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی، حکومت تهران شمار سانتریفیوژهایش را در تأسیسات فردو کاهش داده و باید با همکاری چین و آمریکا قلب رآکتور تأسیسات اراک را خارج کند.
اگر چه علی اصغر زارعان گفته است که تا نهایی شدن توافق اتمی، ایران قلب رآکتور تأسیسات اراک را خارج نمی کند، اما، سردار اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفته است که در بازدید از تأسیسات اراک و فردو معلوم شده که دولت ایران قلب رآکتور تأسیسات اراک را خارج کرده است.
اسماعیل کوثری بر همین اساس دولت روحانی را به نقض ابلاغیۀ رهبر جمهوری اسلامی در خصوص توافق اتمی متهم کرده و گفته است : مواردی نظیر خارج کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک از مصادیق تخلفات دولت در اجرای توافق اتمی (برجام) است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا