رئیس کمیته امداد: شمار فقرا در کشور رو به افزایش است / او اثبات این موضوع را نیازمند آمار ندانست.

رئیس “کمیته امداد امام خمینی” می‌گوید فقر در جامعه در حال تولید است و اقدامات موجود ناکافی بوده‌اند.معاون وزیر تعاون نیز پیش از آن از “افزایش فقر در چند سال گذشته” خبر داده بود. او اثبات این موضوع را نیازمند آمار ندانست.
یک مقام مسئول در ایران از افزایش تعداد فقرا در کشور خبر داد. پرویز فتاح، رئیس “کمیته امداد امام خمینی”، با تاکید بر این‌که “همچنان فقر در جامعه در حال تولید است”، درباره افزایش جامعه مددجویی کشور هشدار داد.
پرویز فتاح روز چهارشنبه (۲۸ بهمن/ ۱۷ فوریه) در آستانه انتخاب مجلس شورای اسلامی از ناکافی بودن تلاش‌های مجلس نهم در رابطه با فقرزدایی سخن گفت. او اظهار داشت: «وضع موجود به گونه‌ای است که نشان می‌دهد؛ اقدامات این دولت و دولت‌های قبل و اقدامات این مجلس و مجلس‌های پیشین ناکافی بوده‌‌اند.»

او در مصاحبه‌ با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «تعداد نیازمندان، چه آنان که زیر خط فقر زندگی می‌کنند و چه آنان که روی مسیر فقر قراردارند، زیاد است.»

فتاح خواستار آن شد که مجلس آینده بیش‌تر به مساله فقر بپردازد. او گفت: «مبارزه با فقر نیازمند عزم بالاتری است؛ یعنی مجلس آینده باید بیشتر به فریاد این گروه برسد.»

بیشتر بخوانید: ابراز نگرانی از “زنانه شدن فقر” در ایران

فتاح با اشاره به اینکه کمیسیون‌های مجلس آینده در خرداد ماه تشکیل خواهند شد، گفت: «با این کمیسیون‌ها ارتباط برقرار کرده به نزد آنان می‌روم و خواهش و التماس می‌کنم و با هر زبانی از آن‌ها می‌خواهم که به فریاد نیازمندان و فقرا برسند.»

او تاکید کرد کمیته امداد تلاش خواهد کرد “از ظرفیت‌های مجلس جدید هر چه بیش‌تر استفاده کند”.

در همین حال احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز سه‌شنبه (۲۷ بهمن/ ۱۶ فوریه) گفت: «بی‌تردید طی چند سال گذشته میزان فقر در کشور افزایش یافته است و این موضوع نیاز به آمار رسمی هم ندارد.»

میدری در همایش حمایت از سلامت خانواده کمیته امداد اعلام کرد: «از نظر میزان دسترسی به زیرساخت‌ها ۱۸ درصد جامعه و از نظر درآمدی ۲۸ درصد جامعه فقیر محسوب می‌شوند.»

این در حالی است که پیش از این حسین راغفر، اقتصاددان، اعلام کرده بود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت ایران زیر خط فقر قرار دارند.

میدری در همایش کمیته امداد گفت: «نمی‌توانیم در استان‌ها طرح عمرانی انجام دهیم، اما تصویری از فقر و نیازمندی در آن نداشته باشیم. این در حالی است که وقتی به استان‌ها سفر می‌کنیم در خصوص دسترسی به خدمات عمومی شاهد وجود شکاف در میان استان‌های مختلف و حتی در داخل یک استان هستیم.»

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عملکرد قوای مختلف و همچنین بودجه سال آینده کشور در نهایت عنوان کرد که “روح حاکم برای اولویت‌بندی فقر در دستگاه‌ها وجود ندارد”. او گفت که گزارش فقر به دفتر رهبری و دولت انتقال داده شده است تا در این باره فکری شود

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا