رشد صعودی بیماران زندانی احتمالا مبتلا بهویروس آنفولانزای خوکی در زندان مرکزی زاهدان

زندانیان سیاسی و عادی بندهای مختلف زندان مرکزی زاهدان احتمالا مبتلا به ویروس انفولانزای خوکی شده اند ولی زندانبان ولی فقیه تا به حال هیچگونه اقدام موثری به منظور درمان و یا پیشگیری از سرایت این ویروس به سایر بندها ننموده اند و جان هزاران زندانی در این زندان در معرض خطر جدی قرار دارد.
بنا به گزارشات رسیده به «فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران» شیوع ویروس‌آنفولانزای احتمالا خوکی به سایر بندهای زندان زاهدان و افزایش روز افزون زندانیان بیمار درزندان مرکزی زاهدان وعدم توجه زندانبانان جهت درمان و پیشگیری از سرایت این بیماری به سایر بندها
بیش از۱ هفته است که تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و عادی بندهای مختلف زندان مرکزی زاهدان احتمالا مبتلا به ویروس انفولانزای خوکی شده اند ولی زندانبان ولی فقیه تا به حال هیچگونه اقدام موثری به منظور درمان و یا پیشگیری از سرایت این ویروس به سایر بندها ننموده اند و جان هزاران زندانی در این زندان در معرض خطر جدی قرار دارد.
در حال حاضر تعداد زیادی از زندانیان سیاسی و عادی بندهای ۶ و ۷ و همچنین سایر بندهای زندان مرکزی زاهدان مبتلا به این ویروس شده اند.علائم این بیماری شامل : تب و لرز ،سرفه های طولانی مدت ،سردردهای شدید، دردهای ماهیچه ای و استفراغ می باشد.در بند ۷ زندان مرکزی زاهدان از ۲۵۰ زندانی در این بند بیش از ۱۴۰ نفر از آنها به این ویروس مبتلا شده اند و تعداد بیماران آنها رو به افزایش است. تعداد بیماران مبتلا به این ویروس در بند ۶ این زندان بیشتر می باشد.

زندانبانان ولی فقیه حتی زندانیان بیمار را مورد آزمایشهای پزشکی قرار نداده اند تا نوع این ویروس مشخص گردد و زندانیان و خانواده های آنها را از نگرانی ابتلا به این بیماری کشنده انفولانزای خوکی خارج سازند.
بندهای این زندان مملو از زندانی هستند و چندین برابر ظرفیت هر بند زندانی در آن قرار دارد و به دلیل ازدحام بسیار بالا هر کدام از زندانیان که به ویروسی مبتلا گردند به سرعت به سایر زندانیان منتقل می گردد .

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ،عدم بکار گیری اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از سرایت این ویروس به سایر بندها و همچنین عدم درمان جدی زندانیان سیاسی و عادی علیرغم گذشت بیش از ۱ هفته را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سازمان بهداشت جهانی خواهان دخالت برای نجات جان زندانیان بیمار در این زندان است.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران
۱۸ آذر ۹۴برابر با۰۸ دسامبر۲۰۱۵
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
سازمان عفو بین الملل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا