سازمان ملل ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، را تمدید کرد

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۴ مارس/۴ فروردین، با صدور قطعنامه‌ای، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد. این قطعنامه با ۲۲ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تصویب قطعنامه حقوق بشری در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو علیه جمهوری اسلامی ایران را به شدت محکوم کرد. براساس این قطعنامه، ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران برای یکسال دیگر تمدید شد.

عاصمه جهانگیر، از سپتامبر سال گذشته جانشین احمد شهید، گزارشگر پیشین سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، شده است.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۴ مارس/۴ فروردین، با صدور قطعنامه‌ای، ماموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران را تمدید کرد.

این قطعنامه با ۲۲ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به تصویب رسید.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست حقوق‌بشر در ژنو، به هنگام رای‌گیری، این قطعنامه را “سیاسی و جانبدارانه” خواند. کشورهای ونزوئلا، عراق و کوبا با صدور این قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کردند.

نمایندگان آلمان و بریتانیا با اشاره به وضعیت نقض حقوق‌بشر در این کشور بر لزوم ادامه ماموریت گزارشگر ویژه حقوق‌بشر برای ایران تاکید کردند.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نخستین گزارش عاصمه جهانگیر در خصوص وضعیت حقوق‌بشر در ایران استقبال کرده و با توجه به محتوای این گزارش نسبت به وضعیت حقوق‌بش در این کشور ابراز “نگرانی” نمود.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل برای ایران، در نخستین گزارش خود، ضمن اشاره به برخی از تحولات حقوق‌بشری از جمله امضا منشور حقوق‌بشری از سوی حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی، بر ضرورت ایجاد تغییرات عمیق قانونی برای بهبود وضعیت حقوق‌بشر در ایران تاکید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا