سیستان و بلوچستان رکورد دار ابتلای کودکان به سوء تغذیه در ایران

سه شنبه ۲۹ دسامبر دگ‌تر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در چابهار اعلام کرد که استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار کودکان مبتلا به سوء تغذیه در ایران را دارد.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: «با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان بیشترین کودکان مبتلا به سوء تغذیه کشور را دارد باید برای حل این مشکلات برنامه ریزی‌های لازم صورت گیرد».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، دکتر علی اکبر سیاری سه شنبه شب در حاشیه همایش ملی بیماری‌های شایع گوارش، کبد و تغذیه کودکان ایران در تالار وحدت دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت: «اطلاعاتی از کودکان سیستان و بلوچستان را در این همایش به پزشکان و متخصصان ارائه خواهیم داد تا بتوانند به اتخاذ تصمیمات خوب و اقدامات لازم برای بهبود وضعیت تغذیه کودکان منطقه کمک کنند».

وی گفت: «همه باید برای رفع مشکل سوء تغذیه کودکان در سیستان و بلوچستان فعالیت‌ها و اقدامات لازم را انجام دهند تا بتوانیم در آینده افراد سالم و بدون هیچ گونه بیماری تحویل جامعه دهیم».

وی به بازدید خود از مناطق حاشیه شهر چابهار اشاره کرده و گفت: «زندگی حاشیه نشینان از نظر دسترسی به امکانات رفاهی نظیر آب و برق در سطح خیلی پایینی قرار دارد اما از نظر بهداشتی با راه اندازی پایگاه سلامت به نسبت خوب است».

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران تصریح کرد: «برای هر دو تا سه هزار نفر در شهر چابهار یک کار‌شناس مراقب سلامت و برای ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز سلامت با کادر متخصص انجام وظیفه می‌کنند». (این تناسب با استاندارد سازمان بهداشت جهانی بی‌‌‌نهایت پایین است)

سیاری بیان کرد: «در مناطقی از سیستان و بلوچستان هر سال بیماری وبا و مالاریا داشته‌ایم که با مراقبت‌های لازم کمتر شده است و در سال‌های آینده روند کنترل بیماری‌ها بهتر خواهد شد».

وی گفت: «بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان، فشار خون و قند در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط کشور کمتر است».

براساس این گزارش، همایش ملی بیماری‌های شایع گوارش، کبد و تغذیه کودکان عصر سه شنبه ۲۹ دسامبر با حضور دکتر غلامرضا خاتمی بنیانگذار طب گوارش و کبد کودکان ایران، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزیر بهداشت و اساتید برجسته رشته کودکان در تالار وحدت دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار آغاز بکار کرده است و تا ۳۱ دسامبر ادامه دارد.

در این همایش ملی قرار است ۶۵ مقاله در قالب سخنرانی در مدت سه روز توسط اساتید برجسته سراسر کشور با موضوع بیماری‌های گوارش، کبد و تغذیه کودکان ارائه شود.

فعالان بلوچ استان سیستان و بلوچستان دولت جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که علیه آن‌ها به علت دید امنیتی و قومی به مردم این استان تبعیض وجود دارد و دولت توجهی به توسعه و ایجاد کار در استان نمی‌کند.

براساس گزارش‌های رسمی ایران، این استان یکی از بالا‌ترین درصدهای بیکاری در این کشور را داراست.

لازم به یادآوری است که اکثریت ساکنان این استان دارای مذهب اهل سنت و بلوچ هستند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا