عفو بین‌الملل: در ایران نقض حقوق شهروندان در همه زمینه‌‌ها در سال ٢٠۱٧ ادامه داشته است

عفو بین‌الملل، گزارش سالانه خود را پیرامون موقعیت نقض حقوق بشر در کشورهای جهان در  جریان سال ٢٠۱٧  میلادی منتشرکرد. عفو بین‌الملل دریک جمع‌بندی اولیه می‌گوید: بطورکلی موارد نقض حقوق‌بشر در سال گذشته در سراسر جهان افزایش داشته است.

گزارش بیانگر این واقعیت است که وضعیت حقوق بشر در سال ٢٠۱٧ میلادی، نه تنها بهبود نیافته بلکه در بسیاری از کشورهای جهان همچنان وخیم بوده و حتی در برخی از کشورها وخیم‌تر هم شده است.

دبیرعفو بین‌الملل “سالیل شتی” روز چهارشنبه ٢ اسفند/٢١ فوریه، رئوس گزارش ۵٠٠ صفحه‌ای این سازمان برای سال ٢٠۱٧ را ارائه کرد. دبیرعفو بین الملل با انتقاد از سیاست‌های مهاجرتی جدید آمریکا، دونالد ترامپ را متهم کرد که با اقدامات خود در برقراری محدودیت‌های شدید علیه سفر شهروندان چندین کشور مسلمان، الگوی خطرناکی از نفرت‌پراکنی را ارائه کرده است که ممکن است ازسوی برخی دیگرازحاکمان سرمشق قرارگیرد.

دراین گزارش، ۶ صفحه به نقض حقوق بشر در ایران اختصاص داده شده است.

گزارش می‌گوید: سرکوب‌های شدید، اعمال محدودیت‌های گسترده در زمینه‌های آزادی بیان، مذهب، ابرازعقیده، جلوگیری از تجمعات مسالمت‌آمیز، دستگیری و زندانی کردن افراد در سلول‌های انفرادی، برگزاری محاکمات غیرعادلانه، اتهامات به خطر انداختن امنیت ملی، محکومیت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران، شلاق و شکنجه، مجازات‌های بیرحمانه، تبعیض‌های جنسیتی، قومی، اعدام‌های گسترده واعدام‌های افراد زیر ١٨ سال در پرونده نقض حقوق بشر در ایران دیده می‌شود.

گزارش می‌گوید: درسالی که گذشت شکنجه‌ معترضان و اعتراف‌گیری‌های اجباری در زمان بازجویی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، همچنان ادامه دارد.

در گزارش همچنین آمده است: در ایران حتی محدویت‌های شدید در زمینه آزادی‌های موسیقی وجود دارد. آواز خواندن زنان در مجامع عمومی همچنان ممنوع است و لغو کنسرت‌ها همچنان ادامه داشته است.

در ایران رسانه‌ها از تیغ سانسور در امان نیستند و مبارزه با شبکه‌های تلویزیونی ادامه دارد.

گزارش به انتخاب مجدد حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد: علاوه بر اینکه صدها نامزد ریاست جمهوری در این انتخابات نادیده گرفته شدند، بلکه پس از برگزاری انتخابات و تشکیل کابینه حسن روحانی، بار دیگر افرادی در وزارتخانه‌ها گمارده شدند که در زمینه نقض حقوق بشر کارنامه تأسف‌باری داشته‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید: در ایران امروز، صدها نفر پس از محاکمات ناعادلانه در انتظاراجرای احکام اعدام هستند. در ایران، علاوه برمتهمین به قاچاق مواد مخدر، افراد دیگری با اتهاماتی مانند “توهین به پیامبراسلام”، “محارب”، “مفسد فی‌الارض” همجنس‌گرایی و یا رهبری فرقه‌های مذهبی به اعدام محکوم می‌شوند.

عفو بین‌الملل به زندانی شدن افراد دوملیتی در ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد: این افراد به بهانه “پروژه نفوذ” به طور خودسرانه دستگیر و با محاکمات ناعادلانه مواجه هستند. بسیاری ازمدافعان حقوق بشر در ایران به دلیل ارتباط با اتحادیه اروپا و سازمان ملل به زندان انداخته شده‌اند.

در این گزارش آمده است که در سال گذشته   میلادی، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان قربانی خشونت‌های گوناگون از جمله پاک‌سازی های قومی، بحران‌های مهاجرتی، بی‌عدالتی‌ها و پیامدهای تجارت اسلحه شده‌اند، چنان که شکست رهبران سیاسی جهان در یافتن راه‌حلی برای این بحران‌ها دلیلی برای خوشبینی به آینده‌ای بهتر نمی‌گذارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا