مایک پنس: ایران بهتر است عزم ترامپ را آزمایش نکند

معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران هشدار داد که عزم دونالد ترامپ را آزمایش نکند. مایک پنس به جمهوری اسلامی توصیه کرد، پیش از ادامه دادن به “اعمال خصمانه و ستیزه‌جویانه” خود دوباره در مورد آن فکر کند.

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه خبری “‌ای‌‌بی‌سی” به ایران هشدار داد که “عزم ترامپ را آزمایش نکند.” این سخنان چند روز بعد از آن بیان می‌شود که در پی آزمایش موشکی ایران واشنگتن تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرده است.

روابط ایران و آمریکا از شروع دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ماه ژانویه به شدت رو به وخامت گذاشته است. ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت انتخاب علیه “ستیزه‌جویی” ایران با مصالح ایالات متحده به‌سختی مقابله خواهد کرد. مایک پنس گفت، ایران بهتر است نگاهی به تقویم کند و ببیند که شخص جدیدی بر سر میز دفتر کار ریاست جمهوری آمریکا نشسته و به صلاح این کشور است که عزم رئیس‌جمهور جدید آمریکا را آزمایش نکند.

 هفته پیش نیز جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا ایران را “بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان” نامیده بود. این حملات لفظی تردید در این باره که آیا آمریکا توافق اتمی با ایران که در سال ۲۰۱۵ طی ریاست جمهوری باراک اوباما بسته شد را لغو خواهد کرد تقویت کرده است.

مایک پنس، معاون رئيس‌جمهور آمریکا بار دیگر به توافق اتمی با ایران اشاره کرد و آن را از نظر رئیس‌جمهور و دولت آمریکا و خودش “توافقی وحشتناک” خواند. اگر چه که جیمز ماتیس، وزیر دفاع و رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از این گفته‌اند که ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران وفادار خواهد ماند اما سخنان مایک پنس از چنین قطعیتی خبر نمی‌دهد. پنس گفت:

«اکنون که داریم صحبت می‌کنیم در حال ارزیابی آن [توافق اتمی] هستیم.» او همچنین خبر داد که دونالد ترامپ در این مورد در روزهای آینده تصمیم خواهد گرفت. پنس گفت، ترامپ برای این تصمیم “به سخنان تمامی مشاوران خود گوش خواهد داد، اما هیچ اشتباهی در مورد آن نخواهد کرد.” بیشتر بخوانید: واکنش ایران به تحریم‌های آمریکا؛ برگزاری مانور موشکی بزرگ او تأکید کرد:

«عزم این رئيس‌جمهور (ترامپ) به گونه‌ای است که ایران بهتر است دو بار در مورد ادامه عملکرد خصومت‌آمیز و ستیز‌ه‌جویانه خود فکر کند.» مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که تحریم‌های جدید که جمعه ۱۵ بهمن (۳ فوریه) علیه ایران وضع شد پاسخی بود به آزمایش موشکی اخیر این کشور و حمایت جمهوری اسلامی از شورشی‌های حوثی یمن که اخیرا کشتی جنگی عربستان را هدف قرار داده‌اند. کاخ سفید بعد از روی کار آمدن ترامپ با کنایه در مورد گزینه نظامی علیه ایران گفته است، هیچ گزینه‌ای “از روی میز برداشته نشده است.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا