محکومیت یهودی‌ستیزی در مجمع عمومی سازمان ملل

برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، موضوع یهودی‌ستیزی در مجمع عمومی این نهاد به بحث گذاشته شد. سخنران اصلی این جلسه برنار هانری لوی، فیلسوف فرانسوی بود. او جهان را به مقابله با “نفرت‌پراکنی ضدبشری” علیه یهودیان فراخواند.

سازمان ملل بعد از جنگ دوم جهانی و بر خاکستر هولوکاست بنا شده است. در حالی‌که یکی از اهداف این سازمان مقابله با یهودی‌ستیزی بوده، نسل جدیدی برای حمله به یهودیان در سراسر دنیا شکل گرفته که شمارش رو به تزاید است.

سامانتا پاور، نماینده آمریکا گفت: «اگر حقوق یهودیان نادیده گرفته شود، دیری نخواهد پایید که حقوق سایر مذاهب یا قومیت‌ها نیز نادیده گرفته شود.» سامانتا پاور جامعه جهانی را به حساسیت در این زمینه فراخواند.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل پیامی به این نشست فرستاد و در آن به بالاگرفتن موج یهودی‌ستیزی در دنیا اشاره کرد. او در این پیام ویدئویی، جامعه جهانی را به تلاش برای جلوگیری از تقویت این روند فراخواند و در توصیف افزایش دشمنی با یهودیان در اروپا گفت: «آنها رانده می‌شوند، مورد حمله قرار می‌گیرند، تحمل حقارت می‌کنند و به قتل می‌رسند.»

دبیرکل سازمان ملل با یادآوری فاجعه هولوکاست، تاکید کرد که این سازمان برای پیشگیری از تکرار چنین وقایعی ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید: چهار قربانی سوپرمارکت در پاریس یهودی بودند

سخنرانی نماینده عربستان سعودی، عبدالله المعلمی در مجمع عمومی غافلگیرکننده بود. او گفت کشورهای مسلمان نیز “نفرت‌پراکنی، یهودی‌ستیزی و دشمنی با اسلام” را تقبیح می‌کنند.

نماینده اسرائیل، رون پروسورعنوان کرد که کشورش هیچگاه پس از تجربه هولوکاست و نسل‌کشی یهودیان ساکت نخواهد نشست: «ما هشیار می‌مانیم تا از دولت یهودی و از ملت یهود پشتیبانی کنیم.»

بیشتر بخوانید: بسته شدن مدارس یهودیان در چند شهر بلژیک

میشائیل روت، نماینده دولت آلمان نیز گفت که کشورش خواستار جهانی آکنده از صلح و احترام متقابل به دیگری است. روت افزود: «در دنیای ما هیچ جایی برای ناشکیبایی، نژادپرستی و یا یهودی‌ستیزی وجود ندارد.» او افزایش حملات ضد یهودی در اروپا و از جمله درآلمان را نگران‌کننده خواند.

این نخستین نشست اضطراری مجمع عمومی با محوریت “یهودی‌ستیزی” در تاریخ سازمان ملل بود. تشکیل این نشست از ماه اکتبر و طبق درخواست ۳۷ کشور عضو سازمان ملل هماهنگ شده بود. نیمی از ۱۹۳ عضو سازمان ملل در جلسه محکومیت حمله به یهودیان شرکت نداشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا