معاون روحانی: قوانین ایران قادر به رفع خشونت علیه زنان نیستند

شهیندخت مولاوردی اعتراف کرد که کلیه تلاش‌های دولتی و قانونی در جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته به منظور رفع خشونت از زنان با شکست و بن بست روبرو شده‌اند.
شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، امروز در همایشی در تهران در سخنرانی به مناسبت سالروز مبارزۀ جهانی با خشونت علیه زنان، اعتراف کرد که کلیه تلاش‌های دولتی و قانونی در جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته به منظور رفع خشونت از زنان با شکست و بن بست روبرو شده‌اند.

به گزارش منابع خبری ایران خانم مولاوردی از جمله این تلاش‌ها به لایحۀ «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» اشاره کرد که به دلیل مخالفت کمیسیون لوایح مجلس شورای ایران حتا به مرحلۀ بررسی نرسید و در اواخر دولت دهم کلاً از دستور کار خارج شد.

معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده در ادامه افزود: برغم تلاش‌های دولت یازدهم برای به جریان انداختن دوبارۀ این لایحه، هیچگونه هماهنگی لازمی میان دستگاه‌های متولی برای به سرانجام رساندن طرح وجود ندارد. شهیندوخت ملاوری سپس گفته است: در نتیجۀ این امر، فکر یک «شورای هماهنگی پیشگیری و مقابله با خشونت علیه زنان و ایجاد یک مرجع ملی برای صیانت از حقوق زنان اینبار در وزارت دادگستری» شکل گرفت، اما، این طرح نیز هرگز از حد پیشنهاد فرا‌تر نرفت.

معاون رئیس جمهوری ایران سپس تصریح کرده است که اینبار وزارت کشور کوشید سندی را به عنوان موضوع مادۀ ۲۲۷ در قانون پنجم توسعه تحت عنوان «سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی» بگنجاند که این هم به سرنوشتی مشابه دچار شد. زیرا، به گفتۀ شهیندوخت مولاوردی، میان ماهیت لایحه (برنامۀ پنجم توسعه) و سند «صیانت از حقوق زنان و کودکان» همسانی وجود نداشت. مضاف بر اینکه، به گفتۀ شهیندوخت مولاوردی، خود موضوع مادۀ ۲۲۷ عجولانه تهیه شده بود به طوری که زنان در کنار کودکان قرار گرفته بودند و در خود سند کمترین توجه‌ای به خشونت علیه زنان در خانواده و جامعه و به ویژه به خشونت‌های خانگی نشده بود.

شهیندوخت مولاوردی سپس از تهیه سندی برای پیشگیری از خشونت خانگی در وزارت بهداشت خبر داد و تأکید کرد که قوانین مدنی، کیفری و برنامه‌های توسعه‌ای کشور ظرفیت‌های کافی را در زمینۀ رفع خشونت علیه زنان ندارند و برای این منظور باید اقدام‌های اساسی و تدابیر چند وجهی صورت بگیرد.

http://farsi.alarabiya.net/fa/iran/2015/11/27/معاون-روحانی-قوانین-ایران-قادر-به-رفع-خشونت-علیه-زنان-نیستند.html

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا