معاون سازمان بنادر: رقم اجاره چابهار به هندی‌ها محرمانه است!

مقامات جمهوری اسلامی ادعا میکنند مردم امین هستند و باید شفاف در حریان امور قرار بگیرند، اما بسیاری از مسائل مهم و مربوط به سرنوشت سیاست و اقتصاد همین مردم از جمله مبلغ اجاره بندر چابهار مخفی نگاه داشته میشود!

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی، ۲۳ دی‎ماه، از آغاز فعالیت رسمی اپراتور هندی در بندر چابهار خبر داد اما می‎گوید رقم اجاره ماهیانه که باید پرداخت شود، قابل افشا نیست و فقط گفته «با روپیه انجام می‌شود».

محمدعلی حسن‌زاده درباره جزئیات واگذاری اپراتوری بندر چابهار به شرکت IPGL هند عنوان کرده «بر اساس توافقنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان که به توافقنامه چابهار مشهور شده و با حضور سران سه کشور به امضا رسید، باید این فرآیند اجرایی می‎شد؛ فعالیت اپراتور هندی در چابهار به صورت یک سال و نیم قرارداد موقت و سپس قرارداد میان مدت ۱۰ ساله خواهد بود.»

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: «هندی‎ها در این مدت علاوه بر اپراتوری بندر شامل تخلیه و بارگیری، به ساخت، تأمین و نصب تجهیزات نیز اقدام کرده و همچنین بازاریابی فعالیت بندر را هم عهده دار هستند. در پایان این ۱۰ سال، علاوه بر پرداخت اجاره ماهیانه بندر، تجهیزاتی که خریداری و نصب کرده‎اند نیز به ایران واگذار می‌شود.»

ایران به دنبال آن است از طریق بند چابهار تحریم‎های آمریکا را دور بزند چنانکه حسن‌زاده، با اشاره به معافیت بندر چابهار از تحریم‎های آمریکا می‌گوید «فرصت خوبی برای توسعه این بندر و افزایش ترانزیت کالا از جنوب و شرق آسیا به افغانستان و آسیای میانه فراهم شده است به ‌خصوص که ظرفیت این بندر افزایش یافته و امکان پهلوگیری کشتی‌های اقیانوس‌پیما با ظرفیت بیش از ۸۰ هزار تن فراهم شده است».

در حالی که واگذاری تمام و کمال چابهار به هندی‎ها منتقدان زیادی در داخل ایران دارد، معاون امور بندری سازمان بنادر می‎گوید «در دیگر بنادر بزرگ دنیا نیز مرسوم است که راهبری بندر را به شرکت های معتبر اپراتوری بنادر واگذار کنند. در اکثر کشورهای همسایه ایران نیز این اتفاق رخ داده است.»

جزییاتی که حسن‎زاده در مورد قرارداد هند و ایران در مورد واگذاری چابهار گفته مشخص می‌کند تا چه اندازه رژیم به هندی‌ها باج داده است. به گفته او «طبق این قرارداد در ۱۸ ماهه ابتدایی هندی‌ها سرمایه‌گذاری جزئی‌ای خواهند داشت چون بخش اعظم تجهیزات را سازمان بنادر و دریانوردی خریداری و نصب کرده است. ضمن اینکه تنها ۱۰ هکتار از اراضی بندری واقع در ترمینال فاز یک بندر شهید بهشتی و یک پست اسکله در اختیار هندی‌ها گذاشته شده است؛ اما سرمایه‌گذاری اصلی و سنگین ۸۵ میلیون دلاری هندی‌ها در این بندر در دوره اپراتوری ۱۰ ساله IPGL خواهد بود».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا