ناقوس بحران آب در روستاهای به صدا درآمد/ مایع حیات گوهری پنهان در سیستان و بلوچستان

کمبود آب آشامیدنی سالم و همچنین قطعی آب لوله کشی روستاهای دلگان در جنوب غرب سیستان و بلوچستان باعث اظهار گلایه و کلافگی مردم این مناطق شده است.

به گزارش عصرهامون به نقل از دلگان پرس، بی آبی در روستاهای شهرستان دلگان یکی از معضلات و مشکلاتی است که اکثر مردم این مناطق در این روزهای گرم و طاقت فرسا با آن دست و پنجه نرم می کنند.

نارویی یکی از اهالی روستای احمدآباد گورک جلگه چاه هاشم دلگان در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس اظهار کرد: از سه سال قبل اهالی روستای گوروک و چاه شیرمحمد با قطعی و افت فشار آب مواجه هستند.

وی با بیان اینکه این قطعی ها در برخی اوقات به چهار روز و یا بیشتر هم طول می کشد، اضافه کرد: قطعی آب در فصل بهار و تابستان بیشتر است و با توچجه به گرمی بی سابقه ای که این روزها در شهرستان دلگان حاکم است، این وضعیت بسیار نگران کننده است.

نارویی با تاکید بر اینکه این مسله به یک معضل جدی برای ساکنان این منطقه محروم تبدیل شده است، گفت: بطوری که نبود آب بهداشتی و سالم در این روستاها باعث بروز مشکلاتی از قبیل بیماری های پوستی و جسمی برای مردم این روستاها شده است.

وی با بیان اینکه با وجود این گرمای شدید و ماه مبارک رمضان این موضوع بسیار سخت و طاقت فرسا است، اضافه کرد: واقعا دردآور نیست که مردم نزدیک به چهار سال است که از بی آبی رنج می ببرند؟

وی با اشاره به اینکه پیگیری های مکرر شورای اسلامی و مردم روستاهای گوروک و چاه شیرمحمد هنوز به جایی نرسیده است، ادامه داد: مسئولان نسبت به رفع این معضلات و مشکلات در این مناطق محروم اقدام کنند.

روستاهای گوروک احمد آباد و چاه شیرمحمد بخش جلگه چاه هاشم با یک هزار و 500 نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شهرستان دلگان واقع شده اند.

یکی از اهالی علی آباد کلانظهور شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس اظهار کرد: آب آشامیدنی این منطقه از 26 روز قبل و از ابتدای ماه رمضان قطع شده است. وی با بیان اینکه پیگیری ها برای وصل شدن آب این روستا هنوز به جایی نرسیده است،

تصریح کرد: مسئولان وعده وصل شده آب را می دهند ولی هنوز مردم در تشنگی به سر می برند. محمد بامری رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی دلگان 25 خرداد امسال در گفتگویی با دلگان پرس در خصوص قطعی چند روزه آب در روستاهای علی آباد کلانظهور و اسلام آباد و بخشی از روستاهای چاه خدابخش و کلانظهور اظهار کرد: موتور پمپ تامین آب این روستاها خراب شده و چاه آب آن هم به دلیل هجوم شن های روان غیرقابل استفاده شده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی دلگان کارگران با بیان اینکه در حال حفر چاه برای موتور پمپ تامین آب این منطقه هستند، افزود: تا 10 روز آینده موتور پمپ نصب و آب لوله کشی روستاهای علی آباد کلانظهور وصل می شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای حفر چاه آب شیرین برای اهالی چاه خدابخش،علی آباد کلانظهور، گزگر و اسلام آباد نیاز به یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه است، که باید از طریق منابع استانی تامین شود. علی ای حال در حالی که مردم روستاهای شهرستان دلگان با کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند که این منطقه از سفره های زیر زمینی خوب و غنی برخوردار است. بطوریکه که از آن به گوهری پنهان در دل زمین یاد می شود.

گفتنی است تاکنون پایگاه خبری تحلیلی دلگان پرس گزارش های متعددی در خصوص بحران آب در جنوب غرب سیستان و بلوچستان منتشر کرده است. شهرستان دلگان در 475 کیلومتری جنوب غرب شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

Publisher: hd

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا