نامه سرگشاده به میرمرادزهی مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان / عبدالستار دوشوکی مرکز مطالعات بلوچستان لندن

مفاد تکان دهنده این گزارش، نه ادعای ضد انقلاب و یا معاندین خارج نشین، بلکه انعکاس واقعیت تلخ و سوزناک خبرگزاری قانونی و رسمی کشور یعنی خبرگزاری مهر می باشد، توجه جنابعالی و همکارانتان را به بخش هایی از آن جلب می کنم که در زیر آمده است: گزارش می گوید

جناب آقای مهندس هدایت الله میرمرادزهی، مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان

امروز گزارش اسفناکی در مورد غروب اقتصاد بومی در ساحل مکران و غارت منابع دریایی سواحل بلوچستان توسط کشتی های چینی و “آقازاده ها” و دلالان داخلی را به نقل از خبرگزاری مهر در مورد وضعیت بسیار اسف بار شیلات و صیادان محروم جنوب استان سیستان و بلوچستان مشاهده کردم که تصدیقی بود غم انگیز و دریغ آور بر عملکرد یک مدیر بومی ناموفق و بی کفایت که بجای خدمت به صیادان بینوای بومی، در خدمت کنسرسیوم های چینی و “آقازاده های” غیر بومی در آمده است.

زهی درد و دریغ از ما که همواره خواهان انتصاب مدیران بومی و بلوچ بوده و هستیم. با توجه به اینکه مفاد تکان دهنده این گزارش، نه ادعای ضد انقلاب و یا معاندین خارج نشین، بلکه انعکاس واقعیت تلخ و سوزناک خبرگزاری قانونی و رسمی کشور یعنی خبرگزاری مهر می باشد، توجه جنابعالی و همکارانتان را به بخش هایی از آن جلب می کنم که در زیر آمده است:

گزارش می گوید “صیادان بومی جنوب سیستان و بلوچستان این روزها حال ‌وروز خوشی ندارند زیرا علاوه بر اینکه درگیر وضعیت بد معیشتی هستند برای لقمه‌ای نان باید جانشان را نیز بر کف دست بگیرند.مردم صبور و مرزدار این استان سال‌هاست که با مشکلات فراوانی دست ‌و پنجه نرم می‌کنند.”

خبرگزاری مهر به نقل از یک صیاد چابهاری بنام محمد شیرانی می گوید: “ظاهراً به نظر می‌رسد خون چینی‌ها از خون مردم محلی و بومی رنگین‌تر است زیرا آن‌ها حق استفاده از منابع ما را به‌راحتی دارند اما ما نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم.

وی افزود: اگر ما بخواهیم به دریا برویم باید از سوی اداره کل شیلات استان سیستان و بلوچستان بارها بررسی و ارزیابی شویم اما کشتی‌های چینی به‌راحتی همه منابع ما را به یغما می‌برند و هیچ اقدامی هم برای مقابله با آن‌ها نمی‌شود.

وی گفت: سؤال ما از مسئولان این است که اگر برای ما مجوز صید صادر و ما را کنترل می‌کنند که ذخایر دریایی حفظ شود چرا برای کشتی‌های چینی که به روش «ترال» صید و همه ‌چیز را جارو می‌کنند نظارتی وجود ندارد”.

محمود هوتی یکی دیگر از صیادان بومی منطقه می گوید زمانی که ما می خواهیم برای صید ماهی به دریا برویم نظارت های مختلفی از سوی ارگان های مسئول وجود دارد اما ظاهرا کشتی های چینی در این میان هیچ محدودیتی ندارند. وی ادامه داد: برخی از این کشتی‌ها فقط پرچم جمهوری اسلامی ایران را یدک می‌کشند و در واقع همه خدمه و صیادان آن‌ها غیر ایرانی هستند.

حتی کشورهای فقیر آفریقایی هم به کشتی های چینی اجازه صید ماهی از طریق شبکه یا تور گسترده کیسه ای ماهیگیری به روش “ترال” که تمامی زیست محیط کف دریا و چرخه زندگی دریایی را جارو و نابود می کند، نمی دهند. در اکثر دنیا این شیوه غیر قانونی و ضد محیط زیست اعلام شده است.

خبرگزاری مهر در ادمه گزارش خود می نویسد: ” اما حالا سؤال مهم این است که آیا واقعاً موضوع صید ترال توسط کشتی‌های چینی صحت دارد و اگر این موضوع درست است چرا از سوی مسئولان اقدامی انجام نمی‌شود.

جواب این سؤال در واقع حلقه مفقوده این ماجرا است که البته زیاد هم پیچیده نیست زیرا طبق اظهارات ضد و نقیض مسئولان شیلات کشور و استان سیستان و بلوچستان کشتی‌های چینی وجود دارند اما متعلق به چینی‌ها نیستند.

ظاهراً این کشتی‌ها با مجوز سازمان شیلات به صید می‌ پردازند و دارای شریک ایرانی هستند یعنی چند شرکت ایرانی (بخوان آقازاده و دلال) وجود دارند که این کشتی‌ها تحت اجاره آن‌ها و یا با همکاری آن‌ها این کار را انجام می‌دهند”. و توانسته اند به راحتی مجوز برای نابودی کامل چرخه زندگی حیات دریایی در سواحل مکران را کسب کنند.

خبرگزاری مهر به نقل از جنابعالی می نویسد “کشتی‌های ترال چینی تنها به صید ماهی‌های غیرماکول که به دلیل ملاحظات شرعی مورد استفاده مسلمانان نیست، می‌پردازند، و اینکه ماهی‌های غیرماکول درصورتی‌که به‌ موقع صید نشوند از منطقه خارج می‌شوند و مورد استفاده کشورهای دیگر قرار می‌گیرند .

نمی دانم آیا جنابعالی با رجوع به دانش وسیع فقهی خویش و با استناد به مولفه شرعی ” شبهه آکل و مأکول” و اینکه عملا می گوئید تورهای ترال چینی آنقدر هوشمند هستند که بین ماهی های “حلال” و “حرامی شرعی” تمایز قائل می شوند و فقط ماهی های حرام را درو می کنند، شعور مردم را به سخره گرفته اید؛ یا واقعا از دانش ناچیزی در امور صید و صیادی دریا بهره مند هستید؟

گزارش در پایان تصریح می کند : اما نکته‌ای که کاملاً واضح بوده این است که فعالیت این کشتی‌ها قطعاً به نفع صیادان بومی نیست و آن‌ها را با مشکلاتی معیشتی رو به ‌رو کرده است”.

گزارش می پرسد: ” اما نکته قابل ‌بحث این است مجوزهایی که برای این کشتی ‌ها صادر شده با چه بررسی ها یی به آن ‌ها داده شده است. و نکته مهم ‌تر شرکت‌هایی که این‌گونه مجوزها را دریافت می‌کنند مربوط به چه شخص یا اشخاصی هستند و چرا در این میان به‌ هیچ‌ عنوان به معیشت صیادان بومی منطقه توجه نمی‌شود، چرا صیادان بومی این منطقه در عین دارایی و داشتن ثروت خدادادی باید با مشکلات معیشتی روبه‌رو باشند”.

این دقیقا سوالی است که مردم بومی و بخصوص صیادان محروم سواحل مکران باید از جنابعالی بعنوان یک مدیر بومی ناکام و فاقد صلاحیت بپرسند.

کارنامه جنابعالی بعنوان نماینده مردم سراوان در مجلس به دلیل موضعگیری های بودار شما و بخصوص اصرار شما بر تقیسم استان، کارنامه ای سیاه و تاسف آور است. مردم شریف سراوان دست رد به سینه شما زدند. اما گویا کاروری و سهل‌الاستفادگی شما برای صاحبان قدرت و زور در شیلات استان (که در مورد آن دانش صفر هم ندارید) سودمند توجیه شده بود.

به همین دلیل به این “شغل” گماشته شده اید. امیدوارم از ادبیات رُک و بی پرده من آزرده خاطر نشوید. باور کنید هزاران ماهیگیر و “مید” در سواحل مکران می خواهند دقیقا همین مطالب اعتراض آمیز را به شما بگویند که بنده که یکی از آنها هستم، از جانب آنها به شما گفتم. من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال.

عبدالستار دوشوکی مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

سوم مهر ۱۳۹۶

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا