نمایش موشک “ایران” در واشنگتن، آغاز “کارزاری خطرناک”

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، قطعات باقی‌مانده موشک شلیک‌شده به ریاض را به معرض نمایش گذاشت. او گفت این موشک در ایران و در مجتمع صنعتی “شهید باقری” ساخته شده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز پنجشنبه (۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر) در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون در واشنگتن قطعاتی را به معرض نمایش گذاشت که به گفته او بقایای موشک شلیک‌شده از یمن به ریاض است.

موشک مورد اشاره نیکی هیلی روز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۷ توسط حوثی‌ها به سوی ریاض شلیک شد. مقام‌های عربستان گفتند این موشک را درهوا رهگیری و منهدم کردند.

نماینده آمریکا گفت، تنها برنامه هسته‌ای ایران در کانون توجه ما نیست، بلکه برنامه‌های موشکی این کشور را نیز زیر نظر داریم. نیکی هیلی تاکید کرد که آمریکا هیچ بهبودی در رفتار ایران نمی‌بیند و این کشور هم‌چنان از تروریست‌ها حمایت می‌کند.

او تاکید کرد: در خاورمیانه هیچ گروه تروریستی وجود ندارد که ایران دستی در آن نداشته باشد. نماینده آمریکا اضافه کرد، رفتار ایران در خاورمیانه روز به روز بدتر می‌شود و هم‌چنان به درگیری‌ها در منطقه دامن می‌زند.

نیکی هیلی در ادامه گفت: بر روی موشک‌هایی که حوثی‌ها به سوی عربستان پرتاب کردند نشانه‌های ایرانی وجود دارد. او به خبرنگاران گفت، این موشک آرم گروه صنعتی “شهید باقری” را بر روی خود دارد. به گفته او، این موشک بدون بال بوده و گروه صنعتی “شهید باقری” تنها مجتمعی است که این موشک‌ها را تولید می‌کند.

نیکی هیلی گفت، گزارش‌های سازمان ملل درباره حوثی‌های یمن نیز نشان می‌دهد که این گروه از تسلیحات ایرانی استفاده می‌کنند.

فرزانه روستایی این را مقدمه‌ای برای یک کمپین بین‌المللی برای ایران می‌داند. او می‌گوید حتی اگر آزمایش‌های موشکی ایران که سپاه پاسداران و جناح تندرو حکومت ایران پشت آن است، با هدف تهدید یا محدود کردن جناح دیگر حکومت باشد، اما نتیجه نهایی آن هزینه بسیار سنگینی است که به مردم ایران تحمیل می‌شود.

خانم روستایی در عین حال می‌گوید هرچند که برخورد سفیر آمریکا و چیزی که پشت سرش به نمایش گذاشته بود، قابل‌پذیرش نیست، اما وقتی که چنین نمایش‌هایی چند بار تکرار شود، می‌تواند دیر یا زود به یک اقدام عملی تبدیل شود.

او معتقد است که اتحاد عربستان و اسرائیل و سیاست ولیعهد جدید عربستان در راه انداختن این کمپین‌های بین‌المللی علیه ایران نقش بسیار زیادی داشته است. به باور فرزانه روستایی، طراح اصلی ابتکاری که خانم نیکی هیلی رو کرد، به احتمال قوی عربستان سعودی است.

او می‌گوید ادامه این روند می‌تواند برجام را نقض کند یا به اضافه شدن بندهای جدیدی به برجام منتهی شود و یا منجر به تحریم‌های جدیدی شود.

فرزانه روستایی ‌هم‌چنین معتقد است که گرچه ایران در حال حاضر سرسختی نشان می‌دهد و می‌گوید تسلیم هیچ مذاکره‌ای بر سر برجام نخواهد شد و در برجام تجدیدنظر نخواهد کرد، اما اگر اقتصاد و سیاست خارجی و مناسبات خارجی ایران دچار بلاتکلیفی شود، بعید نیست که در این زمینه هم تسلیم شود.

روستایی همچنین می‌گوید که مسئول تمام این تحولات منفی آن جناحی در ایران است که می‌خواهد از توان موشکی ایران برای بازی‌های سیاسی استفاده کند و عواقب این بازی هم برایش مهم نیست.

فرزانه روستایی اعتقاد دارد که اگر آمریکا پای تحریم‌های جدید علیه ایران برود، برای اروپا بسیار دشوار خواهد بود که نقش آمریکا را نادیده بگیرد. او تاکید می‌کند: «کسانی که نقش آمریکا را نادیده می‌گیرند، در طول تاریخ بازنده‌های سیاسی بوده‌اند.» به باور او اگر آمریکا موفق شود اسناد و مدارک جدی علیه ایران ارائه دهد، اتحادیه اروپا نمی‌تواند به سادگی حساب خود را از حساب آمریکا جدا کند.

روستایی در مصاحبه با دویچه‌وله می‌گوید توان داخلی ایران تقریبا به انتها رسیده، نه فقط توان مالی و اقتصادی، بلکه توافق عمومی و حمایت عمومی از جریان‌های سیاسی، همه این‌ها در یکی از بدترین شرایط در ۴۰ سال گذشته قرار گرفته است. برآیند توان ملی ایران خواستار هیچگونه تنشی نیست و ایران قدرت ورود به هیچ درگیری را ندارد.

به اعتقاد او اگر فشارهای بین‌المللی علیه ایران اوج بگیرد و آمریکا و اتحادیه اروپا پای تحریم‌‌های جدید علیه ایران بروند، حکومت ایران مانند مسئله هسته‌ای، از مواضع فعلی خود عقب‌نشینی خواهد کرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا