هدف روسیه و ایران از نزدیکی به طالبان در افغانستان چیست؟

یکی از فرماندهان طالبان به خبرنگار فرانسه گفته است که حمایت روسیه از این نیروها منجر به آن شد که طالبان برای دومین بار در سال جاری موفق به تصرف موقت قندوز شوند.

خبرگزاری فرانسه AFP گزارشی پیرامون مداخلات سیاسی روسیه و ایران در افغانستان منتشر کرده است؛ مداخلاتی که می‌تواند برای تلاش‌های ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا دردسرآفرین باشد. این در حالی است که روسیه و ایران مدعی‌اند که تلاش‌های‌شان برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه است. یکی دیگر از بازیگران سیاسی در افغانستان کشور پاکستان است. آمریکا از سیاست‌های متناقض این کشور ابراز ناخرسندی کرده ‌است. تنش در مناسبات آمریکا و پاکستان کار مقابله با نیروهای طالبان را به خودی خود دشوار ساخته است. حال، تلاش‌های روسیه و ایران نیز می‌تواند بر تنش و بحران سیاسی حاکم بر افغانستان بیافزاید.

بیشتر بخوانید: “حمایت ایران از طالبان؛ عامل بی‌ثباتی بیشتر افغانستان” گفته می‌شود که روسیه با در پیش گرفتن نقشی فعال‌تر در منطقه، در عمل به بازی‌های دوران جنگ سرد بازگشته است و جمهوری اسلامی ایران نیز با کمک به نیروهای طالبان در امور داخلی افغانستان دخالت می‌کند.

این دو عامل می‌توانند بر تلاش‌های آمریکا در افغانستان تاثیری منفی بنهند. به‌ویژه آنکه سیاست‌های خارجی دولت آینده آمریکا در قبال افغانستان و منطقه ناروشن است. انتقاد از سیاست روسیه و ایران در افغانستان فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان، جان نیکلسون، از سیاست روسیه و ایران در افغانستان انتقاد کرده است.

او می‌گوید که روسیه مدعی مبارزه طالبان با گروه تروریستی “دولت اسلامی” است و از این رو کمک به طالبان را در راستای مقابله با داعش می‌داند. بر اساس ارزیابی فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان، سندی که حاکی از مبارزه طالبان با داعش باشد، وجود ندارد. اما روسیه با طرح چنین موضوعی خواهان تضعیف دولت افغانستان، ناتو و نیروهای ائتلاف بین‌المللی در افغانستان است.

نیکلسون درباره ایران می‌گوید: «در مورد ایران هم وضعیت مشابهی حاکم است. ایران با طالبان روابطی دارد.» در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که گرچه روسیه به ارتش افغانستان رسما هلیکوپتر داده است، اما این کشور همزمان به نیروهای طالبان اسلحه می‌دهد. یکی از مقامات بلندپایه امنیتی افغانستان به خبرنگار AFP گفته است:

«نگرانی اصلی ما از جنگ افزارهایی ساخت روسیه است که اخیرا در مناطق مرزی تاجیکستان کشف شده است.» همین مقام امنیتی افزوده است که حمایت‌های تسلیحاتی فرامرزی می‌تواند موقعیت امنیتی شمال این کشور را به مخاطره افکند. بیشتر بخوانید: طالبان بخش مهمی از حوالی قندوز را تصرف کرده است یکی از فرماندهان طالبان به خبرنگار فرانسه گفته است که حمایت روسیه از این نیروها منجر به آن شد که طالبان برای دومین بار در سال جاری موفق به تصرف موقت قندوز شوند.

سفیر روسیه در کابل، آلکساندر مانتیتسکی، مناسبات روسیه با نیروهای طالبان را کتمان نمی‌کند. سفیر روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود: «مناسبات ما با طالبان به منظور ایجاد امنیت برای دفاتر سیاسی، کنسولگری‌های ما در آسیای میانه است.» مانتیتسکی مدعی شده است که اتهامات ناتو به روسیه تنها به قصد لاپوشانی شکست‌های آن‌ها در افغانستان صورت می‌گیرد. برخی از تحلیلگران بر این باورند که هرگاه ترامپ خواستار کاهش نقش آمریکا در منطقه باشد، آنگاه روسیه بر نقش خود در افغانستان خواهد افزود.

احمد سعیدی، تحلیلگر اوضاع سیاسی افغانستان، به خبرنگار AFP گفته است که رقابت روسیه و آمریکا در افغانستان به سود مردم این کشور نیست. آن‌ها به دنبال منافع خود هستند و مداخلات سیاسی کشورهای دیگر باعث افزایش تنش و خشونت در افغانستان خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا