وزارت امور خارجه ایران: ادعای تحویل “قاسم سلیمانی” کذب و دروغ است

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تعهد دولت این کشور مبنی بر تحویل یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در قبال لغو تحریم‌های بانکی را، “اتهامات کذب و دروغ” خوانده و تکذیب کرد.

فرهاد قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به اظهارات یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، گفت: “متاسفانه باب اتهامات کذب و دروغ‌گویی‌های بی‌پروا هر روز گسترده‌تر می‌شود و عده‌ای عامدانه و با هدف تشویش افکار عمومی و دامن زدن به شکاف و خشونت، مطالب کاملا کذب و بی‌پایه‌ای را مطرح می‌نمایند که از یک سو موجبات سوءاستفاده دشمنان را فراهم می‌آورد و از سوی دیگر فعالیت‌های سالم اقتصادی در کشور را تخریب می‌کند”.

محمود نبویان، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و از منتقدان دولت حسن روحانی، در اظهاراتی مدعی شده است که دولت آمریکا برداشته شدن ترحیم بانکی و برقراری ارتباطات بانکی را به تحویل دادن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مشروط نموده است.

فرهاد قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: بر خلاف آنچه محمود نبویان مدعی شده است، FATF یک سازو کار بین‌المللی است که ارتباطی به استرداد اتباع بین کشورها ندارد.

به گفته فرهاد قاسمی، “در گروه ویژه اقدام مالی، در مورد نظام‌های مالی و بانکی صحبت می‌شود نه افراد، چه رسد به اینکه از کسی نام برده شود”. این مقام وزارت امور خارجه می‌افزاید: استرداد افراد بین کشورها در قالب تعهدات دو جانبه صورت می‌گیرد و بین ایران و آمریکا معاهده استرداد مجرمین وجود ندارد.

فرهاد قاسمی با بیان اینکه آقای نبویان در نشست خبری روز گذشته خود، از ادعای با “قسم جلاله” عقب نشینی کرده‌اند، متذکر شد: “ایشان به‌جای پذیرش اشتباه، ادعای کذب جدیدی مطرح می‌کند مبنی بر اینکه نتیجه اجرای تعهدات FATF تحویل دادن امثال سردار سلیمانی است”.

در چند روز گذشته، اظهارات محمود نبویان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که وی با متهم نمودن آمریکا مبنی بر عدم عمل به تعهدات خود در قبال برجام و برداشته شدن تحریم های بانکی، دولت یازدهم را به تعهد به آمریکا برای تحویل قاسم سلیمانی متهم می‌کند.

در واکنش به این اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر دوستی خود با فرمانده نیروی قدس، از محمود نبویان خواسته است که از اظهارات خود عذرخواهی کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که در غیر اینصورت ممکن است از راه‌های قضایی علیه محمود نبویان اقدام کند. همزمان تصویری از محمدجواد ظریف در کنار قاسم سلیمانی به انتشار رسیده است.

ساعاتی پس از انتشار واکنش وزیر امور خارجه ایران، محمود نبویان در یک نشست خبری با عقب‌نشینی از اظهارات پیشین خود تاکید کرد: “گفته شد من ادعا کردم که طرف مقابل تعهد داده که حاج قاسم را تحویل غربی‌ها بدهند، من اسناد محرمانه ندارم و تمام این اسناد غیر محرمانه است”.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا