وزیر خارجه ترکیه: سیاست‌های فرقه‌ای ایران خطرناک است

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه سیاست‌های فرقه‌ای ایران را خطرناک خواند. او در عین حال گفت که بحرانی میان دو کشور وجود ندارد. وزیر خارجه ترکیه از مقامات ایران خواست که از بیان “تهمت و افترا” علیه ترکیه خودداری کنند.
او همچنین تصریح کرد که ترکیه و جمهوری اسلامی در سیاست‌های خود در قبال عراق و سوریه اختلافاتی دارند، اما بحرانی میان آنکارا و تهران وجود ندارد.
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به اینکه کشورش همواره از ایران حمایت کرده و خواستار حفظ مناسبات دوستانه با جمهوری اسلامی بوده، مقامات ایران را فراخواند که از بیان “تهمت و افترا” علیه ترکیه خودداری ورزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز چاووش‌اوغلو از ذکر جزییات بیشتر درباره اینکه منظورش از “تهمت و افترا” چیست، خودداری کرده، اما به نظر می‌رسد که سخنان او به اظهارات اخیر محسن رضایی اشاره دارد.

سایت تابناک به تازگی به نقل از محسن رضایی نوشته بود که ایران اسناد فروش نفت به ترکیه توسط داعش را در اختیار دارد. رضایی همچنین اظهار داشته بود که “اگر دولت ترکیه در جریان فروش نفت داعش در کشور خود نیست ما آمادگی داریم این اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهیم”.

بیشتر بخوانید: محسن رضایی: اسناد فروش نفت داعش به ترکیه را ارائه می‌کنیم

در پی مطرح شدن این مسئله رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت، به ایران “تذکر داده که اتهام‌های پوتین در مورد معاملات نفتی ترکیه و داعش را همراهی نکند”.

اردوغان تصریح کرد: «با رئیس جمهور ایران صحبت کردم و هشدار دادم که شما در برخی اشتباهات شرکت دارید. بعد از این بود که چنین افتراهایی از ادبیات مسئولان ایران و برخی منابع خبری این کشور حذف شد.»

ایران، ترکیه و معضل عراق

مسئله استقرار شماری از نظامیان ترکیه در نزدیکی شهر موصل نیز از دیگر موضوعاتی است که به اختلافات میان ترکیه و ایران دامن زده است.

روز شنبه (۵ دسامبر / ۱۴ آذر) رسانه‌های خبری از استقرار بیش از ۱۳۰ نظامی ترکیه در استان نینوا و در نزدیکی شهر موصل عراق که تحت کنترل نیروهای “دولت اسلامی” (داعش) قرار دارد، گزارش دادند.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به این رویداد اعلام کرد که نظامیان ترکیه بدون اجازه وارد خاک عراق شده‌اند؛ اقدامی که از دید او “خطرناک و ناقض حاکمیت” عراق است.

بیشتر بخوانید: ایران ورود نظامیان ترکیه به عراق را “اقدامی نادرست” خواند

او روز یکشنبه (۶ دسامبر / ۱۵ آذر) از ترکیه خواست تا نیروهای اعزامی خود به شمال عراق را ظرف ۴۸ ساعت فراخواند.

خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی واکنش حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزیر خارجه ایران را بازتاب داد. عبداللهیان نیز روز یکشنبه (۶ دسامبر) در واکنش به این موضوع گفت: «این قبیل اقدامات را چنانچه بدون هماهنگی با دولت عراق انجام شود مغایر امنیت منطقه می‌دانیم.»

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگویی که روز دوشنبه با شبکه تلویزیونی “کانال ۲۴” انجام داد، به مسئله مقابله با داعش در عراق و سوریه پرداخت و گفت، ترکیه وظیفه دارد از نیروهای خود که در حال حاضر مشغول تعلیم پیشمرگه‌های کرد هستند، حفاظت کند و به همین منظور نیز نظامیان خود را به عراق اعزام کرده است.

او همچنین گفت که تنها از طریق حملات هوایی نمی‌توان نیروهای “دولت اسلامی” در سوریه را به زانو درآورد و برای این کار نیازی به نیروی زمینی قابلی است که بتواند اپوزیسیون میانه‌روی سوری را مورد پشتیبانی قرار دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا