پارلمان اروپا: ايران ” قلب بحران” خاورميانه است

بیش از ٢٢٠ نماینده پارلمان اروپا با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وخيم تر شدن وضعیت حقوق‌بشر در ایران و نقش حکومت ايران در بحران هاى خاورمیانه هشدار داده و حكومت ايران را “قلب بحران “در منطقه خاورميانه دانسته است.
۲۲۰ نماینده پارلمان اروپا با امضای بیانیه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کردند. در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواسته شده تا به “اجرای مجازات اعدام پایان دهد، زندانیان سیاسی را آزاد کند‌، به سرکوب زنان خاتمه دهد و حقوق و آزادی‌های فردی تمام شهروندان ایران را محترم شمارد.”

در این بیانیه ایران به عنوان “قلب بحران” در منطقه خاورمیانه و “نه بخشی از راه حل” توصیف شده و آمده است که برای ریشه‌کن کردن هر گونه بنیادگرایی و افراط گرایی در منطقه باید به “نفوذ و دخالت” ایران پایان داد.

جمهوری اسلامی از حکومت بشار اسد در سوریه و شورشیان شیعه حوثی در یمن حمایت مالی و نظامی می‌کند. این امر با انتقادات شدید کشورهای منطقه از جمله ترکیه و عربستان سعودی روبروست.

مقامات سعودی اخیرا در جریان اجلاس شورای همکاری خلیج فارس نسبت به اقدامات ایران در منطقه هشدار دادند و از آن‌ها به عنوان تهدیدی برای خاورمیانه یاد کردند.

این گروه از نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه خود همچنین از یک طرح جایگزین که توسط مریم رجوی، یکی از سران سازمان مجاهدین خلق، برای “تغییر دمکراتیک در ایران” پیشنهاد شده حمایت اعلام کرده‌اند.

“ایران باید پاسخگو باشد”

مذکرات هسته‌ای میان کشورهای ۱+۵ و ایران از دیگر مواردی بوده که در این بیانیه به آن اشاره شده است. امضاکنندگان تأکید کرده‌اند که ایران باید “به تمامی پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد و امکان دسترسی کامل بازرسان این سازمان به تمامی سایت‌های نظامی و غیرنظامی، اعلام شده یا نشده، را فراهم آورد.”

موضوع بازدید از سایت‌های نظامی ایران در حال حاضر یکی از موارد مهم مورد اختلاف میان جمهوری اسلامی از یک سو و آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان، از دیگر سو به شمار می‌رود.
کمپ لیبرتی در حال حاضر اقامتگاه شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق است
کمپ لیبرتی در حال حاضر اقامتگاه شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق است
مقامات ایران می‌گویند اجازه بازدید از تاسیسات نظامی را تحت هیچ ‌شرایطی به بازرسان آژانس نخواهند داد.

آژانس اما در مقابل تأکید می‌کند که ایران در چارچوب توافق مشترک در لوزان اجرای پروتکل الحاقی را پذیرفته و طبق این پروتکل بازرسان آژانس این حق را دارند که از تأسیسات نظامی این کشور بازدید کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از ایران خواسته‌اند تا به تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در راستای برنامه هسته‌ای این کشور پای‌بند باشند.

اشاره به وضعیت کمپ لیبرتی

وضعیت اعضای “سازمان مجاهدین خلق” نیز که اکنون در کمپ لیبرتی در عراق ساکن هستند، موضوع دیگری است که در این بیانیه به آن اشاره شده است.

این نمایندگان خواستار حفاظت این افراد از سوی عراق، آمریکا و سازمان ملل متحد شده‌‌ و نوشته‌اند، این کمپ “باید به عنوان یک کمپ پناهجویی به رسمیت شناخته و محاصره آن به ویژه عدم دسترسی ساکنان به امکانات پزشکی از میان برداشته شود.”

کمپ لیبرتی پایگاه پیشین نظامیان آمریکایی مستقر در فرودگاه بغداد بود که در حال حاضر به اقامتگاه شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق تبدیل شده است. این کمپ تا کنون چند بار هدف حملات موشکی نیروهای عراقی قرار گرفته است.

سازمان مجاهدین خلق، نیروهای امنیتی عراق را متهم می‌کند که این حملات را به دستور ایران انجام می‌دهند اما دولت عراق همواره این اتهام را تکذیب کرده است.

دبیرکل سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ برای کمک به انتقال اعضای باقیمانده سازمان مجاهدین خلق در عراق به کشورهای دیگر یک دستیار ویژه اختیار کرد. در بیانیه این سازمان آمده بود که این دستیار ویژه با طیف گسترده‌ای از کشورهای عضو سازمان ملل برای تسهیل انتقال اعضای سازمان مجاهدین از اردوگاه لیبرتی به خارج ازعراق همکاری خواهد کرد.

بیانیه این گروه از نمایندگان اتحادیه اروپا برای فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، ارسال شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا