پیام ضد غربی خامنه‌ای به “عموم جوانان در غرب”

قتل‌ عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۶۷، آزار، تجاوز و شکنجه زندانیان سیاسی در ۳۷ سال گذشته، ربودن و سر بریدن مخالفان و منتقدان، حبس و محروم کردن فعالان سیاسی و مدنی از حقوق شهروندی، سرکوب خونین مخالفان و محروم کردن زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی از ابتدایی‌ترین حقوق برگ‌هایی از کارنامه حکومت اسلامی در ایران است.
علی خامنه‌ای روز یک‌شنبه (۸ آذر ۹۴/ ۲۹ نوامبر) برای دومین بار در کمتر از یک‌سال گذشته پیامی خطاب به جوانان کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی صادر کرد.
این پیام با اشاره به عملیات خونین تروریست‌های گروه “دولت اسلامی” (داعش سابق) در پاریس صادر شد. در این حادثه که جمعه ۱۳ نوامبر رخ داد دست‌کم ۱۳۰ نفر جان خود را از دست دادند.

محور اصلی پیام رهبر جمهوری اسلامی، بی‌ارتباط جلوه دادن عملیات تروریستی اسلام‌گرایان به اسلام، و مقصر دانستن فرهنگ غرب در کشیده شدن شهروندان مسلمان به سوی تروریسم است.

ادعای خامنه‌ای از جانب مسلمانان جهان

خامنه‌ای با اشاره به حوادث تروریستی خطاب به جوانان غربی نوشت: «هر کس که از محبت و انسانیت بهره‌ای برده باشد، از دیدن این صحنه‌ها متأثر و متألم می‌شود؛ چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه.»

او در ادامه ادعا کرد: «قطعاً یک‌ونیم میلیارد مسلمان همین احساس را دارند و از عاملان و مسببان این فجایع، منزجر و بیزارند.»

خامنه‌ای این سخنان را ظاهرا از جایگاه “ولی امر مسلمین جهان” که حامیانش برایش قائل هستند بیان کرده است. اغلب شیعیان ایران پیروان یکی از فرقه‌های تشیع هستند که مجموعا بخش کوچکی از مسلمانان را تشکیل می‌دهند.

“ولی امر” بودن خامنه‌ای حتی در میان شیعیان ایران نیز از سوی همه پذیرفته شده نیست؛ بخش بزرگی از اهل سنت جهان نیز شیعیان را کافر و بت‌پرست می‌دانند.

بسیاری از مسلمانان طرفدار القاعده و طالبان در افغانستان و پاکستان، حامیان بوکوحرام در نیجریه و گروه‌های جهادی و اسلام‌گرا در سر تا سر جهان، الزاما از عاملان حوادث پاریس بیزار نیستند.

بیشتر بخوانید: مصباح یزدی: کتاب‌های شیعه باید میان اهل تسنن ترویج شود

مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه

خامنه‌ای خطاب به جوانان غربی، تروریسم را “درد مشترک ما و شما” خواند و به آنها گوشزد کرد: «لازم است بدانید که ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان طی سال‌های متمادی تحمل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد.»

او یکی از تفاوت‌ها را ابعاد “به‌مراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدّت بسیار طولانی‌تر” خشونت‌های تروریستی در کشورهای اسلامی خواند و گفت: «دوم اینکه متأسّفانه این خشونت‌ها همواره از طرف برخی از قدرت‌های بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل موثر حمایت شده است.»

رهبر جمهوری اسلامی نقش آمریکا را “در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان” بسیار آشکار عنوان کرد و افزود: «این در حالی است که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه، بی‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است.»

او منظور خود از مصداق‌های این “مردم‌سالاری‌های پویا” را روشن نکرد اما با توجه اشاره قبلی‌اش به نظر می‌رسد مراد او کشورهایی چون عراق و یمن و سوریه و افغانستان باشد.

بیشتر بخوانید: در جستجوی مبنای قانونی “حصر” معترضان در جمهوری اسلامی

دغدغه مکرر “نفوذ”

خامنه‌ای کشورهای غربی را به دو رویی، ریاکاری و داشتن منطق متناقض متهم کرده و خطاب به جوانان غربی ابراز امیدواری می‌کند: “در حال یا آینده، این ذهنیت آلوده به تزویر را تغییر دهید؛ ذهنیتی که هنرش پنهان کردن اهداف دور و آراستن اغراض موذیانه است”.

او در بخشی از این پیام به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اخیر خود و نزدیکانش می‌پردازد و نسبت به خطر نفوذ و “هجوم نرم و خاموش” فرهنگ غربی به فرهنگ بومی کشورهای غیر غربی و فرهنگ ساکنان خارجی‌تبار این کشورها هشدار می‌دهد.

رهبر جمهوری اسلامی “پرخاش‌گری” و “بی‌بندوباری اخلاقی” را مولفه‌های اصلی فرهنگ غربی توصیف کرد و مدعی شد: «گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش، زاییده‌ی این‌گونه وصلت‌های ناموفق با فرهنگ‌های وارداتی است.»

به نظر می‌رسد که مخاطب این سخنان توهین‌آمیز درباره فرهنگ غربی، بیشتر خارجی‌تباران ساکن غرب باشند. خامنه‌ای نتیجه می‌گیرد که مشکل گروه‌های تروریستی اسلام‌گرا عقیدتی نیست و اگر بود “می‌بایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده می‌شد”.

بیشتر بخوانید: “مقابله با نفوذ دشمن”، اسم رمز جنگ قدرت در ایران

«زباله‌ای مثل داعش»

“ولی امر مسلمین” از جوانان کشورهای غربی می‌پرسد: «چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادینِ خود، گرفتن جان یک انسان را به مثابه‌ی کشتن همه‌ی بشریت می‌داند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید؟»

در دوره‌های مختلف از حدود چهار دهه‌ای که از عمر جمهوری اسلامی گذشته بسیاری از ایرانیان شاهد موارد متعدد نقض حقوق بشر بوده‌اند.

قتل‌ عام هزاران زندانی سیاسیدر تابستان ۶۷، آزار، تجاوز و شکنجه زندانیان سیاسی در ۳۷ سال گذشته، ربودن و سر بریدن مخالفان و منتقدان، حبس و محروم کردن فعالان سیاسی و مدنی از حقوق شهروندی، سرکوب خونین مخالفان و محروم کردن زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی از ابتدایی‌ترین حقوق برگ‌هایی از کارنامه حکومت اسلامی در ایران است.

سران جمهوری اسلامی نیز همان‌گونه که گروه‌های اسلام‌گرا، بسیاری از اعمال خشونت‌آمیز خود را با قوانین شرعی توجیه می‌کنند.

چنانکه در پرونده جنایت‌هایی مانند قتل‌های زنجیره‌ای و ترور چهره‌های برجسته مخالفان حکومت در خارج از کشور آشکار شده، حکم سر به نیست کردن افراد توسط بالاترین مقام‌های حکومتی و شخصیت‌های مذهبی صادر شده است.

بیشتر بخوانید: آمریکا: ایران همچنان حامی تروریسم است

تروریست‌ها در نقش قربانی

خامنه‌ای برای منزه جلوه دادن حکومت اسلامی ایران از اقدام‌های سرکوب‌گرانه، خشونت‌آمیز و تروریستی از “درد مشترک ما و شما” سخن می‌گوید و می‌کوشد نقش گرایش‌های مذهبی در اقدام‌های تروریستی پاریس را منکر شود.

او برای این منظور تا جایی پیش می‌رود که گناه فعالیت‌های تروریستی گروه دولت اسلامی را متوجه جامعه اروپا می‌کند: «قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ی فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولد خشونت را فراموش کرد. باید در این زمینه تحلیلی جامع داشت، تحلیلی که آلودگی‌های پیدا و پنهان جامعه را بیابد.»

درباره ارتباط اسلام با گرایش برخی گروه‌های اسلام‌گرا به خشونت و تروریسم، به ویژه با اوج‌گیری این فعالیت‌ها در سال‌های گذشته بحث‌ها و جدل‌های زیادی درگرفته است.

در داخل ایران نیز کم نیستند کسانی که ضمن انتقاد از فعالیت‌های تروریستی، مبنای اعتقادی گروه‌هایی چون داعش سابق را قرائتی خاص از اسلام عنوان می‌کنند.

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها چندی پیش گفته بود: «یک قرائت خشن و ضد انسانی [از اسلام] پدید آمده که برآیند و نتیجه آن ظهور و بروز گروه‌های تکفیری و افراطی همانند القاعده و طالبان یا داعش است.»

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی ۲۸ آبان و پس از حمله عده‌ای به تجمع اصلاح‌طلبان در قزوین گفت: «تفکری که بگوید فقط باید از من پیروی کنی، تفکری داعشی است. راهی را نرویم که چهره جمهوری اسلامی را همچون داعش جلوه دهیم.»

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا