کشتار جمعه خونین تظاهرکنندگان زاهدان را محکوم می‌کنیم

جنبش اعتراضی در شهرهای مختلف ادامه دارد و مردم با شعار «زن، زندگی، آزادی» همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.

در چهاردهمین روز اعتراضات سراسری،  زاهدان صحنه ی اعتراضات و درگیری‌های خونین بوده است. روز جمعه هشتم مهر ماه ۱۴۰۱ مصادف با سی‌ام سپتامبر ۲۰۲۲ مردم زاهدان پس از نماز جمعه در حوالی مصلای عیدگاه وابسته به مسجد مکی زاهدان و در همراهی با خیزش سراسری مردم ایران و همچنین در اعتراض به تجاوز به یک دختر پانزده ساله ی بلوچ توسط فرمانده‌ی انتظامی چابهار دست به اعتراض زدند.

نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت و بازگرداندن مردم به خانه ها و جلوگیری از مبارزات مدنی مردم بلوچ با آمادگی کامل و برنامه‌ریزی‌های قبلی به روی معترضان آتش گشوده و اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم را به خشونت کشاندند که بر اثر آن ده‌ها نفر از جمله چندین زن کشته و زخمی شدند. اعتراضات مردم زاهدان به سرعت به مناطق دیگر شهر از جمله بازار مشترک، شیر آباد، جام جم، جاده‌‌ی قدیم و…گسترش یافت. مردم به خشم آمده ی معترض با سنگ به کلانتری ۱۶ زاهدان یورش بردند و جوابشان شلیک مستقیم گلوله‌ بود.  با اینکه معترضان غیر مسلح بودند و به جز سنگ و شعار چیزی در دست نداشتند، رژیم فضای زاهدان را به شدت میلیتاریزه نمود و مردم زاهدان شاهد تیراندازی‌ به منازل مردم و پرواز هلی کوپتر بر فراز مناطق شهری بودند. نیروهای لباس شخصی رژیم همچون گذشته با لباس بلوچی در میان معترضان نفوذ نموده و اقدام به تخریب اموال عمومی و شخصی افراد نمودند تا شاید بتوانند اعتراضات مدنی مردم را اقداماتی خرابکارانه و توجیھی برای کشتن شان جلوه دهند.

حکومت اسلامی بلوچستان را همواره به شکلی ملیتاریزه اداره کرده است وهمین وضعیت به این حکومت اجازه می‌دهد تا آسان‌تر از جای دیگری مردم بلوچ را سرکوب کند. ده‌ها نفر از مجروحین این اقدام جنایتکارانه در بیمارستان‌های زاهدان به سر می‌برند در حالی که نیروهای امنیتی مانع از انجام وظایف کادر پزشکی شده‌اند.

همزمان خبرگزاریهای وابسته به رژیم با سانسور کردن اخبار کشتار و سرکوب مردم و پخش اخبار جعلی  سعی در به انحراف کشاندن مبارزات مردم دارند. رسانه‌های وابسته به دستگاه تبلیغات رژیم در خبری جعلی می‌گویند که مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی [از رهبران مذهبی اهل سنت] از معترضان اعلام برائت نموده و اعتراضات را به عوامل خارجی نسبت داده است تا به این شکل رژیم بتواند با خیالی آسوده معترضان و حتی کسانی را که در اعتراضات شرکت نداشته‌اند قتل عام نماید؛ خبری که از سوی دفتر مولوی عبدالحمید تکذیب شده است. اینترنت در زاهدان به شدت دچار اختلال شده است و به همین دلیل عمق فاجعه تا کنون مشخص نشده است.

در زاهدان حکومت نظامی اعلام شده است و شورای تأمین استان تجمع بیش از دو نفر را ممنوع اعلام نموده است.

حکومت اسلامی ناتوان از پاسخگوئی به خواسته‌های مردم، با سرکوب شدید، کشتار و مجروح کردن و دستگیریهای وسیع در تلاش برای خاموش کردن صدای اعتراض مردم و به خانه فرستادن آنها است. اما علیرغم تشدید سرکوب و خشونت بیحد و حصر مامورین انتظامی و قداره بندان حکومتی، مردم همچنان در خیابان‌ها حضور داشته و با صدای بلند نابودی این حکومت را فریاد میزنند.

ما سه ائتلاف سیاسی ضمن اعلام حمایت کامل از جنبش شورانگیزمردم، کشتار مردم بلوچ را محکوم کرده و خواهان آزادی تمامی دستگیرشدگان تظاهرات مردم  در زاهدان و رسیدگی به مجروحان این تظاهرات هستیم.

تنها با وحدت یک‌ پارچه و أراده‌ای یگانه می‌توان در مقابل این حکومت ددمنش و جنایتکار ایستادگی کرد و ماشین سرکوبش را متوقف کرد.

آزادی و دمکراسی بی رزم مشترک حاصل نمی‌شود.

کنگره ملیت‌های ایران فدرال

شورای دمکراسی خواهان ایران

همبستگی برای آزادی و برابری در ایران

جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱– 30 سپتامبر ۲۰۲۲

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا