43 هزار کودک یتیم جنوب شرق کشور چشم انتظار خیران و حامیان، بیکاری و اعتیاد باعث به وجود آمدن فقر مضاعف شده است

مدیر کل کمیته امداد سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۴۳ هزار و ۸۱۷ یتیم در سیستان و بلوچستان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، گفت: ایتام استان نیازمند حامی هستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که به دلیل عدم ثبت ازدواج های قانونی و فقر و بیکاری زنان بی سرپرست فراوانی دارد. به رغم وجود زنان سرپرست خانوار فراوان در استان متاسفانه تنها تعداد اندکی از آنان به دلیل عدم ثبت قانونی ازدواج و همچنین طلاق رسمی تحت حمایت نهادهای حمایتی قرار دارند.
زنان سرپرست خانوار دارای چندین فرزند بوده که فقر اقتصادی و بیکاری زندگی را بر آنان دشوار ساخته است چرا که اکثر این زنان فاقد هر گونه مهارت به منظور کسب درآمد بوده و زندگی آرام را بر آنان سلب کرده است.
زنان سرپرست خانوار از لحاظ معیشتی در وضعیت نامناسبی قرار دارند که این وضعیت در بحث تحصیل، اشتغال و مسکن فرزندان آنها نیز تاثیر مستقیم دارد.
عدم توجه به مشکلات زنان سرپرست خانوار توسط مسئولان و سایر اقشار جامعه باعث آسیب رساندن به این زنان و فرزندان آنان و حتی جامعه خواهد شد.

۵۷ زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد سیستان و بلوچستان قرار دارند
مدیر کل کمیته امداد سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر ۵۷ زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد سیستان و بلوچستان است.
رضا اصلی شهرکی عنوان کرد: با مطالعه و تجزیه و تحلیل بر روی زنان سرپرست خانوار به این نتیجه رسیدیم که با ایجاد اشتغال به صورت مشاغل خرد و اختصاص ردیف بودجه خاص که بر اساس آن بتوانند برخی از مشکلات عدیده آنها را رفع کرد در نظر گرفته شود.
وی افزود: طرح های حمایتی و اشتغالزایی یکی از طرح هایی است که می تواند علاوه بر آموزش و کارآفرینی و مهارت بانوان، درآمدزایی را نیز به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: این نهاد مقدس برای بانوان بی سرپرست و آسیب دیده دوره های آموزشی از جمله مهارت های زندگی، آموزش های فرزند پروری و پیشگیری از اعتیاد در خانواده ها را برگزار می کند.
وی بیان داشت: کار آفرینی و کاریابی و مهارت آموزی در صنایع دستی و رشته‌های هنری و صنایع دستی مانند قالی بافی، نقاشی، چرم دوزی، حصیربافی و صنایع دریایی نیز از دیگر دوره هایی است که برای زنان سرپرست خانوار توسط کمیته امداد برگزار می شود.

بیکاری و اعتیاد باعث به وجود آمدن فقر مضاعف شده است
مدیر کل کمیته امداد سیستان و بلوچستان گفت: بیکاری و در پی آن اعتیاد باعث به وجود آمدن فقر مضاعف شده است که این امر یکی از عمده عوامل افزایش زنان سرپرست خانوار در استان می باشد.
شهرکی عنوان کرد: افزایش آمار طلاق در منطقه که عامل اصلی آن را می توان بیکاری نام برد نهایتا ناپایداری خانواده ها را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: مشکلات هویتی خانواده های تحت حمایت در نوار مرزی با توجه به ازدواج تبعه ایرانی با تبعه خارجی و در نتیجه آن وجود فرزندان فاقد شناسنامه مسئولیت خدمت رسانی را بیشتر کرده است.
وی بیان کرد: وضعیت زنان سرپرست خانوار از نظر معیشتی بصورت فاجعه است به طوری که نه تنها معیشت آنها در خطر است بلکه بحث تحصیل، اشتغال و مسکن فرزندان آنها نیز دچار مشکل می باشد.
وی تاکید کرد: در این خانواده ها که دارای مادرانی است با چند فرزند قد و نیم قد و فرزندانی که همه با هوش و زرنگ در کنار مادران مقاوم که با صلابت زندگی را می چرخانند و تاکنون نگذاشته اند غم یتیمی بر چهره های فرزندانشان بنشیند.
وی ادامه داد: ساخت و ساز حمام و سرویس بهداشتی برای خانواده های یتیم عزیزی که کمتر کسی فکر می کند در یکی از شهرهای برخوردار استان سیستان و بلوچستان در شرایط بدی زندگی می کند از دیگر فعالیت هایی است که توسط کمیته امداد انجام می شود.
وی در این راستا افزود: در زمینه معافیت ها، بحث غیبت برای مشمولان نظام وظیفه، حذف و جهت تمام خانواده های تحت حمایت از جمله با سرپرست و یا بی سرپرست یک نفر فرزند پسر برای معافیت معرفی و مورد توجه قرار گرفته است.

بیش از ۴۳ هزار یتیم در سیستان و بلوچستان تحت حمایت کمیته امداد هستند
مدیر کل کمیته امداد سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تعداد ۴۳ هزار و ۸۱۷ یتیم در سیستان و بلوچستان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.
وی با عنوان اینکه در سال گذشته تعداد 2 هزار و ۷۰۰ حامی جذب شده اند تاکید کرد: تنها ۲۱ هزار و ۸۱۴ نفر از ایتام استان دارای حامی می باشند.
شهرکی ادامه داد: با توجه به فقر اقتصادی حاکم بر این خانواده ها و همچنین محرومیت های ناشی از آن افزایش حامیان این کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است.
انتهای پیام/9031-1

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا